biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > NFZ zapłaci za badania Polaków. Ta grupa musi spełnić tylko jeden warunek
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 22.05.2025 14:21

NFZ zapłaci za badania Polaków. Ta grupa musi spełnić tylko jeden warunek

Lekarz
Lekarz (Fot. Photo by National Cancer Institute on Unsplash)

Od 5 maja każdy dorosły Polak może skorzystać z bezpłatnych badań laboratoryjnych w ramach programu "Moje zdrowie - bilans zdrowia osoby dorosłej". To szansa na kompleksową diagnostykę i wcześniejsze wykrycie problemów zdrowotnych bez ponoszenia kosztów.

Dla kogo jest program "Moje zdrowie"?

Nowy program skierowany jest do wszystkich osób powyżej 20. roku życia. W zależności od wieku badania można wykonywać raz na pięć lat (dla osób między 20 a 49 rokiem życia) lub raz na trzy lata (dla osób 50+). Warunkiem przystąpienia do programu jest wypełnienie krótkiej ankiety - online, przez Internetowe Konto Pacjenta, lub bezpośrednio w placówce POZ.

Program realizowany jest we wszystkich przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej oraz w laboratoriach diagnostycznych zarejestrowanych w ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Od dziesięcioleci jesteśmy przyzwyczajeni do okresowych profilaktycznych badań dzieci i młodzieży. […] Dlatego dzisiaj wprowadzamy taki bilans zdrowia również dla osoby dorosłej - zaznaczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Dorota Sierakowska, Adam Glapiński, Krzysztof Paszyk
Rządowy program do kosza? Dorota Sierakowska dla BiznesInfo: „Pojawiają się głosy krytyki”
Mocna odpowiedź z Brukseli. Będzie zmiana w pakcie migracyjnym GIS podnosi alarm. Truskawki ze znanej sieci skażone groźną bakterią. Natychmiast je wyrzuć

Jakie badania można wykonać?

W ramach programu "Moje zdrowie" każdy pacjent otrzyma pakiet podstawowych badań diagnostycznych: morfologię krwi, poziom glukozy, kreatyninę z eGFR, lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy), TSH oraz ogólne badanie moczu.

W przypadku wskazań wynikających z ankiety lub wieku możliwe jest również wykonanie badań dodatkowych: m.in. ALAT, ASPAT, GGTP, PSA (dla mężczyzn), anty-HCV oraz lipoproteiny (a) - ta ostatnia dostępna jest tylko raz w życiu. Dla osób powyżej 60. roku życia przewidziano również dodatkowe pytania związane z diagnostyką chorób otępiennych.

Badanie
Fot. Photo by Lightsaber Collection on Unsplash

Indywidualny plan zdrowotny

Po otrzymaniu wyników badań pacjent może umówić się na spotkanie z lekarzem, podczas którego zostanie przygotowany indywidualny plan zdrowotny. To pierwszy tego typu program w Polsce, który tak kompleksowo i systemowo podchodzi do profilaktyki dorosłych.

Ma on w nas wyrobić dobry nawyk regularnych badań i dbania o swoją kondycję zdrowotną - dodała minister Leszczyna.

Program nie tylko umożliwia wcześniejsze wykrycie chorób, ale również może stanowić ważny impuls do zmiany stylu życia i większej troski o własne zdrowie.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: