BiznesINFO.pl
Nowe obostrzenia

TOMASZ RADZIK/East News

Od wtorku na wielu kierowców czeka nowy mandat. Karę rząd wprowadził dzisiaj w nocy

3 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Uwaga kierowcy, rząd w nocy zaskoczył nowym prawem. Wprowadzono zupełnie nowy limit osób w pojazdach. Mogą posypać się mandaty oraz kary administracyjne.

Zaskakujące rozporządzenie

Rząd opublikował w nocy rozporządzenie, które zaskoczyło wszystkich kierowców. Od dzisiaj obowiązują zupełnie nowe limity pasażerów w samochodach. Chodzi o ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa. Nowe rozporządzenie wprowadziło zupełnie nową kategorię pojazdów. Zmiany dotkną wielu osób. Mogą posypać się mandaty.

Nocna publikacja zaskakuje zmianą przepisów. Z 2 na 3 listopada w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja rozporządzenia o ograniczeniach związanych z pandemią koronawirusa.

Pojawiły się zmiany w zakresie transportu. Rząd do listy ograniczeń wpisał zupełnie nową kategorię pojazdów.

Do dotychczasowych pojazdów przeznaczonych do transportu publicznego dołącza zupełnie nowa, bardzo liczna grupa aut. Chodzi o samochody, których konstrukcja pozwala na transport od 7 do 9 osób. Są one używane przez liczne firmy w transporcie pracowników.

Co się zmienia? Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w samochodach, które są przeznaczone do transportu od 7 do 9 osób zajęta może być jedynie połowa miejsc wliczając w to fotel kierowcy.

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?2. Hit dnia, Jacek Kurski ma rządową ochronę "ze względu na dobro państwa". Bardzo ciekawe i zastanawiające3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Z obostrzeń wyjęto pasażerów, którzy wspólnie zamieszkują lub gospodarują. Nowelizacja nie będzie miała również zastosowania wobec pojazdów dostosowanych do transportu specjalnego osób z niepełnosprawnościami.

Portal WP Autokult wskazuje, że nowe przepisy nie odnoszą się już wyłącznie do środków transportu publicznego.

Dotyczą one wszystkich. Dziennikarze wskazują, że nowe przepisy będą wyzwaniem dla właścicieli firm, którzy za pomocą takich samochodów organizowali transport dla swoich pracowników.

Uwaga na mandaty. Za łamanie tego obostrzenia można zostać ukaranym mandatem lub karą administracyjną. W pojazdach przeznaczonych do transportu od 7 do 9 osób zajęta może być wyłącznie połowa miejsc, chyba, że pasażerowie zamieszkują wspólnie w jednym gospodarstwie domowym.

Jeżeli chodzi o pojazdy dostosowane do przewodu do 5 osób, nie przewidziano póki co żadnych ograniczeń.

Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >