Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemcy dostarczą Ukrainie broń. Kijów prosił o nią od lipca
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 17.09.2022 15:07

Niemcy dostarczą Ukrainie broń. Kijów prosił o nią od lipca

Czołg
Domena publiczna

Rząd Niemiec zdecydował się dostarczyć Ukrainie dodatkową broń artyleryjską, podaje “Welt am Sonntag”. Na ten temat politycy niemieccy dyskutowali od tygodni.

Dodatkowa broń dla Ukrainy z Niemiec

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk potwierdził, że rząd Niemiec zdecydował o  dodatkowej broni artyleryjskiej dla Ukrainy. Rząd ma ją sfinansować i dostarczyć. Jak wynika z dokumentów, do których dotarł Welt am Sonntag, chodzi o 18 sztuk haubic-155, wartych 216 milionów euro. 

Jak podaje gazeta, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow wysłał prośbę w tej sprawie do niemieckiej minister obrony Christine Lambrech już 14 lipca. Według ukraińskich źródeł rządowych, prośba była kilkakrotnie omawiana w rządzie, jednak Kijów nie otrzymał żadnej oficjalnej odpowiedzi. 

Rząd federalny twierdził, że Niemcy nie mogą dostarczać Ukrainie broni pochodzącej z zapasów wojskowych, gdyż jest ona potrzebna do obrony terytorium NATO. Tydzień wcześniej jednak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraźnie zaznaczył, że nie ma znaczenia, czy chodzi o Ukrainę, czy państwa sojuszu, i zachęcił do dostarczenia Kijowowi niezbędnego sprzętu. 

Krytyka opieszałości Niemiec

Premier Mateusz Morawiecki został niedawno zapytany o kwestię dostarczenia broni na Ukrainę. Uznał, że zaangażowanie Niemiec, najsilniejszej gospodarki, jest słabe.

Gdyby w takim tempie, jak Niemcy udzielają pomocy Ukrainie, udzielałby tej pomocy także inne kraje, to dziś prawdopodobnie Putin byłby nad granicą z Polską”, powiedział. 

Podobnie myśli Donald Tusk, który również wzywa do znacznie większego wsparcia ze strony Europy, przede wszystkim chodzi o dostawy broni, amunicji, samolotów i czołgów. 

- Ukraina ma szansę wygrać tę wojnę, ale wymaga to znacznie większego wsparcia ze strony Europy, szczególnie ze strony największych i najbogatszych państw, takich jak Niemcy — mówił Tusk w Poczdamie.

Unia Europejska wspiera finansowo i militarnie Ukrainę. Szefowa KE Ursula von der Leyen zapewniła, że solidarność UE z Ukrainą zostanie utrzymana. Wyliczyła, że sama Unia przekazała Ukrainie pomoc w wysokości 19 miliardów euro, nie wliczając w to sprzętu wojskowego.

Tagi: Ukraina Niemcy