BiznesINFO.pl > Energetyka > Rosja chce przesyłać gaz do Europy. Najnowsze oświadczenie
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 13.07.2022 19:05

Rosja chce przesyłać gaz do Europy. Najnowsze oświadczenie

EN 01529991 1744
East news

Rosja odcięła już od dostaw gazu kilka państw europejskich, m.in Polskę, Finlandię i Bułgarię. Rosyjski rząd deklaruje jednak, że rozważa dalsze dostarczanie gazu do państw europejskich. 

Porozumienie gazowe między Rosją a Ukrainą

Gazociąg “Braterstwo” to największy gazociąg w Europie, przez który Rosja przesyła gaz do krajów europejskich. Mimo wojny rosyjsko-ukraińskiej transport nadal się odbywa,choć na niskim poziomie.

W 2019 roku podpisano pięcioletnie porozumienie gazowe między Rosją a Ukrainą. Układ był potrzebny przede wszystkim Moskwie, aby wywiązać się z zobowiązań kontraktowych wobec europejskich odbiorców. Kontrakt gwarantował obowiązek przesyłu przez Gazprom 65 mld m3 gazu. 

W umowie zawarto zasadę “bierz lub zapłać” zgodnie z którą kupujący zobowiązuje się do nabycia minimalnej ilości surowca, a jeśli jej nie kupi, i tak musi za nią zapłacić. 

Możliwa kolejna umowa na tranzyt gazu ziemnego

Obecna umowa na tranzyt gazu ziemnego wygasa w 2024 roku. Kijów obawiał się, że w przypadku braku porozumienia z Moskwą, Rosja ograniczy bądź wstrzyma przesył gazu przez terytorium Ukrainy.

 Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych informuje jednak, że rozważa dostarczanie gazu do Europy po zakończeniu obecnej umowy, o ile kraje europejskie nadal będą nim zainteresowane, a ukraiński system tranzytowy będzie działał. 

W wyniku działań wojennych na Ukrainie część infrastruktury dystrybucyjnej ulegała uszkodzeniom, jednak tranzyt gazu przez Ukrainę do krajów europejskich odbywał się bez zakłóceń. Część stacji znajduje się jednak na terenach okupowanych przez Rosjan, co stwarza ryzyko manipulacji tranzytem. 

Tagi: Ukraina Rosja