BiznesINFO.pl
Umowa o dzieło pod lupą

Obraz Capri23auto z Pixabay

Masz umowę o dzieło? Spodziewaj się kontroli

29 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Umowy o dzieło od 1 stycznia znajdą się pod specjalną pieczą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie prowadził rejestr tych form zatrudnienia. Oficjalnym powodem jest zwiększenie kontroli nad przedsiębiorcami, sprawa ma jednak drugie dno.

Umowa o dzieło po 1 stycznia będzie musiała zostać zgłoszona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS będzie prowadził specjalny rejestr, wszystko po to by było łatwiej kontrolować przedsiębiorców oraz osoby wykonujące umowy o dzieło. Jest jednak jeszcze jeden aspekt nowego zapisu.

Umowa o dzieło z pełnym wglądem przez ZUS

Umowy-zlecenia mają zostać w pełni oskładkowane. Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi obecnie konsultacje z pracodawcami i związkami zawodowymi w Radzie Dialogu Społecznego. Gazeta Wyborcza dociera do zaskakujących niuansów. Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, umowy o dzieło miały nie podlegać rządowej reformie i nadal pozostać w pełni wolne od jakichkolwiek składek. Teraz, jak informuje "GW", coraz częściej słychać głosy o tym, że i dzieła miałyby zostać włączone do systemu składek społecznych i chorobowych ZUS-u.

Gazeta Wyborcza podnosi, że obecnie nawet 1,3 mln Polaków jest zatrudnionych w oparciu o umowy cywilno-prawne, popularnie zwane "śmieciówkami". Do ZUS-u nie spływają jednak żadne informacje o osobach wykonujących swoje obowiązki w ramach umów o dzieło. Ma się to skończyć. Najprawdopodobniej od 1 stycznia 2021 przedsiębiorcy zostaną zobligowani do zgłaszania do ZUS-u każdej umowy o dzieło. – Zakład z napływających danych stworzy specjalny rejestr umów o dzieło. I na każde żądanie będzie dane z niego udostępniać członkom rządu –  czytamy w Gazecie Wyborczej.

To jednak nie wszystko. Przedsiębiorca będzie miał 7 dni na zgłoszenie umowy do Zakładu. Następnie ZUS w razie wątpliwości będzie mógł je skontrolować i podjąć decyzję, czy zapisy zawarte w umowie faktycznie wskazują na zjawisko dzieła. Tym, czym ono jest skrupulatnie wyjaśniono w kodeksie cywilnym, a ZUS jest bardzo restrykcyjny w interpretacji tych zapisów. Co to oznacza? W razie wątpliwości Zakład będzie mógł zmienić nieoskładkowaną umowę o dzieło na objętą składkami umowę-zlecenia. W konsekwencji przedsiębiorca będzie musiał opłacić pełne składki za zleceniobiorcę plus ewentualne konsekwencje za zwłokę. W polskiej rzeczywistości wiązać się to będzie najprawdopodobniej ze znaczącym obniżaniem wynagrodzeń.

Efekt? Zamiast mandatu w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych kobieta zapłaci grzywnę w wysokości 3000 zł, bo właśnie taką karę wymierzył sąd. Na tym jednak nie koniec, bowiem dochodzi do tego suma 370 zł kosztów sądowych.

Tagi:

ZUSumowa o dzieło

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Chiny podróżnik

Polska i Świat

Chiny łagodzą restrykcje covidowe. Ludzie masowo protestowali przeciw polityce zero covid

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary

Czytaj więcej >
Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek

Polska i Świat

Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zapłacisz dużą karę, jeżeli nie załatwisz jednej ważnej sprawy

Czytaj więcej >
Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem

Polska i Świat

Rada Europejska chce wspomóc Ukrainę miliardami euro, Węgry mówią "nie"

Czytaj więcej >
emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >