BiznesINFO.pl
Czołg

Domena publiczna

Niemcy dostarczą Ukrainie broń. Kijów prosił o nią od lipca

17 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Rząd Niemiec zdecydował się dostarczyć Ukrainie dodatkową broń artyleryjską, podaje “Welt am Sonntag”. Na ten temat politycy niemieccy dyskutowali od tygodni.

Dodatkowa broń dla Ukrainy z Niemiec

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk potwierdził, że rząd Niemiec zdecydował o  dodatkowej broni artyleryjskiej dla Ukrainy. Rząd ma ją sfinansować i dostarczyć. Jak wynika z dokumentów, do których dotarł Welt am Sonntag, chodzi o 18 sztuk haubic-155, wartych 216 milionów euro. 

Jak podaje gazeta, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow wysłał prośbę w tej sprawie do niemieckiej minister obrony Christine Lambrech już 14 lipca. Według ukraińskich źródeł rządowych, prośba była kilkakrotnie omawiana w rządzie, jednak Kijów nie otrzymał żadnej oficjalnej odpowiedzi. 

Rząd federalny twierdził, że Niemcy nie mogą dostarczać Ukrainie broni pochodzącej z zapasów wojskowych, gdyż jest ona potrzebna do obrony terytorium NATO. Tydzień wcześniej jednak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraźnie zaznaczył, że nie ma znaczenia, czy chodzi o Ukrainę, czy państwa sojuszu, i zachęcił do dostarczenia Kijowowi niezbędnego sprzętu. 

Krytyka opieszałości Niemiec

Premier Mateusz Morawiecki został niedawno zapytany o kwestię dostarczenia broni na Ukrainę. Uznał, że zaangażowanie Niemiec, najsilniejszej gospodarki, jest słabe.

Gdyby w takim tempie, jak Niemcy udzielają pomocy Ukrainie, udzielałby tej pomocy także inne kraje, to dziś prawdopodobnie Putin byłby nad granicą z Polską”, powiedział. 

Podobnie myśli Donald Tusk, który również wzywa do znacznie większego wsparcia ze strony Europy, przede wszystkim chodzi o dostawy broni, amunicji, samolotów i czołgów. 

- Ukraina ma szansę wygrać tę wojnę, ale wymaga to znacznie większego wsparcia ze strony Europy, szczególnie ze strony największych i najbogatszych państw, takich jak Niemcy — mówił Tusk w Poczdamie.

Unia Europejska wspiera finansowo i militarnie Ukrainę. Szefowa KE Ursula von der Leyen zapewniła, że solidarność UE z Ukrainą zostanie utrzymana. Wyliczyła, że sama Unia przekazała Ukrainie pomoc w wysokości 19 miliardów euro, nie wliczając w to sprzętu wojskowego.

Tagi:

UkrainaNiemcy

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >