Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Umowa O Dzieło

Umowa O Dzieło

ważne biznesinfo
21.10.2021 02:00 Oskładkowanie wszystkich coraz bliżej. Rząd nie odpuści nikomu

Rząd chce, by od każdej złotówki zarobionej na umowie zleceniu trzeba było odprowadzać składki. Jednak jak poinformowało Dziennik Gazetę Prawną, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej "Nadal trwają prace analityczne dotyczące objęcia ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych". Teraz odprowadzanie składek do ZUS za osoby na umowach zlecenia zależy od posiadania przez nie innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Składki są obowiązkowe, gdy zlecenie jest dla jedyną umową pracownika. Natomiast, gdy zleceniobiorca jednocześnie pozostaje w stosunku pracy, wykonuje drugą umowę zlecenia lub prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Występuje wtedy zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych, co rodzi określone konsekwencje związane z opłacaniem składek. – Na pewno chcielibyśmy, aby parlament uchwalił nowe prawo w tym obszarze jeszcze w tym roku. Nie oznacza to jednak, że zmiany wejdą w życie z miesiąca na miesiąc. Planujemy uwzględnić odpowiedni okres vacatio legis. W związku z powyższym optymalnym terminem będzie 1 stycznia 2022 r. Od tej daty wszystkie zlecenia zostałyby ozusowane – mówił w styczniowym wywiadzie dla DGP Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej (DGP na 17/2021 „Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie zlecenia będą ozusowane”).

EN 01446422 0006 (4)
16.09.2021 02:00 Umowy zlecenia przejdą wielką przemianę. Oskładkowanie podobnie jak w umowie o pracę

Rząd wziął się ostro za zmiany w umowach, na jakich podejmujemy pracę. Umowa zlecenie miałaby być dużo bardziej oskładkowana, co wiąże się z mniejszą pensją. O planach związanych z ozusowaniem umów-zlecenie politycy opowiadali już na prezentacji Polskiego Ładu. Rząd tłumaczy to większą ochroną pracowników pracujących na umowy-zlecenia, ma też zachęcić pracodawców do proponowania umów o pracę zamiast zlecenia, które jest umową mniej stabilną. Zmiany nie będą się tyczyć umów o dzieło, więc może okazać się, że pracodawcy zaczną proponować teraz właśnie ten rodzaj umowy, zamiast umowy o pracę. To może oznaczać jeszcze niej stabilny sposób zatrudnienia.

Firmy od pół roku muszą zgłaszać umowy o dzieło
29.07.2021 02:00 Przedsiębiorcy od pół roku mają nowy obowiązek. Sprawdziliśmy ilu się wywiązuje

1 lipca minęło pół roku od czasu wprowadzenia obowiązku zgodnie z którym przedsiębiorcy mają obowiązek informowania ZUS o zawarciu umowy o dzieło. Sprawdziliśmy ile firm się z tego obowiązku wywiązuje.Z tego artykułu dowiesz się:1 stycznia wszedł w życie obowiązek rejestracji umów o dziełoIle firm się z tego obowiązku wywiązałoJakie kary grożą za brak rejestracji takiej umowy

income-tax-4097292 1920
25.05.2021 02:00 Umowa o dzieło – regulacje, składki ZUS i podatki

Zatrudnienie może odbywać się w oparciu o różne rodzaje umów, a każda z nich oferuje zupełnie inne warunki. Jakie zasady i regulacje dotyczą pracownika zatrudnionego na umowie o dzieło? Kiedy warto zawrzeć taką umowę?

signature-3113182 1920
24.05.2021 02:00 Umowa o dzieło i umowa zlecenie – podobieństwa i różnice.

Choć z punktu widzenia pracownika, teoretycznie świętym graalem umów jest umowa o pracę, to nie można zapominać o istnieniu innych form zawierania umów. Większość pracujących studentów spotkało się przynajmniej raz w swojej karierze z umową o dzieło lub umową zlecenie. Co warto o nich wiedzieć?

Wiemy ile umów o dzieło zgłoszono
12.04.2021 02:00 Przedsiębiorcy od 3 miesięcy mają nowy obowiązek. Wiemy ilu się wywiązało

Od trzech miesięcy przedsiębiorcy mają obowiązek informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o zawarciu umowy o dzieło. Pierwsze dni mogły wskazywać, że firmy z lekceważeniem podchodzą do nowego obowiązku. Zapytaliśmy ZUS ile umów zgłoszono do początku kwietnia.Przedsiębiorcy od 3 miesięcy muszą zgłaszać zawarcie umowy o dziełoIle dotychczas takich umów zgłoszonoKto nie musi rejestrować umowy o dzieło

Umowy o dzieło od trzech miesięcy muszą być rejestrowane
05.04.2021 02:00 Umowa o dzieło musi być rejestrowana. Dają 7 dni, potem kara na 5 tys. zł

Z tego artykułu dowiesz się:Od 3 miesięcy należy powiadamiać ZUS o zawarciu umowy o dziełoDlaczego mogło się wydawać, że obowiązek ten jest lekceważonyCo grozi za brak takiego powiadomienia

Za brak powiadamiania ZUS grożą surowe kary
10.01.2021 01:00 Nie zarejestrowałeś się? Zapłacisz 5 tys. zł, nowe prawo już obowiązuje

Z tego artykułu dowiesz się:Od 1 stycznia br. należy powiadamiać ZUS o zawarciu umowy o dzieło,Na razie zgłaszają nieliczni,Jaka kara grozi za brak zgłoszenia umowy.

Umowa o dzieło pod lupą
29.09.2020 02:00 Masz umowę o dzieło? Spodziewaj się kontroli

Umowa o dzieło po 1 stycznia będzie musiała zostać zgłoszona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS będzie prowadził specjalny rejestr, wszystko po to by było łatwiej kontrolować przedsiębiorców oraz osoby wykonujące umowy o dzieło. Jest jednak jeszcze jeden aspekt nowego zapisu.

biznes-info-640x433
08.05.2019 02:00 Umowa o dzieło i umowa-zlecenie - będziesz dostawał mniej

Rząd już od dłuższego czasu zapowiadał, że będzie próbował doprowadzić do zmniejszania liczby umów śmieciowych. W tym celu chce działać w taki sposób, aby pracodawcom nie opłacało się zatrudniać pracowników na wyżej wyminione rodzaje umów. Z punktu widzenia budżetu jak i ZUSu dużo korzystniejszym rozwiązaniem będą klasyczne umowy o pracę, albo B2B, które polegają na świadczeniu usług przez pracownika na zasadach własnej działalności gospodarczej.