Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Od wtorku na wielu kierowców czeka nowy mandat. Karę rząd wprowadził dzisiaj w nocy
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 03.11.2020 01:00

Od wtorku na wielu kierowców czeka nowy mandat. Karę rząd wprowadził dzisiaj w nocy

Nowe obostrzenia
TOMASZ RADZIK/East News

Zaskakujące rozporządzenie

Rząd opublikował w nocy rozporządzenie, które zaskoczyło wszystkich kierowców. Od dzisiaj obowiązują zupełnie nowe limity pasażerów w samochodach. Chodzi o ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa. Nowe rozporządzenie wprowadziło zupełnie nową kategorię pojazdów. Zmiany dotkną wielu osób. Mogą posypać się mandaty.

Nocna publikacja zaskakuje zmianą przepisów. Z 2 na 3 listopada w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja rozporządzenia o ograniczeniach związanych z pandemią koronawirusa.

Pojawiły się zmiany w zakresie transportu. Rząd do listy ograniczeń wpisał zupełnie nową kategorię pojazdów.

Do dotychczasowych pojazdów przeznaczonych do transportu publicznego dołącza zupełnie nowa, bardzo liczna grupa aut. Chodzi o samochody, których konstrukcja pozwala na transport od 7 do 9 osób. Są one używane przez liczne firmy w transporcie pracowników.

Co się zmienia? Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w samochodach, które są przeznaczone do transportu od 7 do 9 osób zajęta może być jedynie połowa miejsc wliczając w to fotel kierowcy.

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?2. Hit dnia, Jacek Kurski ma rządową ochronę "ze względu na dobro państwa". Bardzo ciekawe i zastanawiające3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Z obostrzeń wyjęto pasażerów, którzy wspólnie zamieszkują lub gospodarują. Nowelizacja nie będzie miała również zastosowania wobec pojazdów dostosowanych do transportu specjalnego osób z niepełnosprawnościami.

Portal WP Autokult wskazuje, że nowe przepisy nie odnoszą się już wyłącznie do środków transportu publicznego.

Dotyczą one wszystkich. Dziennikarze wskazują, że nowe przepisy będą wyzwaniem dla właścicieli firm, którzy za pomocą takich samochodów organizowali transport dla swoich pracowników.

Uwaga na mandaty. Za łamanie tego obostrzenia można zostać ukaranym mandatem lub karą administracyjną. W pojazdach przeznaczonych do transportu od 7 do 9 osób zajęta może być wyłącznie połowa miejsc, chyba, że pasażerowie zamieszkują wspólnie w jednym gospodarstwie domowym.

Jeżeli chodzi o pojazdy dostosowane do przewodu do 5 osób, nie przewidziano póki co żadnych ograniczeń.