BiznesINFO.pl
Rakieta

East News

Rosyjski atak rakietowy przy polskiej granicy

4 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że jego rakiety zniszczyły w obwodzie lwowskim skład z bronią dostarczoną przez Polskę – podaje Reuters. Sytuację skomentował szef władz obwodu lwowskiego.

Rosyjski atak rakietowy

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że jego rakiety zniszczyły w obwodzie lwowskim magazyn z bronią dostarczoną przez Polskę. Pociski uderzyły w odległości 15 km od polskiej granicy.

Od początku wojny Polska udzielała wsparcia Ukrainie. Atak nie był zupełnie przypadkowy. Wiele osób wskazuje związek z wizytą szefa MSZ Zbigniewa Rau, który w tym czasie składał wizytę w Kijowie. Wcześniejszy atak w regionie lwowskim miał miejsce 26 marca, kiedy Polskę odwiedził prezydent USA Joe Biden.

Wczoraj szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki w telewizji Espreso poinformował, że wróg przeprowadził atak rakietowy na obiekt infrastruktury wojskowej koło Radziechowa w rejonie czerwonogrodzkim. W wyniku ataku został uszkodzony jeden budynek i nie ma ofiar. 

Komentarz ekspertów

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, co oznacza przeprowadzenie tego ataku niedaleko polskiej granicy. "Rosja przez cały czas, od początku wojny atakuje w różnych miejscach, atakuje nie tylko bezpośrednio przy linii frontu, ale w zasadzie nie ma takiego miejsca na Ukrainie, które byłoby zupełnie wolne od tego ryzyka".

Innego zdania jest generał Waldemar Skrzypczak. W rozmowie z Wirtualną Polską ocenił, że nie łączy tego wydarzenia z wizytą ministra Raua w Ukrainie. Wymienił, jakie typy uderzeń stosuje armia rosyjska.

Pierwszy dotyczy obiektów wojskowych i ośrodków szkolenia armii ukraińskiej. Drugi typ obejmuje ataki na obiekty infrastruktury technicznej, czyli mosty, węzły kolejowe, transporty. Celem ataków trzeciego typu jest terroryzowanie ludności cywilnej, przykładowo są to uderzenia w galerie handlowe.

Generał zaznaczył, że Rosjanie wykonują ataki na terenie całej Ukrainy i wiedzą, na jaką odległość od granicy mogą wystrzelić. Zdają sobie sprawy, że upadek rakiety na terenie kraju NATO mógłby sprowokować reakcję państw sojuszu.

Tagi:

Ukraina

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Flaga ONZ

Polska i Świat

Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"

Polska i Świat

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Czytaj więcej >
sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >