Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 01.12.2022 21:47

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Bracia Kliczko z systemem terminali internetowych StarLink.
Bracia Kliczko z terminalem Starlink

Terminale Starlink, produkowane przez firmę SpaceX (której założycielem jest Elon Musk - najbogatszy człowiek na świecie) służą do bezprzewodowego łączenia się z internetem.

Czym jest Starlink

System Starlink ma docelowo składać się z około 12 tys. satelitów umieszczonych na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej. W momencie gdy cały system zostanie ukończony, będzie on pozwalał na połączenie się z internetem nawet z najbardziej oddalanych od cywilizacji miejsc. Takich jak środek oceanu, głęboko w lasach, dżunglach, górach, na pustyniach. Praktycznie wszędzie.

Systemy łączności satelitarnej Starlink już od wielu miesięcy są wykorzystywane przez stronę ukraińską w wojnie z Rosją.

Polska przekazuje terminale Ukrainie

- Polska przekazała na Ukrainę już ponad 10 tys. terminali Starlink, które pozwalają dostarczyć internet w miejsca, w których nie mógłby on funkcjonować w normalnych warunkach - nawet tam, gdzie jeszcze kilka dni temu stacjonowały rosyjskie wojska – przekazał Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

„Pracujemy cały czas właśnie po to, żeby internet - który stał się medium prawie tak samo ważnym, jak elektryczność, gaz czy woda - był dostępny wszędzie, nawet tam, gdzie jeszcze kilka dni temu stacjonowały rosyjskie wojska i dopiero udało się ten teren odzyskać” – dodał Cieszyński.