biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Energetyka > Nieoficjalnie: Rosjanie atakują polskie wodociągi. Miasto odcięło dostęp do wody
Michał Górecki
Michał Górecki 02.07.2025 13:22

Nieoficjalnie: Rosjanie atakują polskie wodociągi. Miasto odcięło dostęp do wody

Nieoficjalnie: Rosjanie atakują polskie wodociągi
Fot. SHTTEFAN, Unsplash - zdjęcie ilustracyjne

Przerwa w dostawie wody, zarządzona przez jedno z polskich miast, może być związana z atakiem rosyjskich hakerów. Do sieci wyciekła dokumentacja, obrazująca zewnętrzny dostęp do systemów kontroli w stacji uzdatniania wody i bioreaktora. Data pokrywa się z wyłączeniem, które zarządził wówczas jeden z samorządów.

Rosyjski atak na polską infrastrukturę

Polski rząd od jakiegoś czasu raportuje o atakach na infrastrukturę wodociągów i systemów uzdatniania wody – podobne sytuacje potwierdziła administracja oczyszczalni ścieków Wydminy (kwiecień 2024), oczyszczalnia ścieków w Kuźnicy (październik 2024), czy stacja uzdatniania ścieków w Małdytach, Sierakowie, Tolkmicku (początek 2025 r.). 

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski  wprost wyznał, że jego resort nie ujawni wszystkich przedmiotowych informacji, część z incydentów zostanie utajniona. Zjawisko sięga dalece głębiej, niż do miejscowości powiatowej Polski, w odpowiedzi na nie w strukturach KE powstała unijna dyrektywa NIS2 (weszła już w 2023 r.) – zobowiązując operatorów usług z kilku sektorów, w tym WOD-KAN, do wdrożenia środków ochrony, raportowania o alarmujących wydarzeniach. 

Samo Ministerstwo Cyfryzacji z końcem kwietnia br. poinformowało o powoływaniu programu finansowanego ze środków KPO (z UE – odblokowanych dla Polski po zmianie władzy) “Cyberbezpieczny wodociąg” (bezzwrotne finansowanie podnoszenia progu cyberbezpieczeństwa).

Woda
fot. Adam Burakowski/East News

Wobec nieoficjalnie ujawnianych informacji o kolejnych atakach, istnienie programu może oddawać realną skalę problemu rosyjskiego sabotażu.

Zobacz też: Koniec wiosny przesądził o letniej pladze. Są dwie opcje

Niemcy reagują na zamknięcie granicy z Polską. Cały Bundestag "wini" jednego człowieka Nowy pakt handlowy z Ukrainą: Unia zaczęła "zupełnie nowy rozdział". Polska oburzona

Atak na stację uzdatniania wody w północno-wschodniej Polsce

Dokumentacja z ataków rosyjskich hakerów na polską infrastrukturę wyciekła do sieci – podaje serwis CyberDefence, przywołując nagrania, ujawniające konsolety (w domyśle: których funkcje zostały zdalnie przejęte) SUW Szczytno (Stacja uzdatniania wody). Na przechwyconych z filmu klatek wydać różnicę, do której doprowadzili operatorzy przechwytujący system kontroli Stacji: wynika z nich m.in., że doszło do zmiany wolumenu przepływu wody w metrach sześciennych na godzinę – z 22,2 do 27,1. Hakerzy zmienili też ciśnienie w wybranych kotłach (z 0,9 do 0,3 bara) – nagranie to ma pochodzić z, jak czytamy, “okolic 7 maja”. 

Tego dnia samorząd Szczytna poinformował mieszkańców ulicy Ogrodowej o przerwie w dostawie wody “z powodu awarii sieci wodociągowej”. Ul. Ogrodowa znajduje się ok. 1 km od stacji uzdatniania wody.

Zrzut ekranu 2025-07-02 124859.png
Źródło: miastoszczytno.pl/ informacja o awarii z 7 maja br.

Serwis, który dotarł do rosyjskich materiałów, podnosi przy tym, że nie ma możliwości wykluczenia przypadku i zbiegu terminów wystąpienia awarii z domniemanym atakiem. Administracja infrastruktury w Szczytnie została o przecieku poinformowana.

Czytaj więcej: To może być koniec nawigacji w samochodzie. Eksperci apelują o nowym zagrożeniu

Bioreaktor i budynki polskich firm

Podobnych przecieków ma być więcej – Rosjanie dokumentują manipulacje w systemach administracji publicznej i prywatnej: w sposób podobny do ataku na SUW upubliczniono klatki z dostępu do konsolety bioreaktora – w tym przypadku nie sprecyzowano jednak adresu podmiotu, choć sugerowaną lokalizacją jest Nowe Miasto Lubawskie (woj. warmińsko-mazurskie). W sektorze prywatnym do tożsamego zabiegu miało dojść w budynku jednej z prywatnych firm. Rosjanie mieli np. manipulować poziomem temperatury w pomieszczeniach biurowca.

Jeszcze bardziej niepokojące mogą wydawać się, niepotwierdzone dotąd, próby – zakończone powodzeniem lub nie – włamania się do systemu hydroelektrowni w Gdańsku. W tym przypadku przechwycone klatki z nagrań nie informują wprost o podmiocie, z którego miałyby pochodzić. Serwis CyberDefence zaznacza, że wszystkie informacje, które pojawiły się w sieci, trafiły już do zespołów analitycznych CERT Polska. 

Czytaj więcej: Putin zaprzeczył doniesieniom. Wojnę na Ukrainie chce zakończyć inaczej. Przedstawił żądania

Sam zwrot “hydroelektrownia w Gdańsku” nie przesądza o konkretnej infrastrukturze, odnosi się najpewniej do szeregu z nich na rzece Raduni. Najbliżej samego Gdańska znajduje się Elektrownia Wodna Straszyn, ale poza nią także Rutki, Łapino, Bielkowo, Kuźnice, czy Pruszcz Gdański. Co do zasady wszystkie mają podobną rolę; generują energię z wody i, w przypadku Gdańska, stanowią element infrastruktury przeciwpowodziowej.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: