Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tusk w Poczdamie. Krytykuje Niemcy za za małe zaangażowanie w pomoc Ukrainie
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 15.09.2022 22:34

Tusk w Poczdamie. Krytykuje Niemcy za za małe zaangażowanie w pomoc Ukrainie

Donald Tusk ma problem, Polacy pozbyli się złudzeń w kwestii walki z drożyzną
public domain

Donald Tusk przebywa obecnie w niemieckim mieście Poczdam. Podczas uroczystości wręczenia nagrody M100 Media Award ostro krytykował on naszych sąsiadów, mówiąc o zbyt małej pomocy jakiej udzielają oni Ukrainie.

Niemcy powinny bardziej pomagać

Nie ma żadnego powodu, by w pomoc Ukrainie takie państwa jak Niemcy, Francja czy Włochy angażowały się mniej niż USA, Polska czy kraje bałtyckie. Putin zaatakował Ukrainę, ale to atak na całą wspólnotę międzynarodową, mówił były premier.

Jeśli poczucie winy i odpowiedzialności za II wojnę ma dziś Niemców do czegoś zobowiązywać to przede wszystkim do jednoznacznego i pełnego zaangażowania się po stronie Ukrainy w walce z agresorem i do poważnego oraz uczciwego podejścia w kwestii zadośćuczynienia strat narodom, które zapłaciły największą cenę za szaleństwa nazizmu – dodał Donald Tusk.

Według Tuska nie liczy się tylko wsparcie symboliczne, nagrody i wyróżnienia, ale broń, amunicja, samoloty, czołgi.Tylko polityczni ślepcy mogą wypierać dziś fakt, że Rosja od dawna, różnymi środkami, prowadzi wojnę z NATO i UE. Osłabienie Paktu Północnoatlantyckiego, ingerencja w wybory i konflikty społeczne w Europie i USA, zaangażowanie w brexit - to tylko przykłady rosyjskiego politycznego sabotażu na wielką skalę. Rozbicie jedności UE to bez wątpienia jeden z oczywistych priorytetów Kremla.” – mówił dalej Tusk.

Tusk mówił, że dawno nie było tak czarno-białego konfliktu, w którym tak wyraźnie widać, kto jest katem, a kto ofiarą oraz, że próby relatywizowania tego są obrzydliwe.

„Kiedy słyszę, że Europa i Niemcy powinni posłuchać Polski czy krajów bałtyckich ws. Kremla i agresywnej polityki wiele lat temu, mam gorzką satysfakcję. Tak, mieliśmy rację, namawiając was w 2008 roku, by przyjąć Ukrainę do NATO. Mieliśmy rację, kiedy ostrzegaliśmy przed fatalnymi geopolitycznymi konsekwencjami Nord Stream 2, czy kiedy w 2014 roku, po pierwszym ataku Rosji na Ukrainę, starałem się przekonać Niemców, Francuzów, Włochów do Europejskiej Unii Energetycznej, która mogłaby uniezależnić Europę od dyktatu gazowego Rosji.” – mówił Tusk.