Komisja Europejska przyjęła nowy pakt handlowy z Ukrainą, renegocjowany po tym, jak liberalizacja przepływu i otwarcie europejskiego rynku na Ukrainę, które obowiązywało od 2022 r., wygasło z początkiem czerwca 2025r.. Do końca miesiąca obowiązywały tzw. środki przejściowe, które teraz zastąpi nowa, długoterminowa umowa handlowa. Minister Rolnictwa zabrał już głos: jest zaskoczony procedowaniem dokumentu: “zwracałem uwagę na potrzebę bardziej transparentnego prowadzenia negocjacji”.
Komisja Europejska wprowadziła na Kontynencie nowy pakiet regulujący rynek smartfonów. Ecodesign requirements, czyli wymagania ekoprojektowania, właśnie weszły w życie, a najwięksi producenci wprowadzili już pierwsze zmiany, obserwowane w sieciach dystrybucyjnych "gołym okiem". W praktyce wszystkie telefony, które weszły na europejski rynek po 20 czerwca, zyskują przewagę nad tymi sprzed okresu obowiązywania nowelizacji.
W Parlamencie Europejskim pojawił się wniosek o wotum nieufności wobec przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Zarzuty wobec polityczki dotyczą jej udziału w skandalu związanym z pandemią Covid-19.
Polska miała sygnować w Komisji Europejskiej dokument, stanowiący wniosek do organu o interwencje ws. pakietu przepisów. Treść niejawnej listy wypłynęła za oceanem, a wynika z niej, że polska delegacja KE łączy ekologiczne stanowisko z 11 innymi krajami z centrum i południa Europy.
Jedna z Komisji Parlamentu Europejskiego właśnie przegłosowała poprawkę regulującą nienormowany dotąd segment podróży lotniczych. Koniec z uznaniowym, wewnętrznym regulaminem poszczególnych przewoźników. Na Kontynencie linie lotnicze będą pasażerom systemowo zapewniać darmowe bagaże podręczne w normalizowanym rozmiarze. Lotniczy lobbing już podnosi alarm.
14 europejskich krajów znalazło się powyżej kontynentalnej średniej wydatków “modowych” swoich mieszkańców. Prawie cała ta lista składa się z krajów starej Unii, podczas gdy poniżej granicy znajdują się państwa naszego regionu. Są też anomalie: jak ta, że Polacy w najnowszym raporcie amerykańskiej firmy badawczej wyprzedzają w potencjale nabywczym per capita Niemców, i wymowne fakty: jak ten, że o kilka pozycji wyprzedzamy Finów, których przeciętne wynagrodzenie znacznie wykracza poza nasze.
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie postępowania zainicjowanego skargą, wniesioną przeszło rok temu przez administrację Komisji Europejskiej. Przedstawicielstwo KE pozywało Polskę o naruszanie na arenie międzynarodowej prawa europejskiego, a lokalnie – prawa przedsiębiorców. Konsekwencją wyroku może być powrót reklam, których dawno w RP nie widzieliśmy: przynajmniej od 2012 r.
Komisja Europejska wyraziła zgodę na zmiany w Krajowym Planie Odbudowy. Z tego budżetu część trafi do Polski. Wiadomo już jakiego rzędu to kwoty oraz jakie inwestycje obejmują. Unia zastrzegła jednak, na co te pieniądze nie będą mogły zostać wydane.
Nadchodzi moment, który może wywrócić do góry nogami codzienność tysięcy salonów kosmetycznych. Nowe przepisy uderzają w popularne produkty, a czas na dostosowanie się ucieka nieubłaganie. Co dokładnie się zmienia?
W kolejnym kraju toczy się zacięta dyskusja dotycząca potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej, jak donosi portal wnp.pl. Temat powrócił po zmianie tamtejszego rządu. Już teraz wiadomo, że większość obywateli jest za przeprowadzeniem referendum w tej sprawie – świadomi możliwości i szans, ale mają też swoje obawy.
Unia Europejska wydała kolejny zakaz — z handlu zostaną permanentnie wycofane wyroby, z których korzystało wielu Polaków. Producenci i sprzedający będą mieli zaledwie 9 miesięcy na wycofanie produktów, zanim znikną one z półek sklepowych na dobre.
W kuluarach Komisji Europejskiej i na zapleczu polskiego rządu mają trwać negocjacje traktujące o warunkach wprowadzenia specjalnego rozwiązania problemu rosnącej liczby zakażeń w dwóch środkowych regionach kraju. Rzeczniczka z Brukseli przyznaje, że plany mają zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu, nieoficjalnie mówi się o strefie buforowej.
W marcu 2025 roku Komisja Europejska opublikowała komunikat dotyczący ryzyka obchodzenia sankcji nałożonych na import rosyjskiej i białoruskiej sklejki, w szczególności w przypadku sklejki brzozowej przywożonej do Unii z terytorium Chin, Kazachstanu, Turcji oraz państw utrzymujących bliskie relacje handlowe z Rosją.
Unia Europejska pilnie szuka sposobów na zasilenie budżetu. Propozycję rozwiązania przedstawił francuski przedstawiciel Komisji Europejskiej. Wjazd do krajów UE miałby być płaty już od przyszłego, 2026 roku. Oprócz korzyści finansowych wspólnota wytoczyłaby kolejne działa przeciwko polityce celnej Donalda Trumpa.
Południowe kraje Europy obszernie komentują europejski “wymarsz” z kontynentu na handlowe współprace z partnerami z Ameryki Łacińskiej. Komisja Europejska z początkiem 2025 r. nowelizowała jedną z kluczowych umów, deregulując zasady handlowe i koordynując ze sobą wybrane sektory gospodarki. Na swoistym odświeżeniu skorzystać ma m.in. Polska.
Polityka celna Donalda Trumpa od samego początku wywołuje wiele kontrowersji. Prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił zadecydować o zwiększeniu opłat za eksport szeregu towarów, w tym stali, aluminium czy aut. To spotkało się z natychmiastową i stanowczą reakcją ze strony podmiotów, których cła dotyczą — chodzi między innymi o Unię Europejską. Trump ponownie zabrał głos, teraz stawia warunki.
Nowa inicjatywa Unii Europejskiej już wkrótce zostanie zrealizowana. Państwa członkowskie mają niewiele czasu, aby utworzyć ku temu potrzebną infrastrukturę, która umożliwi korzystanie z całkowicie nowych, unijnych dowodów tożsamości. Dokumenty mają ułatwić dopełnianie formalności oraz skrócić czas oczekiwania na załatwienie spraw urzędowych.
Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w walce o ochronę środowiska i zdrowia obywateli. Tym razem na celowniku znalazły się substancje PFAS, znane jako „wieczne chemikalia”. Nowe regulacje mogą wpłynąć na produkty codziennego użytku.
Od stycznia 2025 roku Polska sprawuje prezydencje w Radzie Unii Europejskiej. Fakt ten był dumnie ogłaszany przez obecny rząd, ale wygląda na to, że nasi politycy nie pozostawią po sobie dobrego wrażenia. Podczas ważnej debaty w Parlamencie Europejskim doszło do incydentu, który skompromitował polskiego ministra na oczach międzynarodowego zgromadzenia.
Z końcem minionego roku m.in. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało projekt prawa, które naprawi, nadwątlone przez ostatnie lata rządów Zjednoczonej Prawicy, relacje z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, który od 2017 r. – z niewielkimi przerwami – wydaje coraz więcej niekorzystnych dla polskiego państwa rozstrzygnięć. Do ETPC w Strasburgu z Polski płyną wnioski od samych mieszkańców; dominują te dot. praw osób LGBT, ale też legendarnego już Art. 196 Kk. – obrazy “uczuć religijnych”. W poniedziałek 3 marca pojawił się wreszcie projekt ustawy — opublikowało go Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W “Make America Great Again” może przeszkodzić Unia Europejska. Kierunek, który po przejęciu prezydenckiego fotela obrała polityka Donalda Trumpa, jest solą w oku Brukseli. Podczas gdy dygnitarze planują rozgrywki miedzy sobą, zwyczajni konsumenci mogą się tylko bezradnie przyglądać i w większości przypadków płacić więcej w sklepach albo utracą dostęp do popularnych produktów.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie kryje rozczarowania po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa decyzji o przywróceniu ceł na stal oraz podniesieniu stawki cła na aluminium do 25 procent. W jej oficjalnym stanowisku znalazły się mocne słowa zapowiadające odwet.
Umówienie e-wizyty jest szybkie i łatwe… ale nie dla wszystkich. Część Polaków może mieć poważny problem. Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że źródło kłopotów nie leży po jego stronie. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?
Pakt migracyjny zakłada zaimplementowanie mechanizmów, które uregulują sprawy migracyjne na terenie Unii Europejskiej. Polska była jednym z kilku państw, które sprzeciwiały się zaakceptowanej przez większość unijnych krajów polityce. Teraz Donald Tusk zajął stanowisko w tej sprawie, raz jeszcze wyrażając swój sprzeciw.
Czy państwo, które leży daleko od Starego Kontynentu może znaleźć w Unii Europejskiej strategicznego partnera na przyszłość? W obliczu narastających napięć w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi pojawiają się głosy o konieczności pogłębienia współpracy tego kraju z Unią Europejską, a nawet takie, które poruszają temat ewentualnej integracji. O jaki wielki kraj chodzi, co w ogóle skłania do rozważania takiego scenariusza i jakie konsekwencje mógłby on mieć dla Europy?
Donald Trump po rozpoczęciu wojny celnej z Kanadą, Meksykiem oraz Chinami, zapowiedział nałożenie ceł również na Unię Europejską. Okazuje się, że Bruksela nie zamierza pozostać bierna i już przygotowuje środki odwetowe przeciwko USA. W grze są miliardy dolarów, stabilność światowej gospodarki oraz przyszłość relacji transatlantyckich. Jakie będą dalsze kroki obu stron? Czy polityka handlowa Stanów Zjednoczonych doprowadzi do nieodwracalnych strat?
Unia Europejska już w ciągu kilku najbliższych lat wprowadzi przepisy, które sprawią, że w pewnych okolicznościach zostaną całkowicie zniesione płatności gotówkowe. Już wkrótce wszelkie transakcje przekraczające określoną kwotę będą musiały być realizowane za pośrednictwem konta bankowego.
Unia Europejska przygotowuje kolejne kroki w odpowiedzi na agresję Rosji wobec Ukrainy. Pomimo pierwotnego sprzeciwu niektórych państw, udało się przeforsować działania, które mają uderzyć w finansowe możliwości Kremla i w konsekwencji osłabić rosyjskie finansowanie wojny przeciwko Ukrainie. Kolejny, szesnasty już pakiet sankcji, ma być przyjęty w wyjątkowym, symbolicznym czasie.