BiznesINFO.pl
EN 01537681 2367

East News

Ukraina może dostarczać Polsce prąd. Zapowiedź prezydenta Ukrainy

10 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Mateusz Morawiecki spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podziękował mu za gotowość do sprzedaży energii z Chmielnickiej Elektrowni Atomowa do Polski, podaje Interia.

Prąd z Ukrainy

9 września w Kijowie Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim. W konferencji uczestniczył także prezydent Łotwy Egilisem Levitsem. 

- Jesteśmy zainteresowani tym, aby Ukraina mogła wesprzeć Polskę i zrobimy wszystko, by w najbliższym czasie znaleźć wyjście z ewentualnego, przyszłego kryzysu energetycznego -podkreślił Zełenski. 

Poruszano kwestię spraw wojskowych, pomoc ze strony Unii Europejskiej oraz energetyki. Prezydent Ukrainy zapewnił, że Ukraina jest zainteresowana wsparciem polskiej energetyki. Bez względu na wojnę będziemy szukać sposobów, by pomóc Polsce -mówił Zełenski.

Chodzi m.in. o kupno prądu z Chmielnickiej Elektrowni Atomowej.

 W czasie wizyty Morawiecki został uhonorowany tablicą swego imienia w Alei Odwagi w Kijowie. Wołodymyr Zelensky podkreślił, że od pierwszych dni wojny szef polskiego rządu wspierał Ukrainę w najtrudniejszym czasie. 

Wsparcie dla Ukrainy

Przywódcy omówili też sprawę przejść granicznych między Polską i Ukrainą. Premier wskazał, że od piątku czynne jest kolejne przejście Zosin-Ustiług, gdzie puste tiry z pomocą humanitarną będą mogły wracać z Ukrainy do Polski. 

 Podczas spotkania Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polska doskonale rozumie sytuację Ukrainy i konieczność finansowego wsparcia, dlatego wzywa Komisję Europejską do jak najszybszego przekazania Ukrainie obiecanej w czerwcu kwoty 9 mld euro.

Morawiecki pogratulował prezydentowi Wołodymyrowi Zelenskiemu i całemu narodowi ukraińskiemu skutecznej ofensywy. Ma nadzieję, że jest ona sygnałem zwycięstwa. 

Dodał, że ta wojna musi się zakończyć zwycięstwem Ukrainy, gdyż przegrana Ukrainy byłaby równoznaczna z porażką całej Europy. 

Tagi:

prądUkraina

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >