biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Praca > Tyle od 1 czerwca będzie wynosił dodatek finansowy. Ci pracownicy mogą na niego liczyć
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 22.05.2025 18:00

Tyle od 1 czerwca będzie wynosił dodatek finansowy. Ci pracownicy mogą na niego liczyć

praca w nocy
Fot. damircudic – Getty Images Signature

Zgodnie z obowiązującym w Polsce Kodeksem pracy, osobom, które wykonują swoje obowiązki zawodowe w porze nocnej, przysługuje specjalny dodatek. Jego wysokość jest uzależniona od kilku czynników i może być różna w zależności od danego miesiąca. Jakie jest standardowa stawka przewidziana na czerwiec i jak ją obliczyć? 

Branże i zawody wymagające pracy nocnej

Praca w porze nocnej to już stały element w wielu sektorach gospodarki. Znacząca część branż wprowadza system zmianowy, aby zapewnić swoim klientom nieprzerwany dostęp do usługi, lub aby utrzymać procesy produkcyjne. W takich dziedzinach związanych z opieką zdrowotną lub bezpieczeństwem publicznym dyżury nocne są koniecznością, a do tej grupy można jeszcze dodać ochroniarzy, kierowców, pracowników kolei, gastronomii, hotelarstwa czy mediów. 

Niestandardowy wymiar godzin, zwłaszcza taki, który zaburza normalny rytm dobowy człowieka może być obciążeniem zarówno fizycznym jak i psychicznym. Nie da się jednak zaprzeczyć, że zmiany nocne są konieczne. To oczywiście wymaga odpowiednich regulacji ze strony pracodawcy oraz świadomego podejścia do higieny pracy i zdrowia. W Kodeksie pracy dokładnie wyszczególniono jakie prawa mają osoby, które wykonują swoje obowiązki zawodowe w godzinach nocnych. Z tego powodu należy im się specjalny dodatek. Ile będzie on wynosił w czerwcu i jak się go wylicza? 

lekarz
Dyżury nocne są koniecznością w wielu branżach, m.in. w służbie zdrowia czy bezpieczeństwa publicznego. Fot. frinz – Getty Images

ZOBACZ TEŻ: Ci pracownicy mogą dostać dodatkowe pieniądze. Po prostu im się należą, nie potrzeba żadnego wniosku

Dorota Sierakowska, Adam Glapiński, Krzysztof Paszyk
Rządowy program do kosza? Dorota Sierakowska dla BiznesInfo: „Pojawiają się głosy krytyki”
Ci pracownicy będą zarabiać więcej. Mogą liczyć na dodatek, wystarczy spełnić jeden warunek NFZ zapłaci za badania Polaków. Ta grupa musi spełnić tylko jeden warunek

Dodatek za pracę w nocy

Pomimo kilku wad takiego rozwiązania, praca nocna może oferować pewne korzyści. Jedną z nich jest zazwyczaj wyższe wynagrodzenie — pracownicy wykonujący obowiązki w porze nocnej otrzymują ustawowy dodatek, który często bywa jeszcze dodatkowo powiększany przez pracodawców. Co może być dodatkową formą zachęty. Choć zmiany nocne są kluczowe w funkcjonowaniu wielu sektorów gospodarki i zapewnieniu ciągłości usług, nie zawsze łatwo znaleźć pracowników, którzy chcieliby wykonywać swoje obowiązki w takim wymiarze godzin. 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pora nocna przypada na czas między 21:00 a 7:00. Pracownikami nocnymi są osoby, które w każdej wyznaczonej dobie przepracują co najmniej trzy godziny w tym przedziale lub jeśli co najmniej 25 proc. ich czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na godziny nocne. 

Za każdą godzinę pracy w tych ramach czasowych przysługuje specjalny dodatek. Jego minimalna wysokość to 20 proc. stawki godzinowej obliczanej na podstawie minimalnego wynagrodzenia. Pracodawca jednak może zdecydować się na przyznanie wyższej kwoty — wskazana wartość to ustawowe minimum. Natomiast jeśli praca nocna odbywa się poza siedzibą firmy, dodatek może zostać zastąpiony ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanej liczbie przepracowanych godzin nocnych.

Minimalna wysokość dodatku za pracę nocną może być różna w zależności od miesiąca. Natomiast obliczenie obowiązującej stawki jest stosunkowo łatwe. 

zegar
 Pora nocna przypada na czas między 21:00 a 7:00. Fot. Korvit78 – Getty Images

Jak wyliczyć dodatek nocny?

Szczegółowe regulacje dotyczące wykonywania obowiązków zawodowych w porze nocnej zostały opisane w Kodeksie pracy. Znajduje się tam artykuł dedykowany właśnie temu tematowi. 

Art.  151. [Dodatek za pracę w porze nocnej]
§  1.  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
§  2.  W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek, o którym mowa w § 1, może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Natomiast jeżeli już chodzi o wyliczenie minimalnej stawki, trzeba wykonać następujące działania — wystarczy podzielić kwotę minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin roboczych w danym miesiącu, a następnie wynik pomnożyć przez 20 procent. 

Od 1 stycznia 2025 roku minimalna pensja wynosi 4666 zł brutto. W czerwcu 2025 roku liczba godzin pracy wynosi 160, co oznacza, że dodatek za jedną godzinę pracy nocnej wyniesie 5,83 zł.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: