Ci pracownicy mogą dostać dodatkowe pieniądze. Po prostu im się należą, nie potrzeba żadnego wniosku

Wieloletnia praca w jednym zawodzie może się opłacić bardziej, niż myślisz. W wielu branżach, zwłaszcza w sferze publicznej, przysługuje dodatek stażowy - świadczenie, które co miesiąc podnosi pensję i rośnie wraz z liczbą przepracowanych lat.
Kto dostaje dodatek za wysługę lat?
Dodatek za wysługę lat, często nazywany dodatkiem stażowym, przysługuje głównie pracownikom zatrudnionym w budżetówce. Otrzymują go m.in. nauczyciele, urzędnicy państwowi, pracownicy ochrony zdrowia w publicznych placówkach, funkcjonariusze służb mundurowych oraz kolejarze. Wysokość dodatku i zasady jego naliczania są określane w odpowiednich ustawach lub regulaminach wewnętrznych.
W sektorze prywatnym przyznanie tego dodatku nie jest obowiązkiem, ale decyzją pracodawcy. Jeśli firma zdecyduje się go wypłacać, musi to zostać zapisane w regulaminie wynagradzania albo bezpośrednio w umowie o pracę. W praktyce jednak niewiele prywatnych podmiotów decyduje się na takie rozwiązanie.

Dodatek stażowy - ile wynosi i jak jest naliczany?
Wysokość dodatku zależy od przepisów obowiązujących w danej grupie zawodowej. Dla przykładu: nauczyciele otrzymują 1 proc. dodatku rocznie od czwartego roku pracy, do maksymalnego poziomu 20 proc. Urzędnikom państwowym przysługuje 5 proc. po pięciu latach, a stawka rośnie o 1 proc. za każdy kolejny rok - również do 20 proc.
W przypadku policjantów i żołnierzy stawki są jeszcze wyższe - sięgają nawet 35 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Wypłata dodatku następuje co miesiąc, a jego naliczenie uzależnione jest od momentu osiągnięcia kolejnego progu stażowego - wypłata nowej stawki obowiązuje od kolejnego miesiąca.

Co wlicza się do stażu, a co nie?
Prawo do dodatku zależy od tzw. stażu pracy. Wlicza się do niego wszystkie okresy zatrudnienia na umowie o pracę - również u różnych pracodawców oraz za granicą, pod warunkiem legalnego zatrudnienia. W wielu przypadkach do stażu wliczają się także urlopy wychowawcze.
Nie zalicza się natomiast do stażu okresów prowadzenia działalności gospodarczej, a także czasu pracy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło. To ważna informacja dla osób, które przez lata pracowały "na kontraktach" - ich doświadczenie nie zwiększy szansy na dodatek stażowy.
Dodatki nie zawsze liczą się do zasiłków
Choć dodatek za wysługę lat podnosi miesięczne wynagrodzenie, nie zawsze wpływa na wysokość innych świadczeń. Nie zwiększa on podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, opiekuńczego ani świadczenia rehabilitacyjnego wypłacanego przez ZUS.
Wyjątkiem jest zasiłek macierzyński. Tu dodatek stażowy zostaje doliczony do podstawy wymiaru. Co więcej, jest on wypłacany także za okresy nieobecności w pracy, jeśli pracownik korzysta z odpowiednich świadczeń ZUS.




































