BiznesINFO.pl
Waloryzacja emerytur emeryci będzie podwyżka

pixabay.com pasja1000

Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?

3 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Waloryzacja emerytur w przyszłym roku wzrośnie, ze względu na wysokie wskaźniki inflacji. Emeryci mogą się spodziewać podwyżki co miesięcznych świadczeń, ale kwota może ich zaskoczyć.

Waloryzacja emerytur będzie kwotowa-procentowa. Emeryci dostaną przynajmniej 50 zł

Waloryzacja emerytur zależy w dużej mierze od wynagrodzeń oraz inflacji. Jeśli ludzie więcej zarabiają i rosną koszty utrzymania, emerytury są waloryzowane, tak aby seniorzy nie odczuli aż tak zmian gospodarczych. Rząd uznał, że system nie funkcjonował wystarczająco dobrze.

- Pomimo wprowadzonych zmian idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania - napisano w uzasadnieniu nowelizacji, którą wprowadzi rząd.

Rząd zdecydował się na wprowadzenie waloryzacji kwotowo-procentowej, dzięki czemu każdy emeryt i rencista otrzymają o 4,16 proc. więcej (prognozy zapowiadały 3,84 proc.) Jednocześnie zaznaczono, że kwota nie może być niższa niż 50 zł.

Gdyby nie zapis o minimalnej kwocie podwyżki, emeryci ze świadczeniem minimalnym wysokości 1200 zł pobierałby ok. 48 zł. Dlatego też seniorzy z emeryturą minimalną dostaną zaledwie 2 zł więcej, więc trudno nazwać to rzeczoną podwyżką, choć zapewne rząd będzie się chwalił, że "dał emerytom 50 zł".

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku2. Uwaga, dziś w nocy może być niebezpiecznie. Osoby poruszające się we wskazanych regionach Polski muszą być ostrożne3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Co zrobi rząd, gdy waloryzacja emerytur będzie wyższa?

Rząd zabezpieczył się także na wypadek, gdyby wskaźnik waloryzacji był jeszcze wyższy, bo w takim przypadku obecnie zatwierdzony by się nie sprawdził. Dlatego, jeśli prognozy okażą się nietrafione, możliwe będzie przeliczenie rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji, który zależy tylko od inflacji.

Wyższe mają być również renty. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma w 2021 roku wynieść 937,50 zł. Do podjęcia ostatecznej decyzji rząd ma jeszcze trochę czasu, bo w Polsce waloryzację przeprowadza się zawsze w lutym. 

Emeryci dostaną "trzynastkę", niektórzy też "czternastkę"

Oprócz tego emeryci mogą się spodziewać dodatkowych świadczeń w postaci "trzynastki", oraz "czternastki". Trzynasta emerytura tak jak w poprzednich latach będzie wynosić wysokość minimalnego świadczenia, czyli nieco ponad 1000 zł netto.

Wprowadzona ma być także "czternastka", która nie będzie przysługiwać wszystkim emerytom, zależna będzie od wysokości świadczenia. Emeryci, którzy nie otrzymają średniego świadczenia, dostaną do niego "wyrównanie". Ustawa wciąż jest w trakcie opracowywania.

Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

ZUS przerażony ilością wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. W większości odmowy

Czytaj więcej >
Bukmacherzy w Polsce

Finanse

Bukmacherzy w Polsce

Czytaj więcej >
Zarobki w Polsce

Finanse

Zarobki w Polsce: jaka jest średnia i czy płace wzrosną?

Czytaj więcej >
Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Finanse

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Czytaj więcej >
ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Finanse

Na czym polega ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Czytaj więcej >
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Finanse

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy?

Czytaj więcej >