BiznesINFO.pl
Emeryci zarobią mniej na umowach zleceniu. Rząd PiS chce oskładkować "śmieciówki"

Pixabay/beejees

Nowy pomysł rządu bolesnym ciosem w emerytów. Zagrożonych utratą pieniędzy aż 750 tys. osób

30 Września 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Emeryci dorabiający do emerytury stracą mnóstwo pieniędzy. Rząd PiS ma zamiar podpisać ustawę, na mocy której oskładkowane zostaną umowy zlecenia. 2,5 mld zł zamiast znaleźć się w kieszeniach ciężko pracujących emerytur wpłynie do budżetu.

Emeryci zarobią mniej na umowie zleceniu

Oskładkowanie umów zleceń to pomysł PiS na załatanie dziury budżetowej. W praktyce oznacza to, że 750 tys. emerytów dorabiających do swoich niskich świadczeń dostanie niższe pensje. Planowo w budżecie ma znaleźć się dodatkowe 2,5 mld zł, które paradoksalnie ma zasilić emerytury. Zmiany proponowane przez PiS mają wejść w życie już w 2021 roku, przekazała Gazeta Wyborcza. Oskładkowanie tzw. “śmieciówek” oczywiście nie trafi jedynie w emerytów, ale w każdą osobę, która pracuje na umowie zleceniu. Zdaniem niektórych ekspertów to wcale nie jest najgorszy pomysł.

- Lepiej jest, kiedy umowy są oskładkowane, bo wtedy mamy lepszą ochronę socjalną wyższe i świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Ale powstaje pytanie, czy duża część z tych umów nie powinna być po prostu umowami o pracę - skomentowała w rozmowie z portalem OKO.press dr Janina Petelczyc z Katedry Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej.

- Nawet w pełni oskładkowana umowa zlecenie nie daje takich samych praw pracowniczych jak umowa o pracę. Nie ma na przykład płatnego urlopu; po wyroku Trybunału Konstytucyjnego można się zrzeszać w związkach zawodowych, ale nie jest to ani oczywiste, ani związki nie mogą walczyć o niektóre prawa pracownicze tych osób, bo one z umów zlecenia po prostu nie wynikają - powiedziała dalej.

Oczywiście to prawda, jednak umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Uczciwi pracodawcy często ustalają z pracownikami zatrudnionymi w oparciu o umowę zlecenie warunki podobne do tych, które przysługują osobom na umowach o pracę.

Tagi:

umowa-zlecenieemeryciemerytura

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >