BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Umowy zlecenia przejdą wielką przemianę. Oskładkowanie podobnie jak w umowie o pracę

16 Września 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rząd wziął się ostro za zmiany w umowach, na jakich podejmujemy pracę. Umowa zlecenie miałaby być dużo bardziej oskładkowana, co wiąże się z mniejszą pensją.

O planach związanych z ozusowaniem umów-zlecenie politycy opowiadali już na prezentacji Polskiego Ładu. Rząd tłumaczy to większą ochroną pracowników pracujących na umowy-zlecenia, ma też zachęcić pracodawców do proponowania umów o pracę zamiast zlecenia, które jest umową mniej stabilną.

Zmiany nie będą się tyczyć umów o dzieło, więc może okazać się, że pracodawcy zaczną proponować teraz właśnie ten rodzaj umowy, zamiast umowy o pracę. To może oznaczać jeszcze niej stabilny sposób zatrudnienia.

650 zł mniej w portfelu

Obecnie umowy zlecenia są ozusowane jedynie do minimalnego wynagrodzenia krajowego, które wynosi obecnie 2800 zł brutto. Z początkiem przyszłego roku będzie to już jednak 3010 zł brutto, a więc składki obejmą większą część umowy zlecenia. Zarobki, które przewyższają ten próg nie są już oskładkowane.

Po reformie, jaką planuje rząd składki będą odprowadzane od całej kwoty, jaką dostajemy na umowie zleceniu. Instytut Emerytalny cytowany przez Business Insider wyliczył, że w przypadku otrzymywania 10 tys. zł na umowie zleceniu, miesięczny ubytek dla zleceniobiorcy wyniesie prawie 660 zł.

Takie rozwiązanie uderzy przede wszystkim w pensje osób, które mają kilka umów-zleceń jednocześnie. Teraz odprowadzają oni składki jedynie od 2800 zł ze wszystkich umów łącznie, później pieniądze zostaną potrącone z całości.

Zmiany w składkach mają jednak nie dotyczyć studentów i osób do 26. roku życia.

EN 01475915 0008

ZUS przygotował specjalny druk. Należy go wypełnić, żeby dostać emeryturę

CZYTAJ DALEJ

Eksperci mówią, że to dobry ruch

Cytowany przez BI Polska Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego uważa, że to dobry ruch i cieszy się z tego, że prawa osób zatrudnionych na umowy zlecenia zrównuje się z prawami osób zatrudnionych na umowy o pracę.

Takie rozwiązanie ma zapewnić osobom pracującym większe emerytury w przyszłości, bo teraz składki jakie odprowadzają są nikłe. To może grozić później frustracją takich osób.

Istnieje jednak ryzyko, że pracodawcy będą częściej proponowali teraz umowy o dzieło, które nie są wcale oskładkowane i takie też pozostaną.

Z szacunkowych wyliczeń wynika, że zmiany w umowach proponowane przez rządzących w ramach Polskiego Ładu dotyczyć będą niemal miliona Polaków.

EN 01435691 0009 (4)

Wchodzi w życie ustawa o przedawnieniu roszczeń. Po 30 latach nie ma na co liczyć

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

umowa-zlecenieumowa o pracęumowa o dzieło

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

ZUS ogłosił wzrost kwot odszkodowania za wypadek przy pracy

Czytaj więcej >

Praca

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

Czytaj więcej >

Praca

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

Czytaj więcej >

Praca

Sejm podjął decyzję. Będą zmiany w Karcie Nauczyciela

Czytaj więcej >
Praca w Polsce wciąż gorzej opłacana niż w Niemczech

Praca

Praca w Polsce wciąż gorzej opłacana od tej w Niemczech. Ale wydajnością gonimy coraz szybciej

Czytaj więcej >
Urząd daje możliwość natychmiastowej oceny swojej pracy

Praca

Urząd umożliwił ocenę swojej pracy. Już po tygodniu wyniki zaskakują

Czytaj więcej >