BiznesINFO.pl
Ubezpieczenie chorobowe ryzyko kwarantanny

eastnews/fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 27.10.2019. n/z Pusty portfel emeryta.

Ponad milion Polaków może zostać na lodzie. Już pewne, nie otrzymają pieniędzy jak inni

15 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Ubezpieczenie chorobowe na samozatrudnieniu, umowach zlecenie i umowach o dzieła jest dobrowolne. Wielu pracowników z niego rezygnuje, aby otrzymywać większą pensję. W efekcie mogą mieć teraz kłopoty w trakcie kwarantanny.

Brak ubezpieczenia chorobowego może wpędzić Polaków w poważne tarapaty

Ubezpieczenie chorobowe ratuje teraz wielu Polakom skórę w trakcie kwarantanny. Dzięki niemu nawet jeśli nie pracują ze względu na zarażenie lub podejrzenie zarażenia, nie zostaną bez środków do życia. Tego szczęścia nie mają osoby,  których umowy nie zawierają składek "chorobowych". A kwarantanna może potrać nawet miesiąc, co dla niektórych pracowników, którzy nie mają oszczędności, lub wydali je podczas pierwszego lockdownu, może być poważnym problemem.

Dane o braku ubezpieczenia chorobowego na "śmieciówkach" Polaków potwierdza money.pl, które wyciągnęło informacje od ZUS. 39,8 proc. pracowników jest zabezpieczonych umową przed takimi wypadkami. Co więc powoduje, że tak mało Polaków decyduje się na odprowadzanie składek chorobowych? Ekspert  Andrzeja Radzisław, były pracownik ZUS, radca prawny z kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy, specjalisty prawa pracy i ubezpieczeń społecznych wytłumaczył money.pl, że to efekt "optymalizacji wynagrodzeń".

Optymalizacja wynagrodzeń może doprowadzić do problemów wielu Polaków

Jak zauważa ekspert, pracodawca nie ma obowiązku informować zleceniobiorców o warunkach przystąpienia do ubezpieczenia. Jak pisze money.pl, przykładowo przy kwocie zlecenia 2,6 tys. brutto, miesięczna składka wynosiła 63,70 zł, a przy 5 tys. zł 122,50 zł. Rocznie daje to oszczędność wysokości 1000 zł. Tym, że w wypadku trafienia na miesięczne L-4, stracić można dużo więcej.

- Pamiętam dużą firmę zatrudniającą kilkuset zleceniobiorców, która miała system kadrowo-płacowy, w którym nie było nawet fizycznie możliwości zgłoszenia osób na zleceniach do ubezpieczenia chorobowego. Prawdopodobnie wynikało to z tego, że pracodawca optymalizował wynagrodzenia tak, by pracownicy dostawali, jak najwięcej na rękę - mówił mecenas Radzisław.

Tagi:

umowa-zlecenieubezpieczenia

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >