Nowy plan Niemiec na granicę z Polską. Wkroczą cztery kolejne kraje

Niemiecka administracja wciela w życie zeuropeizowanie problemu polskiego pogranicza – wynika ze słów Alexandra Dubrindta, ministra spraw wewnętrznych. Ten kurs dyplomatyczny sygnalizował już wcześniej Kanclerz Merz, teraz zyskuje konkretny wymiar: spotkania na szczycie Alp Bawarskich, tuż przy granicy z Austrią.
Niemcy zwołują spotkanie ws. polskiej granicy
W poniedziałek 7 lipca w życie wchodzi rozporządzenie premiera D. Tuska ws. tymczasowego przywrócenia kontroli na zachodnim pograniczu. To z jednej strony odpowiedź na zintensyfikowanie tożsamych działań po stronie niemieckiej, których początków należy szukać w przejęciu gabinetu min. spraw wewnętrznych przez Alexandra Dubrindta (CSU) – socjologa z Bawarii z przeszłością w rządzie Angeli Merkel – a z drugiej konieczność reakcji na formowanie politycznych bojówek “obrony granic” po stronie Polski.
Niemieckie media notują, że intensyfikacja działań – prowadzenia kontroli – po ich stronie wynika z kierunku, który Dubrindt obrał na początku kadencji (maj 2025 r., po zaprzysiężeniu K. Merza). W efekcie granica była częściowo zamknięta jednostronnie, dlatego 1 lipca, przed posiedzeniem Rady Ministrów, Donald Tusk ogłosił decyzję o symetrycznej odpowiedzi.
O szczegółach problemu zachodniego pogranicza Polski przeczytasz TUTAJ: Niemcy reagują na zamknięcie granicy z Polską. Cały Bundestag "wini" jednego człowieka
Tymczasem niemiecka administracja, już wcześniej sygnalizując wolę zeuropeizowania problemu, wypracowania systemowej, unijnej odpowiedzi i metodyki, wprowadza plany w życie. Dubrindt zapowiedział spotkanie na szczycie Alp Bawaraskich, przy udziale kilku krajów członkowskich.
Wyrok na Orlen. Rosyjski gaz uderza dzień po ogłoszeniu historycznego sukcesu polskiej grupy Kosiniak-Kamysz szykuje wojska na Bałtyku. Ministerstwo potwierdza: użyją broniNiemcy zapraszają do Zugspitze. Szczyt migracyjny w Alpach
Dubrindt w rozmowie z Politico poinformował o zaproszeniu “partnerów z UE” na spotkanie w Zugspitze, najwyższym szczycie Alp Bawarskich, przy południowej granicy Niemiec z Austrią (przy Liechtensteinie). Ze słów ministra wynika, że spotkanie ma być forum do negocjacji bardziej restrykcyjnych przepisów migracyjnych. Należy spodziewać się propozycji ogólnoeuropejskiej, bowiem gabinet nowego Kanclerza zaostrzył, dotąd liberalny, kierunek niemieckiej administracji ws. polityki migracyjnej. Bawarczyk miałby poprowadzić spotkanie z ministrami spraw wewnętrznych z Polski (Tomasz Siemoniak), Francji (Bruno Retailleau), Austrii (Gerard Karner), Danii (Sophie Løhde) i Czech (Vít Rakušan).
Z informacji przekazanych przez MSW w Berlinie wynika, że zaproszenie otrzymał także nowy unijny komisarz ds. migracji, Austriak Magnus Brunner.
Są pierwsze propozycje
Delegacja ministrów miałaby opracować draft propozycji nowej polityki migracyjnej. Kraje wymienione przez Dubrindta to jednocześnie administracje, które co do zasady skrytykowały rząd Merza za decyzję ws. polskiego pogranicza (zintensyfikowania kontroli). Tym niemniej, ze wstępnych informacji wynika, że administracja Kanclerza będzie starała się wynegocjować m.in. zasadę deportacji osób ubiegających się o azyl, a odrzuconych przez niemieckich pograniczników, do krajów trzecich – w tym najpewniej poza UE.
Głos zabrała już zastępczyni sekretarza generalnego ECR Group, czyli europejskiej partii konserwatystów, Andrea Cepova. Oceniła inicjatywę w charakterze oddolnego zgrupowania krajów regionu, które zamierzają sformułować wspólną doktrynę migracyjną i forsować ją w Parlamencie Europejskim i najpewniej tak powinniśmy rozumieć ideę spotkania w Zugspitze.
Nowy rząd Mertza zaostrzył swoją politykę migracyjną. W Bundestagu w siłę urosła skrajnie prawicowa AFD (obecnie największa partia opozycji), a niemieckie media wprost piszą o konieczności zaspokojenia części postulatów z tamtej strony. Migranci, którzy znajdują się w Polsce – w większości przypadków legalnie, a chcą dostać się do Niemiec – są efektem polityki wizowej poprzedniego rządu.


































