Emerytura Justyny Kowalczyk. Takiej kwoty pozazdrościłby niejeden Polak, tyle wpływa na jej konto

Justyna Kowalczyk zdobyła serca wielu rodaków i na dobre zapisała się w historii polskiego sportu. Olimpijka zakończyła już swoją karierę i przeszła na emeryturę. W jednym z ostatnich wywiadów wyjawiła wysokość świadczenia, które pobiera. Stawka może zaskoczyć wielu.
Justyna Kowalczyk jest już na emeryturze
Justyna Kowalczyk to pięciokrotna medalistka igrzysk olimpijskich. Pierwsze złoto zdobyła w 2010 roku w Vancouver na dystansie 30 kilometrów stylem klasycznym. Najbardziej spektakularne zwycięstwo odniosła w Soczi z 2014 roku, udało jej się wtedy pokonać rywali, mimo poważnej kontuzji. Aktualnie olimpijka zrezygnowała już z kariery sportowej, jednak nie straciła sympatii kibiców i wciąż cieszy się szacunkiem wielu Polaków.
Kowalczyk rzadko udziela się w mediach, z życia publicznego wycofała się po tragicznej śmieci męża. Niedawno pojawiła się w programie “Autentyczni”, który jest emitowany przez telewizję TVN i było to jej pierwsze wystąpienie od czasu tych smutnych wydarzeń. Olimpijka opowiedziała o tym jak wygląda jej życie poza sportową rywalizacją. Przy okazji zdradziła również, ile wynosi jej świadczenie emerytalne.
ZOBACZ TEŻ: Czternasta emerytura 2025. Jest decyzja: rząd podał nową kwotę i termin

Justyna Kowalczyk pobiera emeryturę olimpijską
Justyna Kowalczyk ma obecnie 42 lata, a od dwóch lat pobiera emeryturę olimpijską. Trzeba tutaj zaznaczyć, że w tym przypadku wypłaty reguluje inny system, niż ten, pod który podlegają świadczenia z ZUS-u.
Emerytura olimpijska jest wypłacana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i mogą ją otrzymywać sportowcy, którzy zdobyli medal igrzysk olimpijskich, a od 2006 roku również medaliści igrzysk paraolimpijskich oraz igrzysk głuchych. Celem tego świadczenia jest zapewnienie podstawowych warunków egzystencji osobom, które poświęciły znaczącą część życia karierze sportowej, często kosztem edukacji czy kariery zawodowej. Warunki przejścia na taką emeryturę również różnią się od zasad, obowiązujących w przypadku beneficjentów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Aby sportowiec mógł ubiegać się o świadczenie olimpijskie, musi spełniać następujące warunki:
- wiek emerytalny — kobieta musi mieć ukończone 40 lat, a mężczyzna 45 lat;
- wyniki sportowe — uprawnienia przysługują sportowcom, którzy: zajęli miejsca od 1. do 8. w igrzyskach olimpijskich, paraolimpijskich lub igrzyskach głuchych, lub reprezentowali Polskę w zawodach jako członkowie kadry narodowej;
- polskie obywatelstwo — świadczenie przysługuje wyłącznie obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej;
- brak wyroku karnego — świadczenie nie przysługuje osobom skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo popełnione w związku z udziałem w rywalizacji sportowej (np. stosowanie dopingu).
W niedawnym wywiadzie Justyna Kowalczyk zdradziła, jak się czuje na emeryturze, powiedziała również, jak wysokie jest świadczenie, które otrzymuje.

Tyle wynosi emerytura olimpijska, którą pobiera Justyna Kowalczyk
Emerytura olimpijska stanowi formę uhonorowania sportowców, którzy reprezentowali Polskę na najważniejszych światowych arenach. Świadczenie dotyczy wąskiego grona osób — w Polsce pobiera je aktualnie 597 osób, a wśród nich Justyna Kowalczyk. Olimpijka w programie “Autentyczni” przyznała, że przejście na tę emeryturę przyniosło jej ulgę psychiczną i fizyczną. W rozmowie zdradziła również, jak się teraz czuje.
Tak, jestem na emeryturze. Sportowcy olimpijczycy, którzy ukończyli 40 lat, mają prawo do emerytury. Jak się czuję? Bardzo dobrze, nic mnie nie boli, a jak trenowałam, to ciągle mnie wszystko bolało — powiedziała Kowalczyk.
Wysokość emerytury olimpijskiej jest ustalana na dany rok na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, która jest mnożona przez 1,8. W 2025 roku stawka, którą otrzymują uprawnieni sportowcy, wynosi 4967,95 zł brutto. Świadczenie jest zwolnione z opodatkowania oraz skałek ZUS i NFZ. Nie przyznaje się go za to z urzędu po osiągnięciu wymaganego wieku. Jeśli olimpijczycy chcą otrzymywać to wsparcie finansowe, muszą wcześniej złożyć wniosek do ministerstwa sportu.
W 2025 roku należy się spodziewać zmian legislacyjnych dotyczących emerytur olimpijskich. W drugim kwartale rząd ma się zająć rozpatrzeniem projektu ustawy, dzięki której dzieci zmarłych olimpijczyków będą mogły przejąć po nich wspomniane świadczenie.




































