Waloryzacja emerytur emeryci będzie podwyżka
pixabay.com pasja1000
Autor Konrad Karpiuk - 3 Listopada 2020

Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?

Waloryzacja emerytur w przyszłym roku wzrośnie, ze względu na wysokie wskaźniki inflacji. Emeryci mogą się spodziewać podwyżki co miesięcznych świadczeń, ale kwota może ich zaskoczyć.

Waloryzacja emerytur będzie kwotowa-procentowa. Emeryci dostaną przynajmniej 50 zł

Waloryzacja emerytur zależy w dużej mierze od wynagrodzeń oraz inflacji. Jeśli ludzie więcej zarabiają i rosną koszty utrzymania, emerytury są waloryzowane, tak aby seniorzy nie odczuli aż tak zmian gospodarczych. Rząd uznał, że system nie funkcjonował wystarczająco dobrze.

Ministerstwo zapowiada kary za udział w strajkach. Wysyła już specjalne pisma, ciebie też mogą dotyczyćMinisterstwo zapowiada kary za udział w strajkach. Wysyła już specjalne pisma, ciebie też mogą dotyczyćCzytaj dalej

- Pomimo wprowadzonych zmian idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania - napisano w uzasadnieniu nowelizacji, którą wprowadzi rząd.

Rząd zdecydował się na wprowadzenie waloryzacji kwotowo-procentowej, dzięki czemu każdy emeryt i rencista otrzymają o 4,16 proc. więcej (prognozy zapowiadały 3,84 proc.) Jednocześnie zaznaczono, że kwota nie może być niższa niż 50 zł.

Będą rekompensaty, budżet idzie w setki milionów. Program nie obejmie jednej grupyBędą rekompensaty, budżet idzie w setki milionów. Program nie obejmie jednej grupyCzytaj dalej

Gdyby nie zapis o minimalnej kwocie podwyżki, emeryci ze świadczeniem minimalnym wysokości 1200 zł pobierałby ok. 48 zł. Dlatego też seniorzy z emeryturą minimalną dostaną zaledwie 2 zł więcej, więc trudno nazwać to rzeczoną podwyżką, choć zapewne rząd będzie się chwalił, że "dał emerytom 50 zł".

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Uwaga, dziś w nocy może być niebezpiecznie. Osoby poruszające się we wskazanych regionach Polski muszą być ostrożne
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Co zrobi rząd, gdy waloryzacja emerytur będzie wyższa?

Rząd zabezpieczył się także na wypadek, gdyby wskaźnik waloryzacji był jeszcze wyższy, bo w takim przypadku obecnie zatwierdzony by się nie sprawdził. Dlatego, jeśli prognozy okażą się nietrafione, możliwe będzie przeliczenie rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji, który zależy tylko od inflacji.

Intercyza - czy warto ją spisywać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o małżeńskiej umowie majątkowejIntercyza - czy warto ją spisywać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o małżeńskiej umowie majątkowejCzytaj dalej

Wyższe mają być również renty. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma w 2021 roku wynieść 937,50 zł. Do podjęcia ostatecznej decyzji rząd ma jeszcze trochę czasu, bo w Polsce waloryzację przeprowadza się zawsze w lutym.

Emeryci dostaną "trzynastkę", niektórzy też "czternastkę"

Oprócz tego emeryci mogą się spodziewać dodatkowych świadczeń w postaci "trzynastki", oraz "czternastki". Trzynasta emerytura tak jak w poprzednich latach będzie wynosić wysokość minimalnego świadczenia, czyli nieco ponad 1000 zł netto.

Na Biedronkę nałożono srogą karę. Wszystko przez hasło Na Biedronkę nałożono srogą karę. Wszystko przez hasło "zawsze niskie ceny"Czytaj dalej

Wprowadzona ma być także "czternastka", która nie będzie przysługiwać wszystkim emerytom, zależna będzie od wysokości świadczenia. Emeryci, którzy nie otrzymają średniego świadczenia, dostaną do niego "wyrównanie". Ustawa wciąż jest w trakcie opracowywania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jarosław Kaczyński nie ma wody. Ogromna awaria tuż przed jego domem, strumień leje się po chodniku
  2. Ujawniono najbardziej niebezpieczny objaw Covid-19. Gdy się pojawi, natychmiast szukaj pomocy
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Potwierdziło się najgorsze. Tomasz Gollob ma koronawirusa. Sportowiec trafił do szpitala, wiemy co z jego zdrowiem
  7. Dzięki 1 trikowi nigdy nie przypalisz bigosu. Kolejnego dnia będzie jeszcze pyszniejszy i bardziej aromatyczny
Popularna sieciówka rozdaje premie. Dostać można dodatkowo 500 złPopularna sieciówka rozdaje premie. Dostać można dodatkowo 500 złCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News