BiznesINFO.pl
zus bi

Biznesinfo

W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców. Dzięki temu polepsza się kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

14 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

W Polsce rośnie liczba ubezpieczonych obcokrajowców — stanowią oni 6,6 proc. wszystkich ubezpieczonych w ZUS. W grudniu było ich już 1 mln 63 tys. (o ponad 190 tys. więcej niż w styczniu 2022 roku). Zdaniem prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, dzięki temu polepsza się kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Tendencja wzrostowa ma się utrzymać

ZUS informuje, że historyczna bariera miliona ubezpieczonych cudzoziemców została w Polsce przekroczona latem ubiegłego roku. W grudniu liczba ubezpieczonych obcokrajowców wyniosła już 1 mln 63 tys.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach liczba pracowników, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, będzie rosła. To z kolei przełoży się na lepszą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Cieszy również to, że pomimo trudnej sytuacji na rynku nie widzimy masowego ubytku liczby płatników składek — mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dodaje, że w ubiegłym miesiącu ZUS odnotował 2 mln 640 tys. płatników w ubezpieczeniu emerytalnym (stanowi to wzrost o 33 tys. w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku).

Natomiast łączna liczba ubezpieczonych emerytów i rencistów wyniosła na koniec 2022 roku 15,9 mln.

Jacy cudzoziemcy pracują w Polsce?

Do Polski w pogoni za pracą przyjeżdżają obywatele ze 160 krajów. Najwięcej ubezpieczonych zagranicznych pracowników pochodzi z Ukrainy (pod koniec listopada ubezpieczonych obywateli tego kraju było u nas 753 tys.).

Na drugim miejscu są Białorusini w liczbie 106 tys. W skali kraju pojawiają się również pracownicy z państw takich jak Aruba, Barbados, Burkina Faso czy Haiti.

W 2022 roku cudzoziemcy prowadzili w Polsce już ponad 28 tys. firm.

Tagi:

ZUSUkrainaemerytura

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.gil-sobczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >

Praca

Raport dotyczący reskillingu w polskich firmach przygotowany przez Future Collars odbył się dzisiaj na GPW

Czytaj więcej >