Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rosyjskie ciężarówki wojskowe blisko Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 19.08.2022 10:59

Rosyjskie ciężarówki wojskowe blisko Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Elektrownia atomowa w Polsce. Kiedy powstanie?
East News

Z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej płyną niepokojące doniesienia. W pobliżu ukraińskiej elektrowni pojawiło się co najmniej pięć rosyjskich ciężarówek. 

Rosyjskie ciężarówki w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

W czwartek 18 czerwca w sieci pojawiło się nagranie, na którym widać co najmniej pięć rosyjskich ciężarówek. Stacja CNN zweryfikowała autentyczność i miejsce wykonania filmiku. Wyjaśnia, że nie jest jasne, kiedy powstało nagranie. 

Na nagraniu widać jedną z sześciu turbinowni po zachodniej stronie okupowanej przez wojska rosyjskie elektrowni w Enerhodarze.

Jak podkreśla CNN, pojazdy wyglądają na typowe rosyjskie ciężarówki wojskowe. Na jednym z pojazdów wyraźnie widać znak “Z” używany przez rosyjskie wojska atakujące Ukrainę. CNN zapytało rosyjskie ministerstwo obrony, co znajduje się w ciężarówkach widocznych w turbinowni, jednak nie otrzymało odpowiedzi. 

Według władz Ukrainy Rosja stworzyła bazę wojskową w pobliżu elektrowni, aby uniemożliwić Ukraińcom kontruderzenia. Pojawiają się również obawy, że obecność broni i sprzętu wojskowego, a także możliwe prowokacje ze strony rosyjskiej, mogą doprowadzić do awarii elektrowni jądrowej.  

Rosyjskie prowokacje

Obserwując działania Rosjan, można odnieść wrażenie, że lubią prowokować. W ciągu ostatnich miesięcy, mimo zakazu, rosyjskie samoloty krążyły w przestrzeni powietrznej krajów NATO.  Co pewien czas pojawiają się informacje o tego typu incydentach i na tym się kończy.

Rosja prowadzi także szantaż gazowy w stosunku do krajów europejskich. Gazprom mocno ograniczył przesył gazu przez gazociąg Nord Stream 1, przez co Niemcy obawiają się, że zimą może zabraknąć gazu.

Tagi: Rosja Ukraina