Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 20.09.2022 18:51

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców
public domain

Decyzja o przekazaniu 5 mld euro dla Ukrainy została formalnie zatwierdzona przez UE. Została ona podjęta przez ministrów do spraw europejskich we wtorek, w Brukseli.

"W kolejnym kroku decyzja zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Następnie zostanie uzgodnione porozumienie między KE i rządem Ukrainy. W październiku KE może pozyskać środki na rynkach finansowych i przekazać je Ukrainie. Równolegle państwa członkowskie będą prowadzić procedury krajowe ws. udzielenia gwarancji dla pożyczki" – podało PAP źródło unijne.

Pełny pakiet wsparcia wynosi 9 mld euro.

5 mld euro wsparcia dla Ukrainy

Urzędnicy w Brukseli dogadali się w sprawie wypłaty Ukrainie 5 miliardów euro w ramach pomocy makrofinansowej. Jest to pożyczka.

Porozumienie przeciągało się w czasie i było blokowane przez Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi obawiali się, że nasz wschodni sąsiad nie będzie w stanie spłacić pożyczki.

Miesiąc temu, Ukraina otrzymało 1 mld euro.

Stoimy przy jej odważnych ludziach naszymi sercami, umysłami i czynami. Komisja przedstawia dziś wniosek o dalszą pomoc makrofinansową w wysokości 5 mld euro, aby wesprzeć Ukrainę w zaspokajaniu jej bezpośrednich potrzeb finansowych spowodowanych brutalną inwazją Rosji. Ukraina musi wygrać tę wojnę. Odzyskać wolność i niepodległość, o które tak odważnie walczy. UE będzie nadal dokładać wszelkich starań, aby tak się stało; solidarność zwycięży i nadejdzie pokój – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Przekazane kwoty będą długoterminowymi pożyczkami na korzystnych dla Ukrainy warunkach. Są one zabezpieczone gwarancjami krajów członkowskich UE.

Komisja poinformowała również, że koszty odsetek oraz opłaty administracyjne związane z pożyczkami zostaną pokryte przez UE.