Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ukraina dostarczy Polsce 100 tysięcy ton węgla
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 11.09.2022 19:05

Ukraina dostarczy Polsce 100 tysięcy ton węgla

Prezydent Andrzej Duda podkreślał bliskość relacji polsko-ukraińskich.
public domain

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że Ukraina pomoże Polsce przygotować się do zimy. Do Polski ma zostać przetransportowane we wrześniu 100 tysięcy ton węgla.

Polska pomaga Ukrainie, Ukraina pomaga Polsce

Ukraiński premier Denys Szmyhal poinformował na swoim koncie twitter:

„Wspieramy naszych polskich przyjaciół. W imieniu prezydenta Ukrainy, jesteśmy gotowi do otwarcia kontyngentów eksportowych węgla do Polski. To 100 000 ton we wrześniu, których nasz partner bardzo potrzebuje. Omówiliśmy wspólny plan działania z premierem Mateuszem Morawieckim”

Zełenski przekazał, że polecił on rządowi opracowanie możliwości pilnej dostawy 100 tysięcy ton węgla do Polski.

Dodał, że Ukraina ma wystarczające zapasy węgla. Dzięki temu jest w stanie pomóc Polsce.

Wizyta w Kijowie

2 dni temu premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Łotwy Egils Levits pojechali do Kijowa.

Premier Polski mówił w Kijowie, że Polska razem z naszymi sojusznikami mocno wzywa Komisję Europejską do jak najszybszego przekazania tego, co już obiecaliśmy w czerwcu Ukrainie ze strony Unii Europejskiej, czyli 9 miliardów euro.

Omówiliśmy kwestie wsparcia finansowego. Wdzięczny jestem naszym partnerom, że wspierają stanowisko Ukrainy w Unii Europejskiej, że pomagają odblokować pomoc makrofinansową w wysokości 5 mld euro. Dzisiaj omawiałem to z panem premierem i panem prezydentem. To wsparcie będzie kontynuowane. Dziękuję liderom przyjacielskich państw, że zrobili ambitne kroki w kierunku wsparcia Ukrainy w otrzymaniu statusu kandydata do Unii Europejskiej – mówił Zełenski.

Omawiany był również temat dostaw ukraińskiego węgla dla Polski.

Szmyhal, premier Ukrainy na swoim koncie Telegram poinformował, że obecnie razem z Unią Europejską Ukraina przygotowuje się do przejścia najtrudniejszej zimy od wielu lat.

W ukraińskich składach węgla znajduje się około 2 milionów ton tego surowca. Jest to 2,5x więcej niż w tym samym czasie w 2021r.