Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wojna na Ukrainie. Gigantyczne straty finansowe Rosjan
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 25.08.2022 14:35

Wojna na Ukrainie. Gigantyczne straty finansowe Rosjan

Kolejny ostrzał rakietowy na elektrownię jądrową w Zaporożu.
domena publiczna

Wojna na Ukrainie. Gigantyczne straty finansowe Rosjan

Od początku inwazji na Ukrainę, Rosja poniosła bardzo wysokie straty finansowe. Tylko jeden krążownik rakietowy Moskwa, który został zatopiony przez Ukraińców pociskami przeciwokrętowymi 14 kwietnia, wart był 750 milionów dolarów.

Wojna na Ukrainie

Od pierwszego dnia wojny, ukraińskie wojska zlikwidowały 12 142 jednostki sprzętu wojskowego. 1920 czołgów, 234 samoloty wojskowe, ponad 4 tysiące opancerzonych pojazdów bojowych, 199 helikopterów, prawie 150 zestawów służących do obrony przeciwlotniczej.

Wartość helikopterów to 2,1 miliardy dolarów, czołgów – 3 miliardy dolarów, samolotów – ponad 5,3 miliardy dolarów. Pojazdy bojowe kosztowały Rosję około 2,5 miliarda dolarów, a sprzęt do obrony lotniczej około miliarda dolarów.

Największym ciosem finansowym dla Rosji była strata krążownika Moskwa. Do dnia 24 sierpnia był to zdecydowanie najdroższy pojedynczy egzemplarz sprzętu wojskowego, który został unicestwiony przez armię Ukrainy.

Największe straty od czasu 2 wojny światowej

Na Wyspie Węży ukraińska armia zniszczyła rosyjski sprzęt o wartości 165 mln dolarów.

„Jeszcze przed rokiem wydawało się, że ten potencjał jest o wiele większy, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, którym Rosjanie dysponują, jak i zdolności do prowadzenia pełnoskalowej operacji wojskowej” - powiedziała PAP Anna Maria Dyner, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

Podczas ataku na lotnisku Saki na Krymie, który miał miejsce z 9 sierpnia, rozsadzonych zostało dziewięć samolotów należących do Rosji.

Jest to największa strata lotnictwa rosyjskiego nie tylko w trakcie obecnej wojny, ale ogółem od czasu 2 wojny światowej – podaje ukraiński Forbes

Tagi: Rosja Ukraina