Wakacje 2025 coraz bliżej, a dla wielu Polaków oznacza to okazję nie tylko do wypoczynku, ale również dodatkowego zarobku. Już teraz na portalach ogłoszeniowych nie brakuje ofert dla pracowników sezonowych. Jest jednak jeden haczyk. Na co powinniśmy uważać, gdy już dostaniemy pracę? W przeciwnym wypadku możemy wiele stracić.
Rynek pracy w naszym kraju dynamicznie się zmienia pod względem prawnym, a można się spodziewać kolejnych nowych przepisów na tym polu. Trwa proces legislacyjny ustawy, która ma zabezpieczyć pozycję i prawa polskich pracowników, jednak to kij, który ma dwa końce. Negatywne konsekwencje wprowadzenia zapowiadanych regulacji w zatrudnianiu cudzoziemców będą odczuwalne.
Już niebawem zatrudnieni na etat mogą mocno się zdziwić. MRPiPS przygotowało projekt rozporządzenia, który określa treść wniosku, a także dokumenty dołączane do wniosku o udzielenie nowego urlopu dla pracownika. Kto będzie mógł skorzystać i na jakich zasadach? Choć nowy urlop brzmi zachęcająco, trzeba pamiętać o bardzo ważnej rzeczy.
W wieku ochronnym, gdy do emerytury pozostaje zaledwie kilka lat, pracownicy mogą liczyć na szczególną ochronę przed zwolnieniem i obniżeniem wynagrodzenia. Zasady te są jednak ściśle określone w przepisach i mają swoje ograniczenia.
Poza standardowym urlopem wypoczynkowym, pracownicy w określonych sytuacjach mogą również skorzystać z dodatkowego wolnego. Taką możliwość daje między innymi “urlop na żądanie”, który w teorii możemy wziąć w ostatniej chwili. Również ta forma wolnego ma jednak swoje ograniczenia, o których wiele osób zapomina. W jaki sposób skorzystać z urlopu “od zaraz” w 2025 roku?
Czy niewykorzystany urlop przechodzi na kolejny rok? Dzieje się tak tylko w kilku określonych przypadkach, a i wtedy pracownik musi pamiętać o pewnych warunkach. W wielu sytuacjach warto jednak wykorzystać całą pulę dni wolnych w danym roku kalendarzowym. Jeśli tego nie zrobimy, okazja do wypoczynku przepadnie.
Czy jawność wynagrodzeń stanie się obowiązkiem? Sejm rozważa wprowadzenie zmian, które mogą zmienić krajobraz polskiego rynku pracy. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje poważne konsekwencje dla firm, które uchylą się od ujawnienia płacowych szczegółów. Co może nas czekać?
Skoro pracownik ”żąda” urlopu, to pracodawca musi go udzielić. Niestety, to popularne, choć całkowicie błędne przekonanie w sprawie tzw. UŻ, czyli urlopu na żądanie. Rzeczywiście, w większości przypadków pracodawca przychyli się do naszej prośby. Czasem może jednak odmówić. A wtedy grożą nam poważne konsekwencje.
Podwyżka płacy minimalnej, a potem niższa wypłata? Taki scenariusz na 2025 rok zapowiadają najnowsze prace rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało już projekt ustawy. Kto i dlaczego otrzyma niższe wynagrodzenie? Przepisy przewidują kilka wyjątków. Wiele osób uzna, że to dobry pomysł.
Na rozliczenie PIT-u zostało coraz mniej czasu. Termin dla pracodawców na wystawienie dokumentów dla pracowników już minął. Teraz podatnicy mają już tylko dwa miesiące na złożenie deklaracji podatkowych. Z tej okazji warto pamiętać o przysługujących nam ulgach. Żeby skorzystać z tej ulgi specjalnej, trzeba jednak spełnić warunki.
Chociaż czterodniowy tydzień pracy to na razie tylko niewyraźna sugestia, niektóre firmy wprowadzają ją w życie już teraz. Prace nad skróceniem tygodnia pracy ruszą w Herbapol Poznań już w tym roku.
Już od jakiegoś czasu obowiązują przepisy, które wprowadzają znaczące zmiany dla pracowników. Sprawiają one, że osoby składające wypowiedzenie umowy o pracę, mogą otrzymać ostatnie wynagrodzenie w mniejszej wysokości. Przedstawiamy szczegóły.
Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski doszły do wstępnego porozumienia w sprawie domniemania etatu. Głównie chodzi o wybrane grupy pracowników, choć w Polsce zmiany mogą dotknąć także szersze grono osób.
Tylko do końca grudnia rodzice dzieci do 14. roku życia, zatrudnieni na umowie o pracę, mogą wykorzystać dwa dodatkowe dni wolnego, które przysługują im w ramach opieki nad potomstwem — przypomina Business Insider. Dni te są w pełni płatne, ale nie przechodzą na kolejny rok w przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, który można wykorzystać później.
Od 1 sierpnia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie prawa pracy. Nowelizacja zapewni pracownikom dodatkowe dni wolne oraz szerszą ochronę.
Uzgadnianie warunków dotyczących umowy o pracę to niezwykle istotna chwila dla każdego pracownika. Wiele elementów tej umowy będzie bowiem w późniejszym czasie rzutowało na różne sytuacje, które w trakcie pracy wynikną. Jednym z nich jest chociażby okres, na jaki umowa jest podpisywana. Niektóre mogą być parafowane na czas nieokreślony, inne na dokładnie określony okres, a jeszcze inne na okres próbny. Jak w tym ostatnim przypadku wygląda umowa i czym się charakteryzuje? Umowa o pracę na okres próbny i jej elementy.
O bardzo szybko rosnącej luce na polskim rynku traktuje raport sporządzony przez firmę konsultingową PwC. Z powodu coraz większej wartości jednego pracownika, pracodawcy coraz częściej decydują się o zatrudnianiu na pełny etat i z gwarantem zabezpieczenia socjalnego. Odejście pracownika z firmy może być bowiem kolosalnym ciosem dla jej funkcjonowania.
Rząd chce, by od każdej złotówki zarobionej na umowie zleceniu trzeba było odprowadzać składki. Jednak jak poinformowało Dziennik Gazetę Prawną, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej "Nadal trwają prace analityczne dotyczące objęcia ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych". Teraz odprowadzanie składek do ZUS za osoby na umowach zlecenia zależy od posiadania przez nie innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Składki są obowiązkowe, gdy zlecenie jest dla jedyną umową pracownika. Natomiast, gdy zleceniobiorca jednocześnie pozostaje w stosunku pracy, wykonuje drugą umowę zlecenia lub prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Występuje wtedy zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych, co rodzi określone konsekwencje związane z opłacaniem składek. – Na pewno chcielibyśmy, aby parlament uchwalił nowe prawo w tym obszarze jeszcze w tym roku. Nie oznacza to jednak, że zmiany wejdą w życie z miesiąca na miesiąc. Planujemy uwzględnić odpowiedni okres vacatio legis. W związku z powyższym optymalnym terminem będzie 1 stycznia 2022 r. Od tej daty wszystkie zlecenia zostałyby ozusowane – mówił w styczniowym wywiadzie dla DGP Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej (DGP na 17/2021 „Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie zlecenia będą ozusowane”).
Rząd wziął się ostro za zmiany w umowach, na jakich podejmujemy pracę. Umowa zlecenie miałaby być dużo bardziej oskładkowana, co wiąże się z mniejszą pensją. O planach związanych z ozusowaniem umów-zlecenie politycy opowiadali już na prezentacji Polskiego Ładu. Rząd tłumaczy to większą ochroną pracowników pracujących na umowy-zlecenia, ma też zachęcić pracodawców do proponowania umów o pracę zamiast zlecenia, które jest umową mniej stabilną. Zmiany nie będą się tyczyć umów o dzieło, więc może okazać się, że pracodawcy zaczną proponować teraz właśnie ten rodzaj umowy, zamiast umowy o pracę. To może oznaczać jeszcze niej stabilny sposób zatrudnienia.
Dla wielu pracodawców kwestie związane z urlopami wypoczynkowymi stanowią niemałą zagwozdkę. Kiedy i jaki urlop przysługuje pracownikowi, kiedy można wysłać pracownika na przymusowy odpoczynek i jak tak naprawdę wygląda kwestia związana z dwutygodniowym urlopem dla pracownika?
Często powyższe pojęcia stosowane są zamiennie, co wskazuje na braki w znajomości tematu u osób wypowiadających się w ten sposób. Kodeks pracy jasno wskazuje różnice pomiędzy jednym rozwiązaniem a drugim. Czym się różnią i co powinno się o nich wiedzieć? Żeby zrozumieć różnice pomiędzy rozwiązaniem a wygaśnięciem umowy o pracę, przyczynami, różnicami i konsekwencjami, należy poznać właściwie te pojęcia, wówczas porównanie obu sytuacji nie będzie stanowiło żadnego problemu i unikniemy ryzyka popełnienia gafy językowej na tym polu.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę definiowany jest ustawą, co nie oznacza, że w każdym przypadku jest on nie do ruszenia. Kiedy pracownik ma możliwość skrócenia tego okresu? Czy pracodawca może zaproponować takie rozwiązanie?
Nadgodziny, czy też godziny nadliczbowe, to czas spędzony w pracy powyżej obowiązującego osobę zatrudnioną wymiaru, czyli w standardowym systemie powyżej 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. W Kodeksie pracy znajduje się informacja, że nadgodziny powinny być zjawiskiem wyjątkowym, wynikającym ze szczególnych, niecodziennych okoliczności, nie zaś ogólnie przyjętą normą. Niestety, w wielu zakładach pracy zostawanie po godzinach, żeby dokończyć projekt albo nadgonić terminy jest na porządku dziennym. Co dzieje się w sytuacji, kiedy pracownik niechętnie odnosi się do ponadmiarowego siedzenia w pracy lub wręcz odmawia wzięcia nadgodzin? Czy pracodawca może zmusić pracownika do nadgodzin? Jak w wielu innych przypadkach, tak i tutaj odpowiedź brzmi: to zależy.
Liczba godzin do przepracowania w miesiącu w ramach umowy o pracę jest regulowana przez przepisy Kodeksu pracy. Oczywiście zależy również od wymiaru etatu – całego lub jego części. Standardowy czas pracy wynosi 8 godzin na dobę, pięć dni w tygodniu i nie przekracza 40 godzin tygodniowo, a z nadgodzinami 48 godzin tygodniowo. Wiadomo, że poszczególne miesiące mają różną liczbę dni – od 28 do 31. Jak zatem prawidłowo obliczyć liczbę godzin pracy w danym miesiącu?
W zależności od stażu pracy okresy wypowiedzenia różnią się od siebie. Pomimo ustalonego czasu poprzedzającego zakończenie pracy, może on ulec zmianie pod wpływem kilku czynników lub w niektórych sytuacjach. Okres wypowiedzenia jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. W jakim przypadku może on ulec zmianie i w jakich sytuacjach dochodzi do jego skrócenia?
Niespodziewana nieobecność w pracy osoby zatrudnionej na etacie to dla wielu pracodawców spore wyzwanie. Można mu sprostać, podpisując z wybranym kandydatem umowy na zastępstwo, choć osobę taką znaleźć będzie teraz trudno. Podstawowym celem istnienia każdej firmy jest generowanie zysku, a więc zachowanie ciągłości produkcji, czyli także zatrudnienia (nawet w trakcie tak zaskakujących i trudnych wydarzeń jak pandemia). Nie zawsze obowiązki osoby nieobecnej można przenieść na inną.W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie dodatkowej osoby na podstawie umowy o zastępstwo. Szybkie znalezienie dodatkowego pracownika, szczególnie w czasach niskiego bezrobocia i pandemii, nie jest zadaniem łatwym. Teoretycznie jednak jest to możliwe.
Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego i uzyskania prawa do emerytury, wielu pracowników postanawia pozostać na rynku pracy jako osoby zatrudnione. Jakie są obowiązki pracodawcy związane z zatrudnieniem emeryta i jakie są warunki takiego zatrudnienia w oparciu o umowę na czas określony?
Choć z reguły zarówno pracodawca, jak i pracownik starają unikać takich sytuacji, to stosunek pracy czasem trzeba zakończyć. Nawet jeżeli strony łączyła umowa na czas nieokreślony.Szczegółowe zasady rozwiązania stosunku pracy określa Kodeks Pracy. Umowa może zostać rozwiązana, jak to ma miejsce zazwyczaj, na mocy tzw. porozumienia stron.