Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców. Dzięki temu polepsza się kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 14.01.2023 18:41

W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców. Dzięki temu polepsza się kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

zus bi
Biznesinfo

W Polsce rośnie liczba ubezpieczonych obcokrajowców — stanowią oni 6,6 proc. wszystkich ubezpieczonych w ZUS. W grudniu było ich już 1 mln 63 tys. (o ponad 190 tys. więcej niż w styczniu 2022 roku). Zdaniem prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, dzięki temu polepsza się kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Tendencja wzrostowa ma się utrzymać

ZUS informuje, że historyczna bariera miliona ubezpieczonych cudzoziemców została w Polsce przekroczona latem ubiegłego roku. W grudniu liczba ubezpieczonych obcokrajowców wyniosła już 1 mln 63 tys.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach liczba pracowników, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, będzie rosła. To z kolei przełoży się na lepszą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Cieszy również to, że pomimo trudnej sytuacji na rynku nie widzimy masowego ubytku liczby płatników składek — mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dodaje, że w ubiegłym miesiącu ZUS odnotował 2 mln 640 tys. płatników w ubezpieczeniu emerytalnym (stanowi to wzrost o 33 tys. w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku).

Natomiast łączna liczba ubezpieczonych emerytów i rencistów wyniosła na koniec 2022 roku 15,9 mln.

Jacy cudzoziemcy pracują w Polsce?

Do Polski w pogoni za pracą przyjeżdżają obywatele ze 160 krajów. Najwięcej ubezpieczonych zagranicznych pracowników pochodzi z Ukrainy (pod koniec listopada ubezpieczonych obywateli tego kraju było u nas 753 tys.).

Na drugim miejscu są Białorusini w liczbie 106 tys. W skali kraju pojawiają się również pracownicy z państw takich jak Aruba, Barbados, Burkina Faso czy Haiti.

W 2022 roku cudzoziemcy prowadzili w Polsce już ponad 28 tys. firm.