Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS nienależnie wypłacił Ukraińcom 2 mln zł. Urzędnicy próbują odzyskać pieniądze, na razie z marnym skutkiem
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 08.03.2023 11:34

ZUS nienależnie wypłacił Ukraińcom 2 mln zł. Urzędnicy próbują odzyskać pieniądze, na razie z marnym skutkiem

budynek ZUS
Domena publiczna

Ukraińcy, którzy przybyli do Polski, mogli korzystać z polskich programów pomocowych. Przed długi czas był jednak problem z ustaleniem faktycznego ich pobytu w Polsce, a tym samym prawa do świadczeń . Teraz ZUS próbuje ściągnąć nienależnie wypłacone kwoty. 

Polskie świadczenia dla Ukraińców

Ukraińcy, którzy przebywają w Polsce, mogą liczyć na polskie świadczenia takie jak np.500 plus. 

Jak przypomina portal Business Insider, wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres dłuższy niż jeden miesiąc pozbawia go uprawnienia do pobytu i tym samym świadczeń.

Problem z odzyskiwaniem świadczeń

Długo jednak był problem z ustaleniem faktycznego okresu pobytu.

Jak wyjaśnia “Rzeczpospolita”, dopiero po nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym 28 stycznia stycznia ZUS uzyskał dostęp do rejestru Straży Granicznej, a w nim informacje o datach wjazdów i wyjazdów obywateli Ukrainy z terytorium Polski. 

Chodzi nawet o ok. 2 mln zł nienależnie pobranych świadczeń. Choć ZUS zaczął ściągać należności, to na razie udało się odebrać jedynie 35,3 tys. zł.
 

Ukraińcy w Polsce

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę, wielu obywateli Ukrainy uciekło do Polski, ludzie zatrzymywali się na różny okres czasu. 

Z danych przytaczanych przez analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że na stałe bądź na dłuższy okres Ukrainę opuściło niemal 2 mln osób. W pierwszym miesiącu wojny do Polski przybyło ok.1 mln uchodźców. 

Tagi: ZUS Ukraina