Koniec z 800 plus od 1 czerwca. Przykra niespodzianka na Dzień Dziecka. Te osoby stracą świadczenie

Pierwszy czerwca to ważna data nie tylko ze względu na drugą turę wyborów prezydenckich, oraz na fakt, że w tym dniu obchodzimy Dzień Dziecka. To także dzień, w którym zaczyna się nowy okres rozliczeniowy dotyczący programu Rodzina 800 plus i jednocześnie wchodzą w życie nowe zasady przyznawania tego świadczenia. Niektórzy od tego dnia pożegnają się z dodatkowymi pieniędzmi. Na czym polegają nowe zasady?
Nowe zasady przyznawania 800 plus od 1 czerwca
Program Rodzina 800 plus został stworzony po to, aby wspierać Polaków, którzy mają na utrzymaniu dzieci. Jest przeznaczony dla rodzin wychowujących młodych ludzi do 18. roku życia. Wsparcie jest przyznawane bez względu na wysokość dochodów.
Od pierwszego czerwca zaczyna się nowy okres pobierania tego świadczenia. Rodzice i opiekunowie, którzy spełnia odpowiednie kryteria i złożą wnioski do ZUS (przez platformę PUE/eZUS lub aplikację mobilną mZUS, przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną) będą mogli nadal pobierać to świadczenie.

Zanim ich wniosek zostanie zaakceptowany, muszą jednak spełnić kilka dodatkowych warunków, które w poprzednich latach nie były brane pod uwagę. Co zmieni się od 1 czerwca dla pobierających 800 plus?

Od 1 czerwca więcej formalności przy wnioskowaniu o 800 plus
Od Dnia Dziecka 2025 roku 800 plus nadal będzie dostępne dla rodzin z dziećmi do 18. roku życia, nie zmieni się kryterium dochodowe, ani sposób przyjmowania wniosków. O świadczenie nadal może starać się każda rodzina bez względu na to, czy rodzice są w związku małżeńskim, czy nie.
Rodzice otrzymają pieniądze po spełnieniu ustawowych warunków. Wtedy 800 plus dostaną rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim, rodzice pozostający w nieformalnych związkach, ale też osoby samotnie wychowujące dziecko. Przed wypłatą świadczenia urzędnicy będą jednak sprawdzać, czy dziecko spełnia ważny obowiązek, a mianowicie uczęszcza do polskiej szkoły.
Tym razem ustawodawca stawia twardy warunek: jeżeli dziecko nie uczy się w polskiej placówce, rodzice nie mają szansy na otrzymanie tego świadczenia. Przypomnijmy, że zgodnie z Konstytucją RP w Polsce edukacja w placówkach publicznych jest bezpłatna i obowiązkowa. Rodzice pobierający 800 plus będą musieli liczyć się z większymi formalnościami przy wypełnianiu wniosku o świadczenie, dzięki czemu ZUS będzie mógł potwierdzić, czy dzieci rzeczywiście uczęszczają do polskiej szkoły.
Nowe zasady pobierania 800 plus. W kogo uderzy zmiana przepisów?
Nowe przepisy dotyczące świadczenia 800 plus najbardziej odczują rodzice uczniów pobierających lekcje w alternatywnych systemach nauczania albo uczęszczający do placówek za granicą. Zmiany odczują też rodziny uczniów z Ukrainy. Niewykluczone, że nowe regulacje zmotywują rodziców ukraińskich uczniów do zapisania ich do polskich szkół, zamiast np. pobierania lekcji online, co może pozytywnie wpłynąć na integrację z polskimi rówieśnikami. Nabór na wnioski o 800 plus na nowy okres trwa.
Gdy zależy nam na tym, żeby szybciej otrzymać świadczenie, lepiej nie ociągać się z wysłaniem odpowiednich dokumentów do ZUS. Jeżeli aplikujemy o przyznanie świadczenia od 1 do 30 czerwca 2025 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 sierpnia 2025 r. Jeżeli zrobimy to wcześniej - do 31 maja – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 lipca 2025 r.
Zobacz także: Inwestowania można nauczyć się w godzinę. “Namówiłam do tego wszystkie przyjaciółki”





































