biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Praca > Ważna zmiana dla milionów pracowników. Już nie tylko umowa o pracę będzie brana pod uwagę
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 22.05.2025 18:35

Ważna zmiana dla milionów pracowników. Już nie tylko umowa o pracę będzie brana pod uwagę

praca
Fot. hamonazaryan1/Pixabay

Pracownicy z całej Polski, niezależnie od branży i wieku, długo czekali na tę zmianę. Teraz wreszcie projekt resortu został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów. Nowelizacja będzie mieć pozytywny wpływ na wiele aspektów związanych zatrudnieniem, ale jest jeden haczyk. Jakich nowości mogą spodziewać się Polacy? Wiemy, kiedy przepisy wejdą w życie.

Nadchodzi zmiana dla pracowników. Polacy mogą rozpocząć odliczanie

Chociaż zasady związane z prawami pracownika i pracodawcy określa jeden Kodeks Pracy, wiele kwestii zależy od konkretnego stanowiska. Każdy Polak sam musi zadbać o to, by pracować na odpowiednich dla siebie warunkach, zarabiać wystarczająco pieniędzy (ponad minimalną krajową) czy… zostać zatrudnionym na odpowiedniej umowie. Każda wiąże się bowiem z innymi benefitami.

Osoby pracujące na umowie-zlecenie mają przykładowo prawo do rozwiązania jej bez okresu wypowiedzenia, a w przypadku osób poniżej 26. roku życia, które posiadają status studenta, wynagrodzenie wypłacane jest jako brutto=netto. Do tej pory jednak to umowa o pracę stanowiła tą jednoznacznie najlepszą opcję. Dlaczego?

Dorota Sierakowska, Adam Glapiński, Krzysztof Paszyk
Rządowy program do kosza? Dorota Sierakowska dla BiznesInfo: „Pojawiają się głosy krytyki”
Nie laptop ani telefon. Teraz dzieci na komunię życzą sobie tego, w sieci aż wrze Pilny komunikat PKO BP. Polacy masowo dostają takie wiadomości, lepiej na nie uważać

Umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza. Wybór będzie prosty

Od zawsze wiadomo, że tylko praca “na etacie” ma znaczenie. Osoby zatrudnione na umowie o pracę mają do dyspozycji płatny urlop, mogą korzystać z ubezpieczenia chorobowego, a w razie zwolnienia są chronione okresem wypowiedzenia. To tylko przykładowe benefity, bo w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Przykładowo, tylko lata przepracowane na umowie o pracę wliczają się do stażu pracy, a to ma olbrzymie znaczenie m.in. przy wyliczaniu emerytury. I właśnie ta zasada stanowi jeden z podstawowych argumentów stojących za projektem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który w czwartek przyjęła Rada Ministrów.

Od momentu wejścia nowych przepisów w życie, do stażu pracy będzie wliczany okres przepracowany na umowie o pracę, umowie-zlecenie, a także czas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto jednak pamiętać o jednym zastrzeżeniu.

telework-6795505_1280.jpg
Fot. OleksandrPidvalnyi/Pixabay

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pracownicy powinni uważać na ten haczyk

Chcemy skończyć z dotychczasową niesprawiedliwością i wyrównać szanse w dostępie do uprawnień pracowniczych i stanowisk wymagających potwierdzonego doświadczenia zawodowego — wyjaśnia MRPiPS w serwisie X.

Resort tłumaczy, że nowy projekt “to ważna zmiana dla milionów pracownic i pracowników w Polsce”. Nowelizacja ma zakończyć ustalanie stażu pracy w taki sposób, że kilkanaście lat przepracowanych na umowie cywilnoprawnej ma mniejsze znaczenie niż rok na umowie o pracę. Dzięki temu pracownicy szybciej zyskają m.in. prawo do dodatku stażowego czy dłuższego urlopu. Będzie to mieć znaczenie także dla osób, które mogą ubiegać się o dane stanowisko tylko w sytuacji, gdy przepracowały określoną liczbę lat. Zgodnie z projektem do stażu zatrudnienia wliczane będą okresy:

  • prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność
  • wykonywania umowy-zlecenia lub o świadczenie usług
  • wykonywania umowy agencyjnej
  • pozostawania osobą współpracującą z ww. osobami
  • pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych
  • przebyty za granicą okres innej niż zatrudnienie działalności zarobkowej
  • zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, za który zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zgodnie z planem resortu, projekt ma wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Po tej dacie pracownicy powinni mieć na uwadze, że do stażu wliczane będą wyłącznie okresy potwierdzane zaświadczeniami z ZUS. W przypadku form zatrudnienia, które nie podlegają zgłoszeniu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to pracownik będzie odpowiedzialny za udowodnienie okresu zatrudnienia.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: