Do rozpoczęcia prezydenckiej debaty transmitowanej przez TVP pozostało już tylko kilka godzin. Wydarzenie to może odegrać istotną rolę w kształtowaniu ostatecznego wyniku pierwszej tury wyborów, dlatego aktualne preferencje wyborców są wyjątkowo ważne. Kto obecnie prowadzi w wyścigu o najwyższy urząd w państwie? Odpowiedzi dostarcza sondaż IBRiS przygotowany na zlecenie Polskiego Radia 24.
Oświadczenia majątkowe polskich polityków zawsze budzą sporo emocji wśród zwykłych obywateli, zwłaszcza teraz, kiedy zbliżają się wybory prezydenckie. Okazuje się, że jeden dokument i sposób jego wypełnienia może wprowadzić sporo zamieszania. Zeznanie Grzegorza Brauna w takim wypadku można śmiało nazwać kuriozalnym. Az trudno uwierzyć w to, co wpisał w dokumencie.
Do wyborów prezydenckich został już tylko tydzień. Do wyborów prezydenckich pozostał już tylko tydzień. Zanim Polacy ruszą do urn, by oddać głos na swojego kandydata, odbędzie się jeszcze jedno ważne starcie pretendentów do najwyższego urzędu. 12 maja Telewizja Polska, we współpracy z TVN i Polsatem, zorganizuje debatę, która już od jakiegoś czasu budzi kontrowersje, szczególnie w kontekście wyboru prowadzących. Sztab Nawrockiego szczególnie głośno domagał się zmiany. Stacja podjęła już decyzję.
Czy polscy seniorzy są skazani na los Jerzego Ż.? Nie wiemy jeszcze, czy Karol Nawrocki skorzysta z sugestii Krzysztofa Stanowskiego i zorganizuje konferencję, na której wyczerpująco wytłumaczy się z afery mieszkaniowej. Wiemy natomiast, że gdański magistrat wnioskował do Izby Notarialnej o zbadanie sprawy i pyta o ponad 100 tys. zł kosztów opieki nad seniorem, które poniósł zamiast kandydata. Sprawa wykracza jednak daleko poza kampanię wyborczą – obnaża rosnący problem socjalny, jakim w ogóle są koszty pobytu w DPS-ach. Ile kosztuje pobyt w Domu Pomocy Społecznej w 2025 roku?
Niepowodzeniem zakończyła się kolejna prowokacja posła Janusza Kowalskiego dokonana tym razem w towarzystwie skazanego prawomocnie za chuligaństwo nacjonalisty Roberta Bąkiewicza. Mężczyźni pod pretekstem ochrony polskiego godła udali się do jednej z warszawskich podstawówek. Burmistrz Bielan, opisując przebieg wydarzeń, stwierdził, że wywarli presję na dyrektorkę oraz pracowników placówki, wywołując u nich poczucie zastraszenia. MEN opublikował stanowisko w tej sprawie, zadając kłam narracji posła PiS.
Pod koniec kwietnia w cieniu konferencji z udziałem Donalda Tuska dot. deregulacji minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował efekty akcji "Parasol", która miała pod względem informacyjnym ochronić nadchodzące wybory prezydenckie przed ingerencją. Fundamentem tejże ochrony miała być zaktualizowana wersja aplikacji mObywatel, jednak jej zastosowanie w nadchodzących wyborach stanęło pod znakiem zapytania. Wątpliwości wyjaśniają najnowsze wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej.
Kampania wyborcza nabiera rumieńców przy samej końcówce. W ostatnich dniach media obiegła afera związana z mieszkaniem nabytym przed laty przez Karola Nawrockiego. Kontrowersje wywołała jego relacja z panem Jerzym zamieszkującym nieruchomość. Wiadomo, w jaki sposób ta sytuacja wpłynęła na poparcie. Nowy sondaż zdradza wszystko.
Premier postanowił wykorzystać posiedzenie rady ministrów do tego, by odnieść się do afery mieszkaniowej Karola Nawrockiego, jednak nie zrobił tego bezpośrednio. Zamiast tego ogłoszono plany wykorzystania egzekutywy do zwalczania procederu, o który oskarżany jest kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Nieoficjalnie mówi się już, że powstaje "Lex Nawrocki".
W miarę jak na jaw wychodzą kolejne fakty związane z majątkiem Karola Nawrockiego, coraz trudniej uwierzyć, że jego sztab i zaplecze w postaci Prawa i Sprawiedliwości mogli dopuścić do tego rzędu katastrofy na 2 tygodnie przed wyborami. Dziś nie mówimy już o zatajaniu niewygodnych informacji przed opinią publiczną, lecz nawet o zarzutach prokuratorskich. Tych chce kontrkandydatka Nawrockiego, Magdalena Biejat, która podjęła właśnie kroki prawne.
Nie trzeba było czekać długo, aż po majówkowej przerwie kampania wróci do właściwej dla ostatnich tygodni dynamiki. Opinię publiczną rozgrzała sprawa mieszkania Karola Nawrockiego, którego posiadanie ten miał zataić. Sytuacja jest złożona, a im więcej się dowiadujemy na temat nieruchomości i jej pierwotnego właściciela, tym bardziej obraz się zaciemnia. W związku z padającymi także z ust Nawrockiego oskarżeniami głos zajął teraz szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Do wyborów prezydenckich 2025 zostały tylko nieco ponad dwa tygodnie. Decyzje o tym, który z kandydatów zastąpi Andrzeja Dudę, Polacy podejmą już 18 maja. To jednak nie jedyna ważna data w kalendarzu wyborców. Zwłaszcza tych, którym przysługują dodatkowe przywileje lub na których ciążą dodatkowe obowiązki. O czym trzeba pamiętać, by móc oddać głos na przyszłego prezydenta Polski?
Pierwsza tura wyborów prezydenckich zaplanowana jest na 18 maja 2025 roku, a ich prawidłowy przebieg nadzoruje Państwowa Komisja Wyborcza. Udział w organizacji głosowania to szansa na dodatkowy dochód i wzmocnienie domowych finansów. Jakie stawki przewidziano dla członków komisji wyborczych na różnym szczeblu w 2025 roku? Wyjaśniamy.
Kolejna debata prezydencka za nami — tym razem z udziałem wszystkich kandydatów. Polacy zdecydowanie mają swoje typy i wiedzą, kto wygrał poniedziałkową dyskusję. Jak przedstawia się poparcie dla poszczególnych kandydatów na nowego prezydenta Polski? Nie wszystkie wyniki cieszą, z zwycięzca mógł być tylko jeden.
W przeciwieństwie do dużej części polskiej sceny politycznej Szymon Hołownia ma doświadczenie pracy w warunkach rynkowych. Owocuje to w sprawności jego wystąpień publicznych, ale czy wpłynęło na strukturę jego majątku? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zestawiamy oświadczenia majątkowe Marszałka Sejmu i sprawdzamy, jak na jego stanie posiadania odbiła się kariera polityczna.
Od 1 do 4 maja spodziewamy się przynajmniej częściowego spowolnienia kampanii prezydenckiej, okres ten może być czasem zaczerpnięcia przez kandydatów oddechu przed ostateczną mobilizacją, która potrwa aż do 18 maja. Nie powinno więc dziwić, że rzutem na taśmę jeszcze przed majowym długim weekendem publikuje się kolejne sondaże. Najnowszy, przeprowadzony przez UCE na zlecenie Onetu, skupia się na preferencjach młodych.
Kampania prezydencka wciąż wywołuje polityczne poruszenie w narodzie. Polacy śledzą poczynania kandydatów ubiegających się o urząd głowy państwa i oglądają kolejne debaty. Tym razem politycy stanęli naprzeciw siebie w Super Expressie, a to spotkanie nie było wolne od napięć i pojedynków nie tylko na słowa. Zachowanie liderów sondaży przedwyborczych ocenił premier Donald Tusk.
Kampanię wyborczą zdominowały kolejne debaty przypominające bardziej internetowe reality show niż klasyczny format znany z XX w., sam zresztą obarczony wieloma mankamentami. Emocje podgrzewane są ponadto wynikami co raz to nowych badań opinii. Kolejne, być może ostatnie przed majówkową przerwą, opublikował właśnie CBOS.
Debata prezydencka 28.04.2025 r. Do wyborów prezydenckich zostały niespełna trzy tygodnie. Kolejna debata prezydencka, tym razem zorganizowana przez “Super Express”, wywołała niemałe emocje, m.in. dlatego, że wzięło w niej udział wszystkich 13 kandydatów. Jedna z najostrzejszych wymian zdań odbyła się między lewicową polityczką Joanną Senyszyn i Sławomirem Mentzenem, delegatem Konfederacji.
Kampania o fotel prezydenta powoli wchodzi w ostatnią fazę. Kandydaci intensyfikują swoje działania i walczą o jak największe poparcie Polaków. Niedługo urząd opuści Andrzej Duda, który został głową państwa w 2015 roku. Na zakończenie swojej ostatniej kadencji zwrócił się do rodaków z zaskakującym apelem, choć z jego wcześniejszych deklaracji wynikało, że tego nie zrobi.
Przetasowań w sondażach ciąg dalszy. Na podstawie badań zleconych przez CBOS, opracowano najnowszy ranking zaufania społecznego wobec polityków. Już wiadomo, którzy przedstawiciele polskiej sceny politycznej cieszą się największym zaufaniem obywateli, a którzy muszą zmierzyć się z nieufnością i naruszoną reputacją. Wyniki sondażu mogą zaskakiwać.
Już za niespełna miesiąc Polacy ruszą do urn, aby wybrać prezydenta. Pierwsza tura wyborów została zaplanowana na 18 maja. Jeżeli chcemy spełnić obywatelski obowiązek, tego dnia powinniśmy udać się do urn i oddać głos na wybranego kandydata. Może się jednak zdarzyć, że udamy się do komisji, a na liście nie będzie naszego nazwiska. Wystarczy jeden szczegół, a wyborcza niedziela może skończyć się dla nas szybciej, niż się zaczęła. Jakie formalności musisz spełnić, żeby móc oddać głos?
Lista podmiotów finansujących kampanię prezydencką poszczególnych kandydatów jest długa, ale u każdego z pretendentów powtarzają się firmy deweloperskie. Swoje finansowe wsparcie pod konkretną kandydaturę deklarują też firmy takie jak, kultowy już, CD Projekt, Grupa Pracuj czy przedsiębiorstwo stojące za marką Monnari. Kto i za ile wspiera kampanie prezydenckie?
Nie minęło jeszcze wiele czasu od debaty prezydenckiej w Końskich. To spotkanie, które zgromadziło tylko część kandydatów, wciąż jest szeroko komentowane i analizowane. Kandydaci na urząd prezydenta ponownie stanęli na politycznej arenie, tym razem w większym, choć wciąż niekompletnym gronie, a atmosfera była niezwykle napięta. Co się wydarzyło podczas tego spotkania?
Emocje po debacie prezydenckiej w Końskich nadal nie opadły. Była posłanka SLD Joanna Senyszyn po powrocie z debaty postanowiła w emocjonalnych słowach podsumować swoich rywali. Krytyczne słowa skierowała zwłaszcza do dwóch osób. Przyznała też, że sama “rzucała Rafałowi (Trzaskowskiemu - przyp. red.) swoiste koła ratunkowe”.
Stosowanie białoruskich standardów zarzuca Sławomir Mentzen organizatorom wczorajszych debat prezydenckich. Kandydat zwraca uwagę, że zaproszenie otrzymał kilkadziesiąt minut przed spotkaniem i zarzuca środowiskom tworzącym w Polsce polityczny duopol próbę wykluczenia go z obecności medialnej. Nawet jeśli niesprawność konfederaty w podobnych konfrontacjach dotąd głównie szkodziła jego wynikom sondażowym.
Wyścig o fotel prezydenta zdecydowanie przyspiesza, a niektórym kandydatom już nie wystarcza prowadzenie kampanii i spotykanie się z potencjalnymi wyborcami. Tym razem najcięższe działa wytoczył Szymon Hołownia, startujący z ramienia Trzeciej Drogi i obecny marszałek Sejmu. Polityk starł się ze swoim konkurentem i zapowiedział wejście na drogę sądową. O co poszło?
Zbliżają się wybory prezydenckie. Już za nieco ponad 6 tygodni Polacy pojawią się tłumnie w lokalach wyborczych i zagłosują na głowę państwa. Wzięcie udziału w tym wydarzeniu jest oznaką dojrzałości obywatelskiej i wymaga pewnego przygotowania, nie tylko jeśli chodzi o znajomość postulatów wygłaszanych przez danego kandydata. Od 4 kwietnia ruszył nabór specjalnych wniosków, które trzeba posiadać, aby móc dokonać wyboru.
Premier Donald Tusk we wtorek 2 kwietnia przekazał lakoniczną informację o cyberataku na strukturę systemu informatycznego partii Platformy Obywatelskiej. Niedługo później minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski potwierdził, że atak miał miejsce, a służby weryfikują zagrożenie. “Służby wskazują na wschodni ślad” - pisze premier.