biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Woch poszedł w ślady Mentzena. Rzucił wyzwanie Trzaskowskiemu i Nawrockiemu, liczy na jedno
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 23.05.2025 11:36

Woch poszedł w ślady Mentzena. Rzucił wyzwanie Trzaskowskiemu i Nawrockiemu, liczy na jedno

Marek Woch, Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski
Fot. Paweł Wodzyński, Anita Walczewska, Jakub Kamiński/East News

Marek Woch, kandydat w tegorocznych wyborach prezydenckich, któremu nie udało się wejść do drugiej tury, nie powiedział jeszcze ostatniego zdania w tej kwestii. Niespodziewanie polityk zwrócił się do Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego, składając im konkretną propozycję.

Marek Woch uaktywnił się przed drugą turą wyborów prezydenckich

Wieczór wyborczy Marka Wocha, jedynego kandydata w tegorocznych wyborach prezydenckich, który pochodzi z Lubelszczyzny, odbywał się w jednej z restauracji w Szczebrzeszynie. W tym czasie towarzyszyło mu kilkanaście osób z jego sztabu, które, chociaż nieusatysfakcjonowane końcowym wynikiem, pozostawały optymistycznie nastawione.

 Dane z Państwowej Komisji Wyborczej potwierdził prognozowany rezultat Wocha — kandydat Bezpartyjnych Samorządowców uzyskał zaledwie 0,1 proc. poparcia.
Przekłada się to na około 20 tys. głosów, które stanowią zdecydowanie mniejszą ilość, niż wymagane 100 tysięcy podpisów, które Woch musiał złożyć, żeby zarejestrować swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich.

Nie mam poczucia porażki. Jakikolwiek wynik by to nie był, to jest rzesza ludzi, którzy oddolnie zdecydowali się oddać głos na mądrość i rozsądek. - mówił Marek Woch podczas rozmowy z Interią, tuż po ogłoszeniu wyników pierwszej tury.

Polityk na pytanie, czy zamierza pan ogłosić poparcie któregoś z kandydatów w drugiej turze, opowiadał dosyć enigmatycznie:

Nie chcę się w tej sprawie wypowiadać, ja w ogóle to nie wiem co zrobię za dwa tygodnie. Mój głos jest mój, mam jeden i na pewno go na kogoś oddam. Ale na kogo - zobaczymy.

Niespodziewanie tuż przed drugą turą, która rozegra się 1 czerwca, Woch postanowił podjąć jeszcze inicjatywę, i rzucił wyzwanie Rafałowi Trzaskowskiemu oraz Karolowi Nawrockiemu, którzy będą rywalizować o urząd Prezydenta Polski.

Dorota Sierakowska, Adam Glapiński, Krzysztof Paszyk
Rządowy program do kosza? Dorota Sierakowska dla BiznesInfo: „Pojawiają się głosy krytyki”
Nowy sondaż prezydencki przed II turą. Polacy wskazali swojego faworyta, jest zwrot akcji Ważna zmiana dla milionów pracowników. Już nie tylko umowa o pracę będzie brana pod uwagę

Marek Woch wystosował zaproszenie dla Nawrockiego i Trzaskowskiego

Kandydat na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dr n. pr. Marek Woch, publicznie zwrócił się do Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Polityk zaprosił obu panów do udziału w otwartej rozmowie w Kąkolewnicy. 

Spotkanie miałoby odbyć się jeszcze przed II turą wyborów i dotyczyłoby najważniejszych kwestii ustrojowych oraz społeczno-gospodarczych w kraju.

Marek Woch
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Marek Woch podkreślał, że otrzymuje liczne zapytania dotyczące tego, który z pozostałych kandydatów jest mu bliższy programowo oraz wobec kogo wyrazi poparcie w II turze. Z tego względu postanowił rozwiązać to podobnie, jak Sławomir Mentzen. Wybrał przeprowadzenie publicznej rozmowy w duchu debaty. Polityk szczegółowo wyjaśnił, o jakich tematach będzie chciał rozmawiać z kandydatami rywalizującymi o fotel prezydenta.

Woch przedstawił listę tematów, które chce poruszyć z kandydatami na prezydenta

W oficjalnym oświadczeniu Marek Woch podkreślił, że głównym celem jego zaproszenia ma być umożliwienie wyborcom poznania stanowisk kandydatów w sprawach, które jego zdaniem są kluczowe, strategiczne i już teraz wymagają natychmiastowej i zdecydowanej reakcji ze strony przyszłego prezydenta.

Polityk zaproponował sześć obszernych tematów, które jego zdaniem muszą zostać poruszone podczas takiego spotkania:

  • Wyeliminowanie języka przemysłu pogardy z debaty publicznej – z naciskiem na szacunek dla osób zaangażowanych w życie publiczne, szczególnie tych spoza głównych nurtów politycznych.
     
  • Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) – jako element reformy systemu opieki zdrowotnej.
     
  • Abolicja wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) – w celu ulżenia przedsiębiorcom.
     
  • Wprowadzenie emerytur stażowych – dla osób, które przepracowały określoną liczbę lat.
     
  • Dziedziczenie emerytur – jako sposób na zabezpieczenie bliskich po śmierci emeryta.
     
  • Wzmocnienie roli samorządów – m.in. poprzez likwidację ograniczenia do dwóch kadencji dla włodarzy gmin oraz przekazanie części wpływów z podatku VAT do Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Marek Woch wyjaśnił także, że wybrana lokalizacja do przeprowadzenia kolejnej debaty nie jest przypadkowa. Kąkolewnica ma swój polityczny, symboliczny wymiar w przestrzeni dyskusji publicznej. 

Zobacz też: Emerytura Justyny Kowalczyk. Takiej kwoty pozazdrościłby niejeden Polak, tyle wpływa na jej konto

Debata w Kąkolewnicy - dlaczego akurat tam?

Wybrana lokalizacja – Kąkolewnica, dokładnie wieś gminna we wschodniej Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim – nie jest przypadkowa. To symboliczna przestrzeń, gdzie spotykają się obywatele z tzw. Polski powiatowej. Warto również podkreślić, że Marek Woch pochodzi z gminy Kąkolewnica.

Marek Woch w pierwszej turze wyborów prezydenckich zdobył 18 tys. 338 głosów, co w skali całego kraju dało mu wynik na poziomie 0,09 proc. Sukcesu wyborczego nie osiągnął także w rodzinnej gminie — zwyciężył tam Karol Nawrocki, zdobywając ponad 47 proc. głosów. Woch zdobył tam zaledwie 4 proc. poparcia wyborców.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: