Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Umowa O Pracę

Umowa O Pracę

e-Urząd Skarbowy, e-PIT, pieniądze
03.03.2024 09:10 Specjalna ulga podatkowa. Trzeba spełnić warunki

Na rozliczenie PIT-u zostało coraz mniej czasu. Termin dla pracodawców na wystawienie dokumentów dla pracowników już minął. Teraz podatnicy mają już tylko dwa miesiące na złożenie deklaracji podatkowych. Z tej okazji warto pamiętać o przysługujących nam ulgach. Żeby skorzystać z tej ulgi specjalnej, trzeba jednak spełnić warunki.

praca przy komputerze
27.01.2024 15:13 Polska firma wprowadza czterodniowy tydzień pracy

Chociaż czterodniowy tydzień pracy to na razie tylko niewyraźna sugestia, niektóre firmy wprowadzają ją w życie już teraz. Prace nad skróceniem tygodnia pracy ruszą w Herbapol Poznań już  w tym roku.

Podpisywanie umowy
18.01.2024 13:35 Wypowiadasz umowę o pracę? Twoja wypłata może być znacznie niższa

Już od jakiegoś czasu obowiązują przepisy, które wprowadzają znaczące zmiany dla pracowników. Sprawiają one, że osoby składające wypowiedzenie umowy o pracę, mogą otrzymać ostatnie wynagrodzenie w mniejszej wysokości. Przedstawiamy szczegóły. 

Praca w biurze
27.12.2023 10:39 UE wprowadza rewolucyjne zmiany. Dotyczą zatrudniania pracowników. Czy to definitywny koniec "śmieciówek"?

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski doszły do wstępnego porozumienia w sprawie domniemania etatu. Głównie chodzi o wybrane grupy pracowników, choć w Polsce zmiany mogą dotknąć także szersze grono osób. 

kalendarz-biznesinfo-urlop
24.12.2022 10:42 Ważny komunikat dla rodziców. Tylko do końca roku mogą wykorzystać dwa dni wolnego

Tylko do końca grudnia rodzice dzieci do 14. roku życia, zatrudnieni na umowie o pracę, mogą wykorzystać dwa dodatkowe dni wolnego, które przysługują im w ramach opieki nad potomstwem — przypomina Business Insider. Dni te są w pełni płatne, ale nie przechodzą na kolejny rok w przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, który można wykorzystać później.

urlop długi
30.07.2022 14:05 Zmiany w Kodeksie Pracy. Nowe przepisy od 1 sierpnia 2022 roku

Od 1 sierpnia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie prawa pracy. Nowelizacja zapewni pracownikom dodatkowe dni wolne oraz szerszą ochronę.

ekstrawertycy
22.03.2022 09:33 Umowa o pracę na okres próbny i jej elementy

Uzgadnianie warunków dotyczących umowy o pracę to niezwykle istotna chwila dla każdego pracownika. Wiele elementów tej umowy będzie bowiem w późniejszym czasie rzutowało na różne sytuacje, które w trakcie pracy wynikną. Jednym z nich jest chociażby okres, na jaki umowa jest podpisywana. Niektóre mogą być parafowane na czas nieokreślony, inne na dokładnie określony okres, a jeszcze inne na okres próbny. Jak w tym ostatnim przypadku wygląda umowa i czym się charakteryzuje? Umowa o pracę na okres próbny i jej elementy.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Dramatyczne luki na polskim rynku pracy, etat coraz bardziej popularny

O bardzo szybko rosnącej luce na polskim rynku traktuje raport sporządzony przez firmę konsultingową PwC. Z powodu coraz większej wartości jednego pracownika, pracodawcy coraz częściej decydują się o zatrudnianiu na pełny etat i z gwarantem zabezpieczenia socjalnego. Odejście pracownika z firmy może być bowiem kolosalnym ciosem dla jej funkcjonowania.

ważne biznesinfo
21.10.2021 02:00 Oskładkowanie wszystkich coraz bliżej. Rząd nie odpuści nikomu

Rząd chce, by od każdej złotówki zarobionej na umowie zleceniu trzeba było odprowadzać składki. Jednak jak poinformowało Dziennik Gazetę Prawną, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej "Nadal trwają prace analityczne dotyczące objęcia ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych". Teraz odprowadzanie składek do ZUS za osoby na umowach zlecenia zależy od posiadania przez nie innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Składki są obowiązkowe, gdy zlecenie jest dla jedyną umową pracownika. Natomiast, gdy zleceniobiorca jednocześnie pozostaje w stosunku pracy, wykonuje drugą umowę zlecenia lub prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Występuje wtedy zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych, co rodzi określone konsekwencje związane z opłacaniem składek. – Na pewno chcielibyśmy, aby parlament uchwalił nowe prawo w tym obszarze jeszcze w tym roku. Nie oznacza to jednak, że zmiany wejdą w życie z miesiąca na miesiąc. Planujemy uwzględnić odpowiedni okres vacatio legis. W związku z powyższym optymalnym terminem będzie 1 stycznia 2022 r. Od tej daty wszystkie zlecenia zostałyby ozusowane – mówił w styczniowym wywiadzie dla DGP Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej (DGP na 17/2021 „Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie zlecenia będą ozusowane”).

EN 01446422 0006 (4)
16.09.2021 02:00 Umowy zlecenia przejdą wielką przemianę. Oskładkowanie podobnie jak w umowie o pracę

Rząd wziął się ostro za zmiany w umowach, na jakich podejmujemy pracę. Umowa zlecenie miałaby być dużo bardziej oskładkowana, co wiąże się z mniejszą pensją. O planach związanych z ozusowaniem umów-zlecenie politycy opowiadali już na prezentacji Polskiego Ładu. Rząd tłumaczy to większą ochroną pracowników pracujących na umowy-zlecenia, ma też zachęcić pracodawców do proponowania umów o pracę zamiast zlecenia, które jest umową mniej stabilną. Zmiany nie będą się tyczyć umów o dzieło, więc może okazać się, że pracodawcy zaczną proponować teraz właśnie ten rodzaj umowy, zamiast umowy o pracę. To może oznaczać jeszcze niej stabilny sposób zatrudnienia.

camera-1130731 1920
10.06.2021 02:00 Dwutygodniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku

Dla wielu pracodawców kwestie związane z urlopami wypoczynkowymi stanowią niemałą zagwozdkę. Kiedy i jaki urlop przysługuje pracownikowi, kiedy można wysłać pracownika na przymusowy odpoczynek i jak tak naprawdę wygląda kwestia związana z dwutygodniowym urlopem dla pracownika?

business-1149630 1920
07.06.2021 02:00 Rozwiązanie i wygaśnięcie umowy o pracę – różnice i konsekwencje

Często powyższe pojęcia stosowane są zamiennie, co wskazuje na braki w znajomości tematu u osób wypowiadających się w ten sposób. Kodeks pracy jasno wskazuje różnice pomiędzy jednym rozwiązaniem a drugim. Czym się różnią i co powinno się o nich wiedzieć? Żeby zrozumieć różnice pomiędzy rozwiązaniem a wygaśnięciem umowy o pracę, przyczynami, różnicami i konsekwencjami, należy poznać właściwie te pojęcia, wówczas porównanie obu sytuacji nie będzie stanowiło żadnego problemu i unikniemy ryzyka popełnienia gafy językowej na tym polu.

man-5710164 1920
07.06.2021 02:00 Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia umowy o pracę definiowany jest ustawą, co nie oznacza, że w każdym przypadku jest on nie do ruszenia. Kiedy pracownik ma możliwość skrócenia tego okresu? Czy pracodawca może zaproponować takie rozwiązanie?

notebook-1850613 1920
04.06.2021 02:00 Czy pracodawca może zmusić pracownika do nadgodzin?

Nadgodziny, czy też godziny nadliczbowe, to czas spędzony w pracy powyżej obowiązującego osobę zatrudnioną wymiaru, czyli w standardowym systemie powyżej 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. W Kodeksie pracy znajduje się informacja, że nadgodziny powinny być zjawiskiem wyjątkowym, wynikającym ze szczególnych, niecodziennych okoliczności, nie zaś ogólnie przyjętą normą. Niestety, w wielu zakładach pracy zostawanie po godzinach, żeby dokończyć projekt albo nadgonić terminy jest na porządku dziennym. Co dzieje się w sytuacji, kiedy pracownik niechętnie odnosi się do ponadmiarowego siedzenia w pracy lub wręcz odmawia wzięcia nadgodzin? Czy pracodawca może zmusić pracownika do nadgodzin? Jak w wielu innych przypadkach, tak i tutaj odpowiedź brzmi: to zależy.

writing-1149962 1920
02.06.2021 02:00 Skrócenie okresu wypowiedzenia – jak i kiedy można to zrobić?

W zależności od stażu pracy okresy wypowiedzenia różnią się od siebie. Pomimo ustalonego czasu poprzedzającego zakończenie pracy, może on ulec zmianie pod wpływem kilku czynników lub w niektórych sytuacjach. Okres wypowiedzenia jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. W jakim przypadku może on ulec zmianie i w jakich sytuacjach dochodzi do jego skrócenia?

clock-1461689 1920
02.06.2021 02:00 Liczba godzin pracy w miesiącu - jak ją prawidłowo ustalić?

Liczba godzin do przepracowania w miesiącu w ramach umowy o pracę jest regulowana przez przepisy Kodeksu pracy. Oczywiście zależy również od wymiaru etatu – całego lub jego części. Standardowy czas pracy wynosi 8 godzin na dobę, pięć dni w tygodniu i nie przekracza 40 godzin tygodniowo, a z nadgodzinami 48 godzin tygodniowo. Wiadomo, że poszczególne miesiące mają różną liczbę dni – od 28 do 31. Jak zatem prawidłowo obliczyć liczbę godzin pracy w danym miesiącu?

people-2569234 1920
01.06.2021 02:00 Firma powinna działać bez przerwy. Umowa o zastępstwo pozwala ograniczyć braki kadrowe

Niespodziewana nieobecność w pracy osoby zatrudnionej na etacie to dla wielu pracodawców spore wyzwanie. Można mu sprostać, podpisując z wybranym kandydatem umowy na zastępstwo, choć osobę taką znaleźć będzie teraz trudno. Podstawowym celem istnienia każdej firmy jest generowanie zysku, a więc zachowanie ciągłości produkcji, czyli także zatrudnienia (nawet w trakcie tak zaskakujących i trudnych wydarzeń jak pandemia). Nie zawsze obowiązki osoby nieobecnej można przenieść na inną.W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie dodatkowej osoby na podstawie umowy o zastępstwo. Szybkie znalezienie dodatkowego pracownika, szczególnie w czasach niskiego bezrobocia i pandemii, nie jest zadaniem łatwym. Teoretycznie jednak jest to możliwe.

elderly-981400 1920
26.05.2021 02:00 Zatrudnienie emeryta na podstawie umowy o pracę na czas określony

Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego i uzyskania prawa do emerytury, wielu pracowników postanawia pozostać na rynku pracy jako osoby zatrudnione. Jakie są obowiązki pracodawcy związane z zatrudnieniem emeryta i jakie są warunki takiego zatrudnienia w oparciu o umowę na czas określony?

laptop-2561221 1920
25.05.2021 02:00 Czasami trzeba się rozstać. Powody rozwiązania umowy o pracę musi podać jednak tylko pracodawca

Choć z reguły zarówno pracodawca, jak i pracownik starają unikać takich sytuacji, to stosunek pracy czasem trzeba zakończyć. Nawet jeżeli strony łączyła umowa na czas nieokreślony.Szczegółowe zasady rozwiązania stosunku pracy określa Kodeks Pracy. Umowa może zostać rozwiązana, jak to ma miejsce zazwyczaj, na mocy tzw. porozumienia stron.

grandmother-5903707 1920
21.05.2021 02:00 Zatrudnienie emeryta na podstawie umowy o pracę

Aktualnie wielu emerytów cieszy się na tyle dobrym zdrowiem lub przechodzi na emeryturę w tak młodym wieku, że decyduje się na kontynuację pracy zarobkowej, pomimo posiadania prawa do emerytury. Emeryt, tak jak inni pracownicy może zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Jakie obowiązki ciążą wobec tego na pracodawcy, który zatrudni emeryta na podstawie umowy o pracę?Z artykułu dowiesz się:Czy i ile emeryt może dorobić do emerytury?Czy można zatrudnić emeryta na podstawie umowy o pracę?Jakie obowiązki ma pracodawca zatrudniający osobę z prawem do emerytury na podstawie umowy o pracę?Czy w związku z zatrudnieniem emeryta na podstawie umowy o pracę pracodawca musi odprowadzać za niego składki?Osoba, która osiągnęła wiek emerytalny, może w dalszym ciągu pracować, także na podstawie umowy o pracę. Emeryt,, ma wówczas dwie opcje do wyboru - może kontynuować dotychczasowe zatrudnienie i zawiesić emeryturę, ale może również przejść na emeryturę, a dopiero później podjąć pracę. Oczywiście wówczas nie ma przeszkód, by emeryt był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W sytuacji, gdy emeryt zdecyduje się kontynuować dotychczasowe zatrudnienie, nie będzie otrzymywał środków z emerytury. W sytuacji zaś, gdy podejmie pracę już po przejściu na emeryturę, będzie otrzymywał środki przysługujące z jej tytułu oraz dodatkowo, środki z tytułu podjętej pracy.

laptop-3196481 640
19.05.2021 02:00 Zatrudnienie małżonka na podstawie umowy o pracę

W wielu przedsiębiorstwach można spotkać się z przypadkami zatrudniania małżonków lub innych członków rodziny. Osoby spokrewnione są traktowane na równi z innymi pracownikami - pojawia się obowiązek podpisania umowy i odprowadzania składek. Od 2019 roku zatrudnienie małżonka na podstawie umowy o pracę stało się dla przedsiębiorcy jeszcze korzystniejsze.

Mininmalna stawka godzinowa i najniższa krajowa w 2021 roku
02.11.2020 01:00 Idą zmiany w umowach-zlecenia. Znamy nowe stawki minimalne

Czekają nas spore zmiany w umowach o pracę, zleceniach i o dzieło. Jak będą wyglądały nowe umowy oraz minimalne stawki godzinowe dla osób na umowach cywilno-prawnych? W górę idzie także podstawowe wynagrodzenie minimalne dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Przyglądamy się wszystkim wprowadzonym oraz proponowanym zmianom.

Netto brutto jak policzyć
10.09.2020 02:00 Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto. Jak je liczyć i jak wypłacane pensje przekładają się na realne zarobki. Praktyczny poradnik

Najczęstszymi formami w oparciu o które zarobkujemy są umowy o pracę, zlecenia oraz o dzieło. To wybór rodzaju umowy, a od pewnego czasu także… nasz wiek, wpływają na to jak kwota brutto będzie przekładała się na netto. Każda z umów jest bowiem inaczej opodatkowana. Na to ile dostaniemy „na rękę” ma wpływ szereg czynników. W naszym poradniku zdradzamy jak realnie podwyższyć miesięczne wpływy na konto oraz które rodzaje umów gwarantują najwyższe dochody.

Umowa zlecenia
17.08.2020 02:00 Umowa-zlecenie: wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Prawo do urlopu, wynagrodzenie minimalne, składki, ustanowienie stosunku pracy.

Umowa-zlecenie to umowa cywilno-prawna, a zatem nie jest ona regulowana przez chroniący prawa pracownicze kodeks pracy. Niech jednak nikt nie myśli, że osoby „zatrudnione” na umowach-zleceniach nie mają żadnych praw. Przyglądamy się umowom-zlecenia i wskazujemy jakie prawa ma zleceniobiorca. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo.

  • 1
  • 2