Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Umowa-Zlecenie

Umowa-Zlecenie

pieniądze
18.02.2024 15:47 Ministerstwo zapowiada rewolucję. Wielu pracowników skorzysta

Są nowe wieści w sprawie zmian w umowach-zlecenie. Ministra rodziny, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk planuje jednak zmiany również w zakresie L4 i urlopu macierzyńskiego, czy płacy minimalnej. Będą one miały wpływ na wypłaty — nie wszyscy się ucieszą.

praca przy komputerze
16.02.2024 17:12 Rewolucja dla pracowników. Ministerstwo odkryło karty

W czwartek, 16 lutego, podczas zebrania Rady Dialogu Społecznego poruszono temat "dyskryminacji osób samozatrudnionych oraz zatrudnionych na umowę-zlecenie". Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada zmiany w tej kwestii. Od teraz praca na ”śmieciówce” miałaby wliczać się do stażu pracy.

EN 01446422 0006 (4)
16.09.2021 02:00 Umowy zlecenia przejdą wielką przemianę. Oskładkowanie podobnie jak w umowie o pracę

Rząd wziął się ostro za zmiany w umowach, na jakich podejmujemy pracę. Umowa zlecenie miałaby być dużo bardziej oskładkowana, co wiąże się z mniejszą pensją. O planach związanych z ozusowaniem umów-zlecenie politycy opowiadali już na prezentacji Polskiego Ładu. Rząd tłumaczy to większą ochroną pracowników pracujących na umowy-zlecenia, ma też zachęcić pracodawców do proponowania umów o pracę zamiast zlecenia, które jest umową mniej stabilną. Zmiany nie będą się tyczyć umów o dzieło, więc może okazać się, że pracodawcy zaczną proponować teraz właśnie ten rodzaj umowy, zamiast umowy o pracę. To może oznaczać jeszcze niej stabilny sposób zatrudnienia.

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
01.06.2021 02:00 Płaca minimalna obowiązuje też na umowie zleceniu. Ale liczona jest za godzinę

Polskie prawo stara się chronić interesy najsłabszego ogniwa w działalności gospodarczej, jakim są pracownicy, dlatego określa m.in. minimalne wynagrodzenie, także na umowach cywilnoprawnych. W br. minimalna stawka za godzinę pracy w tym trybie wynosi 18,30 zł. Zgodnie z zapisami ustawy z 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2018 roku, poz. 2177) za wykonywane na rzecz pracodawcy obowiązków zawodowych na podstawie umowy cywilnoprawnej przysługuje im stawka godzinowa wynosząca obecnie 18 zł. 30 groszy brutto, czyli 13,37 zł netto (składki na rzecz ZUS wyniosą 2,51 zł, podatek - 1,00 zł, składka zdrowotna - 1,42 zł).

signature-3113182 1920
24.05.2021 02:00 Umowa o dzieło i umowa zlecenie – podobieństwa i różnice.

Choć z punktu widzenia pracownika, teoretycznie świętym graalem umów jest umowa o pracę, to nie można zapominać o istnieniu innych form zawierania umów. Większość pracujących studentów spotkało się przynajmniej raz w swojej karierze z umową o dzieło lub umową zlecenie. Co warto o nich wiedzieć?

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i polskie banknoty
07.01.2021 01:00 Nie będziesz już musiał opłacać składek na ZUS. Niektórzy pracownicy mogą zwolnić się z obowiązku

Z tego artykułu dowiesz się:Kto może zostać zwolniony ze składek ZUS na podstawie umowy zleceniaJakie są warunki zwolnień osób zatrudnionych na umowie zleceniaGdzie uzyskać pomoc w związku ze złożeniem wniosku

Mininmalna stawka godzinowa i najniższa krajowa w 2021 roku
02.11.2020 01:00 Idą zmiany w umowach-zlecenia. Znamy nowe stawki minimalne

Czekają nas spore zmiany w umowach o pracę, zleceniach i o dzieło. Jak będą wyglądały nowe umowy oraz minimalne stawki godzinowe dla osób na umowach cywilno-prawnych? W górę idzie także podstawowe wynagrodzenie minimalne dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Przyglądamy się wszystkim wprowadzonym oraz proponowanym zmianom.

Umowa zlecenia
17.08.2020 02:00 Umowa-zlecenie: wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Prawo do urlopu, wynagrodzenie minimalne, składki, ustanowienie stosunku pracy.

Umowa-zlecenie to umowa cywilno-prawna, a zatem nie jest ona regulowana przez chroniący prawa pracownicze kodeks pracy. Niech jednak nikt nie myśli, że osoby „zatrudnione” na umowach-zleceniach nie mają żadnych praw. Przyglądamy się umowom-zlecenia i wskazujemy jakie prawa ma zleceniobiorca. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo.

Emerytura nie jest pozbawiona prawa do świadczenia postojowego. Trzeba spełnić odpowiednie warunki.
25.07.2020 02:00 Wielu nie wie, a urzędnik przemilczy. Niektórzy emeryci mogą dostać nawet 2080 zł do emerytury

Emerytury po kilkudziesięciu latach pracy często mogą być bardzo niskie, dlatego wielu emerytów decyduje się na podjęcie pracy. Ci, którzy są zatrudnieni o umowę cywilnoprawną mają prawo do ubiegania się o świadczenie postojowe.

biznes-info-640x433
08.05.2019 02:00 Umowa o dzieło i umowa-zlecenie - będziesz dostawał mniej

Rząd już od dłuższego czasu zapowiadał, że będzie próbował doprowadzić do zmniejszania liczby umów śmieciowych. W tym celu chce działać w taki sposób, aby pracodawcom nie opłacało się zatrudniać pracowników na wyżej wyminione rodzaje umów. Z punktu widzenia budżetu jak i ZUSu dużo korzystniejszym rozwiązaniem będą klasyczne umowy o pracę, albo B2B, które polegają na świadczeniu usług przez pracownika na zasadach własnej działalności gospodarczej.