Ci pracownicy będą zarabiać więcej. Mogą liczyć na dodatek, wystarczy spełnić jeden warunek

Co zrobić, żeby zarabiać więcej? Awans czy zmiana stanowiska to nie jedyne sposoby na wyższą pensję. Czasem podwyżka może być znacznie prostsza. Co więcej — może być obowiązkiem pracodawcy. Kto może liczyć na dodatek do wynagrodzenia zasadniczego? Dostaną go nie tylko pracownicy budżetówki.
Premia za pracę i studia? Te osoby mogą zarabiać więcej
Od swojej pierwszej pracy zwykle nie oczekujemy zbyt wiele. Młody pracownik nie spodziewa się benefitów ani szczególnie wysokiego wynagrodzenia. Stąd też za czasów studenckich praca za minimalną krajową (4626 zł brutto) wydaje się jak najbardziej w porządku. Z czasem jednak oczekiwania pracownika rosną, tak samo jak rosną jego kwalifikacje.
Niestety, nie zawsze bardziej doświadczone osoby mogą liczyć na uznanie w postaci podwyżki. Jednak w określonych przypadkach wyższe wynagrodzenie jest obowiązkowe i wyliczane procentowo. Podstawowym warunkiem określającym prawo do specjalnego dodatku jest… czas pracy, który wcale nie musi być przesadnie długi.

Dodatek za lata pracy. Tyle można zyskać, ale jest haczyk
Pracownicy z dłuższym stażem pracy mogą liczyć na sporo benefitów. I to niezależnie od tego, czy przepracowali ten czas u jednego, czy u wielu pracodawców. Wśród korzyści można wymienić rzecz jasna wyższą emeryturę, ponieważ jednym z czynników wpływających na kwotę świadczenia są właśnie lata pracy, ale również liczba dni wolnych. Z czasem powinno wzrosnąć również wynagrodzenie. I to o kilka procent za każdy kolejny rok.
Co ciekawe — i bardzo ważne — do stażu pracy możemy wliczyć również lata poświęcone na edukację. Przykładowo, osoby które ukończyły szkołę średnią ogólnokształcącą mogą doliczyć 4 lata do ogólnego stażu pracy, dzięki czemu już po 6 latach zatrudnienia na umowie o pracę będzie im przysługiwać 26 dni płatnego urlopu. W przypadku studentów taki “bonus” wynosi już 8 lat. Warto jednak pamiętać, że szkoła i studia (niezależnie od ich trybu) zaliczają się do stażu pracy tylko w określonych przypadkach. Zasada ta nie obejmuje niestety dodatku stażowego.

Kto dostanie dodatek stażowy? Lista zawodów jest jeszcze dłuższa
Dodatek stażowy, nazywany także dodatkiem za wysługę lat czy dodatkiem za wieloletnią pracę, może być przyznany już po dwóch latach pracy. Od tego momentu wynagrodzenie będzie rosło z każdym kolejnym rokiem, aż do osiągnięcia górnego limitu. Jednak to, jaką dokładnie podwyżkę dostaniemy, kiedy będzie nam ona przysługiwać i ile wynosi limit, zależy w dużym stopniu od tego, gdzie pracujemy. Dodatek stażowy jest przede wszystkim wypłacany osobom zatrudnionym w sektorze publicznym. Na podwyżkę z tego tytułu mogą liczyć m.in.:
- nauczyciele;
- urzędnicy;
- pracownicy służby zdrowia;
- funkcjonariusze służb mundurowych
- pracownicy opieki społecznej
- kolejarze
- pracownicy sądów i prokuratur.
Jak wyliczany jest dodatek służbowy? Przykładowo pracownicy jednostek samorządowych otrzymają 5 proc. podwyżki po 5 latach pracy, a potem 1 proc. za każdy rok. Limit wynosi 20 proc. Inaczej jest chociażby w przypadku policjantów, którym dodatek jest wypłacany już po 2 latach, ale w wysokości tylko 2 proc. Do momentu przepracowania 20 lat, każdy kolejny rok to 1 proc. podwyżki, a potem 2 proc. za dwa lata. Maksymalny limit to 35 proc. pensji zasadniczej.
Co ważne, dodatek stażowy może być wypłacany również w przypadku pracowników sektora prywatnego. Do puli stażu pracy także tutaj wlicza się okres pracy na umowie o pracę, nie zostają natomiast uwzględnione umowy cywilnoprawne. W staż pracy wlicza się również okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pracy za granicą czy prowadzenia gospodarstwa rolnego. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że to świadczenie nie jest obowiązkowe dla prywatnych pracodawców.





































