Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Specjalna ulga podatkowa. Trzeba spełnić warunki
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 03.03.2024 09:10

Specjalna ulga podatkowa. Trzeba spełnić warunki

e-Urząd Skarbowy, e-PIT, pieniądze
East News/Arkadiusz Ziółek

Na rozliczenie PIT-u zostało coraz mniej czasu. Termin dla pracodawców na wystawienie dokumentów dla pracowników już minął. Teraz podatnicy mają już tylko dwa miesiące na złożenie deklaracji podatkowych. Z tej okazji warto pamiętać o przysługujących nam ulgach. Żeby skorzystać z tej ulgi specjalnej, trzeba jednak spełnić warunki.

Jak działa "ulga dla młodych"?

Przy okazji rozliczania PIT-u Polacy mają okazję skorzystać z wielu ulg podatkowych. Przykładem jest chociażby ulga na dzieci czy ulga rehabilitacyjna. Jedną z nich jest ulga dla młodych, ułatwiająca młodym ludziom wejście w dorosłość. Dzięki niej, aż do ukończenia 26. roku życia, nie zapłacą oni podatku dochodowego. Wiele osób zapomina jednak o warunkach, które równocześnie trzeba spełnić.

Przede wszystkim pieniądze muszą pochodzić z umowy o pracę, umowy zlecenie, stażu uczniowskiego lub praktyki absolwenckiej. Zatrudni w tej formie, jeśli tylko mają mniej niż 26 lat, zarobią więcej.
 

ZUS wypłaci nawet 550 zł bez względu na wiek. Wystarczy wniosek, są pewne warunki

Zarobisz więcej i nie skorzystasz z ulgi podatkowej

Ulga dla młodych ma jednak swój limit. Tym progiem jest kwota 7200 zł miesięcznie, czyli 85 528 zł rocznie. Jeśli w ubiegłym roku nasz dochód przekroczył tę sumę, zapłacimy 12% podatku. Jeśli natomiast zarobiliśmy więcej niż 120 tysięcy złotych, podatek również będzie wyższy — wyniesie aż 32%.

Warto pamiętać, że aby skorzystać z tej ulgi, nie musimy składać wniosku. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy pracownik nie chce, żeby pracodawca stosował tę ulgę. Dlaczego może mieć takie życzenie? Na stronie rządowej czytamy:

Złożenie wniosku może uchronić podatnika przed koniecznością dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym, w sytuacjach, gdy w trakcie roku uzyskuje on przychody od różnych płatników, z których każdy ma prawo do zastosowania ulgi zgodnie z ustawą.
 

Brutto = netto?

W nieco innej sytuacji znajdują się studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Osoby posiadające status studenta zwolnione są bowiem nie tylko z podatku dochodowego, ale również z opłacania składek zdrowotnych. Oznacza to, że np. student pracujący na umowie zlecenie dostanie całą wypłatę brutto jako netto. Ta zasada nie obejmuje jednak osób do 26. roku życia, bez statusu studenta. Dlatego osoby idące do swojej pierwszej pracy po ukończeniu szkoły średniej, ale po utraceniu statusu ucznia (który pełni podobną funkcję), może spotkać rozczarowanie.

Co ważne, prawo do ulgi tracimy wraz z 26. urodzinami. Nie ma wówczas znaczenia, czy umowa została zawarta przed tą datą.

źródło: fakt.pl