Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Ukraina

Ukraina

EN 01514199 0098
24.02.2022 01:00 Powstaną punkty dla uchodźców. Polska reaguje na agresję Rosji na Ukrainę

– W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstanie osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy – poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Pytany w Radiu Plus o to, czy na przejściach na granicy ukraińsko-polskiej pojawiają się osoby chcące szukać w Polsce schronienia zaznaczył, że obecnie ruch jest umiarkowany. Zaznaczył, że sytuacja może zmienić się z godziny na godzinę.W ciągu najbliższych paru godzin w województwie lubelskim i w województwie podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstaną punkty recepcyjne. Decyzją szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego do odpowiednich działań przystąpili już wojewodowie. W pierwszym etapie prac powstanie osiem punktów – wyjaśnił Szefernaker. Chodzi o zapewnienie wyżywienia oraz pomocy medycznej. – Te punkty są przede wszystkim dla osób, które na najbliższe godziny nie mają żadnej perspektywy w Polsce. Duża część Ukraińców, która będzie chciała znaleźć bezpieczne miejsce w naszym kraju, będzie szukać wśród Ukraińców, którzy już w Polsce są. Ponad 2 mln osób tu przebywa zgodnie z prawem, legalnie. Część osób uda się więc do swoich najbliższych – powiedział wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

warsaw-ge6740b502 1920
24.02.2022 01:00 Jak eskalacja konfliktu na Ukrainie może wpłynąć na polską gospodarkę?

Ekonomiści nie mają wątpliwości, że eskalacja konfliktu na Ukrainie będzie miała wpływ na gospodarkę. Nasilenie konfliktu może mieć wpływ na rosnące ceny i stale rosnące koszty życia. – Wojna Rosji z Ukrainą oznacza spadek polskiego PKB o 1 proc. i większą skalę podwyżek stóp – oceniają ekonomiści Pekao SA.Światowa gospodarka od dłuższego czasu boryka się z rosnącą w szalonym tempie inflacją. – Kluczowy kanał oddziaływania to jednak ceny. Widzimy, jak na newsy o konflikcie reagują rynki surowców energetycznych i rolnych. To zapowiedź dalszego wzrostu inflacji i prawdopodobnie również większej skali podwyżek stóp (zobaczymy – dla banku centralnego to ogromny dylemat) – podają analitycy Pekao. Eksport do Rosji stanowi 3 proc. całkowitego eksportu towarów z Polski (1,5 proc. PKB), a eksport na Ukrainę – 2 proc. (1 proc. PKB).Eskalacja wojny na Wschodzie może uderzyć w naszą gospodarkę, jest wymiana handlowa. Jedną z konsekwencji może być ograniczenie popytu na towary produkowane w Unii Europejskiej przez odbiorców rosyjskich i ukraińskich.Według danych Eurostatu Ukraina jest 14. wśród odbiorców towarów eksportowanych z Polski. Jednocześnie zajmuje ona 18. miejsce pod względem wartości towarów importowanych do Polski.Dziś w sejmie premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że niezbędne są dalsze sankcje gospodarcze nałożone na Rosję, nawet jeśli miałyby rykoszetem ugodzić w gospodarki państw zachodnich. Takie konsekwencje sankcji rozrysował przed kilkoma dniami prezydent USA Joe Biden. – Stan gospodarki jest dobry, jesteśmy w dobrym położeniu. Nasz budżet jest w bardzo dobrym stanie i to pomimo wdrożenia pakietu antyinflacyjnego. W styczniu to będzie duża nadwyżka budżetowa, w lutym może być budżet zrównoważony – zapewniał szef rządu.

putin-gfb79adb6d 1920
01.02.2022 01:00 Aktywa Putina, Ławrowa i rosyjskich banków zamrożone. Japonia wprowadza sankcje

Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa MSZ Siergieja Ławrowa i trzech rosyjskich banków, w tym banku centralnego. Zakazuje też transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami – oświadczył we wtorek premier Japonii Fumio Kishida.Japonia dołączyła we wtorek do sojuszników w nałożeniu dodatkowych sankcji na Rosję, w tym zamrożenia aktywów przywódców kraju i trzech instytucji finansowych.Japonia zamraża także aktywa trzech rosyjskich banków, w tym centralnego banku Rosji. Premier zapowiadał już wcześniej ograniczenie transakcji z bankiem centralnym Rosji. W ramach sankcji Japonia zabroni również eksportu do 49 rosyjskich podmiotów, poinformował rząd w oświadczeniu. – Zgodziliśmy się co do konieczności podjęcia potężnych sankcji wobec Rosji” – powiedział we wtorek premier Fumio Kishida po spotkaniu online z zachodnimi przywódcami, w tym prezydentem USA Joe BidenemJak podaje Reuters według danych banku centralnego Rosji według stanu na czerwiec 2021 r. Rosja posiadała 585,3 mld USD rezerw walutowych, z czego 5,7% w jenach. Również prezydent Tajwanu Caj Ing-wen powiedziała, że Tajwan będzie nakładał sankcje na Rosję w porozumieniu z zachodnimi partnerami.