Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Ukraina

Ukraina

Flaga USA
15.04.2023 15:58 Zaskakujące słowa amerykańskiego wojskowego. „Niemcy mogą się uczyć od Polski”

Postawa Polski wobec konfliktu zbrojnego w Ukrainie jest zauważana przez zagraniczne media. Wiele dzienników komentuje działania podejmowane przez polski rząd i ocenia je bardzo pozytywnie. Na stronie rmf24.pl czytamy, że w ostatnim czasie głos w tej sprawie zabrał były dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges. 

Zboże
12.04.2023 17:50 Do polskich młynów trafiły wielkie ilości zboża nieprzeznaczone do spożycia. Miał powstać z niego pellet, a nie chleb

Kupcy myśleli, że kupują polskie zboże - w rzeczywistości nabyli pszenicę techniczną z Ukrainy. Zamojska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie oszustwa - transakcja obejmowała 1025 ton zboża o wartości powyżej 1,5 mln zł.

Flaga USA
07.04.2023 21:21 Amerykańska prasa zaskoczyła swoim artykułem o Polsce. „Polska nowym środkiem ciężkości w Europie”

Wsparcie udzielane Ukrainie przez Polskę jest coraz częściej zauważane i komentowane na świecie. Wiele zagranicznych dzienników komentuje działania podejmowane przez polski rząd i ocenia je bardzo pozytywnie, podkreślając coraz bardziej znaczącą pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej. 

Zygmunt Solorz-Żak
03.04.2023 16:25 Zygmunt Solorz chce kupić bank na Ukrainie. Zaskakujące doniesienia Forbesa

Jak wynika z doniesień ukraińskiej wersji “Forbes”, Grupa Polsat Plus, której szefem jest Zygmunt Solorz, wyraziła zainteresowanie zakupem ukraińskiego Sense Banku. Obecnie bank kontrolują rosyjscy oligarchowie.

Morawiecki i Duda
08.03.2023 20:10 Duda: Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29

Podczas wywiadu dla CNN International prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji.

budynek ZUS
08.03.2023 11:34 ZUS nienależnie wypłacił Ukraińcom 2 mln zł. Urzędnicy próbują odzyskać pieniądze, na razie z marnym skutkiem

Ukraińcy, którzy przybyli do Polski, mogli korzystać z polskich programów pomocowych. Przed długi czas był jednak problem z ustaleniem faktycznego ich pobytu w Polsce, a tym samym prawa do świadczeń . Teraz ZUS próbuje ściągnąć nienależnie wypłacone kwoty. 

wyciek gazu z Nord Stream 2
07.03.2023 21:50 Kto wysadził gazociągi Nord Stream. Zaskakujące wyniki śledztwa USA

Od momentu wysadzenia gazociągów Nord Stream minęło już trochę czasu. Istnieje wiele teorii co do tego, kto faktycznie stoi za ich uszkodzeniem. USA przedstawiło wyniki śledztwa, które było prowadzone w ostatnich miesiącach.

polska-ukraina flaga-biznesinfo
09.02.2023 19:44 Kolejna sieć fast food wchodzi do Polski. Pierwszy lokal otworzy w Warszawie

Ukraińska sieć restauracji otworzy swój pierwszy lokal w warszawskim centrum handlowym Blue City. Do tej pory lokale Master Burger znajdowały się na Ukrainie i w Czechach — donosi portal wiadomoscihandlowe.pl. Dokładna data otwarcia nie została jeszcze podana.Master Burger to ukraińska sieć restauracji, która na razie działa na rynkach: czeskim i ukraińskim. W samym Kijowie posiada osiem lokalizacji.

polska niemcy flaga
21.01.2023 20:49 Były oficer brytyjskiej armii: Polska zawstydza Niemcy swoją odwagą

W sobotnim wydaniu brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” Richard Kemp, były pułkownik brytyjskiej armii napisał o polskiej odwadze w zakresie niesienia pomocy Ukrainie. Były oficer podkreślił, że Niemcy nie powinni zwlekać z podjęciem decyzji co do przekazania czołgów Leopard. Nasz kraj określił mianem supermocarstwa militarnego.

granica
16.01.2023 17:35 Szybsze odprawy na granicy z Ukrainą. Nowe przejście graniczne już wkrótce

Przyspieszyła budowa przejścia granicznego w Malhowicach. Pierwotny termin 2025 roku został przesunięty na I kwartał przyszłego roku. Ruch na granicy z Ukrainą będzie sprawniejszy szybciej, niż się spodziewano.Głównym czynnikiem było znalezienie przez rząd dodatkowych 67 mln zł w tegorocznym budżecie. Powodem takiego ruchu była rosyjska inwazja na Ukrainę.

zus bi
14.01.2023 18:41 W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców. Dzięki temu polepsza się kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

W Polsce rośnie liczba ubezpieczonych obcokrajowców — stanowią oni 6,6 proc. wszystkich ubezpieczonych w ZUS. W grudniu było ich już 1 mln 63 tys. (o ponad 190 tys. więcej niż w styczniu 2022 roku). Zdaniem prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, dzięki temu polepsza się kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)
28.12.2022 13:48 ZUS: rodziny z dziećmi dostały w tym roku ponad 27 mld zł. Ze świadczeń korzystają też Ukraińcy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w 2022 roku wypłacił polskim rodzinom z dziećmi 27,2 mld zł. Najwięcej pieniędzy przyznano w ramach programu Rodzina 500+. W tym roku objął on 7,8 mln polskich dzieci oraz ponad 1 mln ukraińskich uchodźców, którzy otrzymali z tego tytułu — osobno — ok. 1,5 mld zł.

Ukraiński żołnierz
13.12.2022 18:21 Razem ocalmy życie ukraińskich żołnierzy. Zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych

Iberion dołącza do projektu Fundacji Uniters „Wróć Żywy”. Zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących, w krytycznych obszarach, ukraińskich żołnierzy.

unia europejska
11.12.2022 19:49 18 miliardów euro dla Ukrainy w 2023 roku. Rada UE zatwierdziła pomoc

W sobotę Rada UE uzgodniła pakiet legislacyjny, który pozwoli na udzielenie Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 18 mld euro. Kwota ta będzie przeznaczona na pomoc w roku 2023. "Ukraina może liczyć na UE. Będziemy w dalszym ciągu udzielać Ukrainie wsparcia, również finansowego, tak długo, jak będzie to konieczne. Przyjęte dziś przepisy oznaczają, że przez cały 2023 rok Ukraina może liczyć na regularną pomoc finansową ze strony UE" – powiedział Zbynek Stanjur, czeski minister finansów.Pomoc finansowa potrzebna jest m.in., aby sfinansować najpilniejsze potrzeby kraju oaz odbudować infrastrukturę krytyczną.Celem pożyczki jest również wsparcie rekonstrukcji kraju po wojnie. Poprzez tego rodzaju działania, Europa wspiera Ukrainę w procesie jej integracji z Unią Europejską.Wsparcie to ma pomóc Ukrainie w przezwyciężeniu trudności gospodarczych oraz wzmocnić jej stabilność finansową. Pożyczki będą miały 10-letni okres karencji.

Rosja Polska Ukraina
07.12.2022 21:26 Putin mówi, że tylko Rosja może zapewnić Ukrainie gwarancje zachowania integralności terytorialnej

Podczas swojej najnowszej przemowy, prezydent Rosji Władimir Putin wspomniał o elementach nacjonalistycznych w Polsce. Jego zdaniem Polska ma plany wobec zachodniej części Ukrainy.

Bracia Kliczko z systemem terminali internetowych StarLink.
01.12.2022 21:47 Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Terminale Starlink, produkowane przez firmę SpaceX (której założycielem jest Elon Musk - najbogatszy człowiek na świecie) służą do bezprzewodowego łączenia się z internetem.

Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki
22.11.2022 11:47 Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Associated Press zwolniła reportera, który zajmował się kwestiami bezpieczeństwa. W tekście dziennikarz sugerował, że za eksplozję rakiety w Przewodowie bezpośrednio odpowiada Rosja.

elektrownia-jadrowa-pxhere-cc0
21.11.2022 21:26 Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odnotowano wybuchy

Przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przekazali, że na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odnotowano wybuchy.Miały one miejsce w sobotę oraz w niedzielę.Elektrownia jądrowa w Zaporożu zlokalizowana jest w południowej części Ukrainy. Eksperci MAEA poinformowali, że odnotowano kilkanaście wybuchów, a teren elektrowni został ostrzelany.Powerful explosions shook area of #Zaporizhzhya NPP last night & today. IAEA experts at #ZNPP report a dozen+ blasts from apparent shelling & some site buildings, systems & equipment damaged, but none so far critical for nuclear safety & security. https://t.co/0nEY45BLAg pic.twitter.com/FgG6erL0IV— IAEA - International Atomic Energy Agency ⚛️ (@iaeaorg) November 20, 2022 Nie odnotowano zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego oraz nikt nie zginął w wyniku ostrzału.Uszkodzone zostały niektóre budynki oraz sprzęt znajdujący się na terenie elektrowni. - Ktokolwiek za tym stoi, musi natychmiast przestać. Tak jak mówiłem już wielokrotnie, igracie z ogniem! - powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi, informuje serwis businessinsider.com.pl

Czy w najbliższych tygodniach dojdzie do spotkania Putin-Zełenski?
20.11.2022 16:02 Greene: „Nie dawajmy więcej pieniędzy Ukrainie. Nadszedł czas, aby zakończyć tę wojnę i żądać pokoju"

Po ostatnim incydencie(wybuch w Przewodowie), który opisywały media na całym świecie, wielu polityków Partii Republikańskiej publicznie wyraziło swoje zmęczenie wojną na wschodzie Europy. Konserwatywni politycy apelują o zakończenie wysyłania miliardów dolarów i uzbrojenia dla Ukrainy oraz pracę nad pokojowym zakończeniem konfliktu.

ceny-pradu
11.10.2022 09:20 Ukraina zawiesza eksport energii elektrycznej do Europy

Ukraina poinformowała, że zawiesza eksport energii elektrycznej od 11 października. Przyczyniły się do tego rosyjskie ataki rakietowe na infrastrukturę energetyczną. Wśród odbiorców ukraińskiej energii była m.in. Polska.

mateusz morawiecki pensje
04.10.2022 21:07 Gigantyczne pieniądze dla Ukrainy. Ile da Polska. Nowa propozycja Morawieckiego

Na swoim koncie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki podzielił się swoimi przemyśleniami na temat wparcia finansowego dla Ukrainy. Pisał m.in. o tym jak duże powinno być to wsparcie ze strony UE.

Wołodymyr Zełenski EA
01.10.2022 14:59 Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, w którym odwołuje planowany na jesień pobór do ukraińskiej armii. Dwa tygodnie temu Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji.

Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców
20.09.2022 18:51 5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Decyzja o przekazaniu 5 mld euro dla Ukrainy została formalnie zatwierdzona przez UE. Została ona podjęta przez ministrów do spraw europejskich we wtorek, w Brukseli."W kolejnym kroku decyzja zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Następnie zostanie uzgodnione porozumienie między KE i rządem Ukrainy. W październiku KE może pozyskać środki na rynkach finansowych i przekazać je Ukrainie. Równolegle państwa członkowskie będą prowadzić procedury krajowe ws. udzielenia gwarancji dla pożyczki" – podało PAP źródło unijne.Pełny pakiet wsparcia wynosi 9 mld euro.

wojna w ukrainie rosja
18.09.2022 20:43 Ukraiński wywiad wojskowy: Rosjanie uciekają, porzucili 200 jednostek sprzętu wojskowego

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego rosyjskie wojska uciekają z obwodu charkowskiego. Uciekając, porzucili oni ponad 200 jednostek różnego sprzętu.Sprzęt ten m.in.czołgi, wozy piechoty, działa samobieżne i samochody - podaje ukraiński wywiad wojskowy (HUR).Największe jego ilości został porzucone w rejonie miasta Bałaklija.

Czołg
17.09.2022 15:07 Niemcy dostarczą Ukrainie broń. Kijów prosił o nią od lipca

Rząd Niemiec zdecydował się dostarczyć Ukrainie dodatkową broń artyleryjską, podaje “Welt am Sonntag”. Na ten temat politycy niemieccy dyskutowali od tygodni.

Donald Tusk ma problem, Polacy pozbyli się złudzeń w kwestii walki z drożyzną
15.09.2022 22:34 Tusk w Poczdamie. Krytykuje Niemcy za za małe zaangażowanie w pomoc Ukrainie

Donald Tusk przebywa obecnie w niemieckim mieście Poczdam. Podczas uroczystości wręczenia nagrody M100 Media Award ostro krytykował on naszych sąsiadów, mówiąc o zbyt małej pomocy jakiej udzielają oni Ukrainie.

krym rosja wojna w ukrainie
14.09.2022 20:40 Mer Melitopola: Rosjanie wycofują się na Krym

Mer Melitopola za pomocą komunikatora Telegram poinformował, że okupanci uciekli z Melitopola w kierunku tymczasowo okupowanego Krymu.Okupanci uciekli z Melitopola w kierunku tymczasowo okupowanego Krymu.W punkcie kontrolnym w Czonhar zauważono już kolumny sprzętu wojskowego. Można się było tego spodziewać. Szybka ofensywa ukraińska nie pozostawia im żadnych szans – podaje w swoim wpisie Iwan Fiodorow.

wojna w ukrainie rosja
11.09.2022 22:32 Sukces Ukrainy. Rosjanie „szaleńczo” uciekają z obwodu charkowskiego

Ukraińska ofensywa cały czas trwa i odnosi duże sukcesy. Odbijane są kolejne wsie i miasta. W niektórych miejscach, Ukraińcy są już przy granicy rosyjskiej.