Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ukraina zawiesza eksport energii elektrycznej do Europy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 11.10.2022 09:20

Ukraina zawiesza eksport energii elektrycznej do Europy

ceny-pradu
East News

Ukraina poinformowała, że zawiesza eksport energii elektrycznej od 11 października. Przyczyniły się do tego rosyjskie ataki rakietowe na infrastrukturę energetyczną. Wśród odbiorców ukraińskiej energii była m.in. Polska.

Ukraina przestaje eksportować prąd

Ministerstwo Energetyki Ukrainy poinformowało, że eksportowano energię elektryczną do Unii Europejskiej, w tym do Polski. Przypomniało, że nawet po zatrzymaniu elektrowni atomowej w Zaporożu, która od ponad 7 miesięcy jest okupowana przez Rosjan, Ukraina eksportowała energię elektryczną do innych państw

W poniedziałek Rosjanie przeprowadzili ataki rakietowe w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły m.in. na Lwów, Kijów, Tarnopol, Zaporoże i Charków. Na terenie całego kraju utrzymuje się zagrożenie atakami rakietowymi. Ataki na infrastrukturę elektryczną wpłyną także na resztę Europy.

"Dzisiejsze ataki rakietowe, które uderzają w elektrownie cieplne i podstacje elektryczne, zmuszają Ukrainę do zawieszenia eksportu energii elektrycznej od 11 października 2022 r., aby ustabilizować własny system energetyczny" - wyjaśnił resort. Zaapelował również do wszystkich obywateli o jak największe zminimalizowanie zużycia energii elektrycznej, jak podaje tygodnik Polityka. 

Odwet za Most Krymski

W sobotę na odcinku drogowym Mostu Krymskiego doszło do eksplozji, a w efekcie również do ogromnego pożaru. Konstrukcja została częściowo zniszczona. Połączenie to ma strategiczne znaczenie dla Rosji, pozwala przerzucać na Krym żołnierzy i sprzęt wojskowy. 

Prezydent Rosji uznał zniszczenie mostu za “akt terrorystyczny” i uznał, że stoją za nim ukraińskie siły specjalne. W poniedziałek Władimir Putin powiedział, że zmasowany atak rakietowy na cele w Ukrainie to odwet za zniszczenie kluczowego mostu. 

 „W przypadku dalszych prób dokonywania aktów terroryzmu na naszym terytorium reakcje Federacji Rosyjskiej będą ostre, a skala odpowiadać poziomowi zagrożenia. Nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości” – mówił w telewizyjnym wystąpieniu.

Tagi: Ukraina