Turystyka to zjawisko społeczne, gospodarcze i kulturowe, polegające na czasowym przemieszczaniu się osób poza miejsce stałego zamieszkania – w celach wypoczynkowych, poznawczych, zdrowotnych, religijnych lub zawodowych. W ujęciu formalnym obejmuje zarówno ruch turystyczny, jak i infrastrukturę, która go obsługuje, czyli noclegi, transport, gastronomię, usługi przewodnickie, obiekty rekreacyjne i cały sektor towarzyszący. Turystyka nie jest więc wyłącznie podróżą – to struktura zbudowana wokół doświadczenia zmiany miejsca i tymczasowego uczestnictwa w rzeczywistości innej niż codzienna.
W praktyce turystyka przyjmuje różne formy – indywidualną lub zorganizowaną, krajową lub zagraniczną, a także masową lub niszową. Coraz częściej pojawia się także turystyka tematyczna – kulinarna, rowerowa, literacka, medyczna czy turystyka pamięci.
Rozwój turystyki zależy od dostępności transportu, poziomu bezpieczeństwa, siły waluty, jakości usług i narracji – bo to, co turystyka sprzedaje, to nie miejsce, ale sposób jego opowiedzenia. Przemysł turystyczny stanowi dziś jeden z kluczowych sektorów gospodarki w wielu krajach – nie tylko jako źródło dochodów, ale też jako czynnik przekształcający przestrzeń, rynek pracy i styl życia.
Najpopularniejsze kierunki turystyczne na świecie wskazują niezmiennie na kraje o sprawdzonej infrastrukturze, stabilnej sytuacji politycznej i rozpoznawalnej ofercie. Od lat w czołówce znajdują się Francja, Hiszpania, Włochy i Stany Zjednoczone – kraje, które łączą atrakcyjność krajobrazową z bogatym dziedzictwem kulturowym i wysokim poziomem usług.
Równolegle rośnie znaczenie destynacji azjatyckich – Tajlandia, Japonia i Wietnam przyciągają zarówno niskim kosztem życia, jak i odmiennością doświadczenia. Silną pozycję utrzymują też takie państwa jak Grecja, Turcja czy Chorwacja – jako kierunki sezonowe, dobrze skomunikowane i relatywnie przystępne cenowo.
W ostatnich latach obserwuje się też rosnące zainteresowanie kierunkami północnymi – Islandia czy Norwegia to najlepsze przykłady – gdzie turystyka łączy się z przyrodą, odosobnieniem i subiektywnym spowolnieniem codzienności.
Polska turystyka opiera się na górach, morzu i miastach historycznie istotnych, które trudno zliczyć. W sezonie zimowym i letnim dominują Tatry, Bieszczady, Karkonosze – nie tylko jako miejsca wypoczynku, ale też jako przestrzenie trekkingowe i narciarskie. Regiony nadmorskie – od Świnoujścia po Hel – przyciągają głównie w sezonie wakacyjnym, choć coraz więcej turystów odwiedza je także poza szczytem, wybierając spacery, jazdę rowerem i lokalną gastronomię. Mazury, z kolei, pozostają jedynym w swoim rodzaju połączeniem turystyki wodnej, krajobrazowej i rodzinnej.
Wśród miast najwięcej odwiedzających przyciągają Kraków, Warszawa, Gdańsk i Wrocław, ale popularność zyskują także Lublin, Toruń i Białystok. W naszym kraju nie brakuje wyjątkowych zabytków – również tych, które znajdując się pod międzynarodową ochroną zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na pewno nie można przejść obojętnie obok takich miejsc jak Zamek na Wawelu, Zamek w Malborku, Kopalnia Soli w Wieliczce, Pałac Kultury i Nauki czy Stare Miasto w Krakowie i Toruniu.
Pokaż więcej
Rozpoczął się sezon letnich urlopów. Część Polaków poszukując miejsca na spędzenie wakacji, będzie kierowała się kwestiami takimi jak koszty transportu, klimat, bezpieczeństwo, czy atrakcje turystyczne dostępne na miejscu. Równie ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, są warunki zakwaterowania. Na przestrzeni lat preferencje podróżnych pod tym względem uległy zmianie. Teraz na popularności zyskuje opcja, która kiedyś wzbudzała kontrowersje, a nawet ostrą krytykę.
Po Chorwacji przetoczyły się powodzie błyskawiczne. W Polsce szerokim echem odbiły się zwłaszcza dantejskie sceny ze Splitu, miasta stanowiącego popularną atrakcję turystyczną i częsty cel podróży. To jednak nie koniec zagrożeń w regionie. Polska ambasada w kolejnym państwie wydała pilne ostrzeżenie, z którym zapoznać powinni się wszyscy, którzy planują w najbliższym czasie urlop w krajach położonych na południe od Polski, ale też wyjście w Tatry.
Polacy realizują swoje wakacyjne plany na wiele sposobów – nie ograniczając się już do nadbałtyckich plaż, górskich kurortów czy odludnych miejscowości w Bieszczadach i na Mazurach. Choć wyjazdy all inclusive do Grecji, Hiszpanii, Turcji czy Egiptu wciąż dominują jako synonim urlopowego komfortu, na znaczeniu zyskuje nowy kierunek – alternatywa, która wychodzi z cienia i zyskuje na popularności.
Sezon wakacyjny w pełni. To czas kiedy Polacy decydują się na upragniony wypoczynek. Choć niektórzy najlepiej czują się nad polskim morzem lub w górach, całkiem spora liczba wylatuje na zagraniczny urlop. Kilka krajów doczekało się już miana raju urlopujących Polaków. Dla wielu podróżujących zaskoczeniem może być fakt, że wśród miejscowych opinia o nich nie jest najlepsza. Turyści mogą się zdziwić, co uważają pracownicy hoteli na ich temat.
Polacy wyruszyli na zagraniczne urlopy w rajach turystycznych. Nie spodziewali się jednak, że armagedon pogodowy, który za sobą pozostawili, dosięgnie ich aż tam. W tym wakacyjnym mieście doszło do dantejskich scen, a turyści obawiają się opuszczać kurorty. Nagrania obiegają media społecznościowe, widoki są przerażające.
Rozpoczął się sezon wakacyjny i wiele osób w tym czasie decyduje się na wybór transportu publicznego jako alternatywy dla podróży samochodem. Turyści przesiadają się do pociągów, do czego skłaniają ich zazwyczaj dwie podstawowe korzyści — wygoda oraz niskie ceny. Tego lata popularnością powinna cieszyć się oferta polskiego przewoźnika, który w ramach specjalnego wakacyjnego bilety proponuje nielimitowane przejazdy za jedyne 59 zł, ale są też tańsze opcje do wyboru.
O dyskusyjnych praktykach stosowanych przez linie lotnicze mówi się już od kilku dobrych miesięcy. Spekulacje o premiach za konkretne działania zataczały kolejne kręgi, choć do tej pory nie było oficjalnego potwierdzenia. Teraz do takowego dotarły media. Treść wiadomości wzbudza uzasadnione emocje wśród pasażerów, loty nie będą już takie same.
Do niedawna był to jeden z turystycznych rajów, do którego Polacy chętnie wracali na kolejne urlopy. Teraz jednak wiele się zmieniło. Najnowsze doniesienia wskazują, że urok tego kraju zanika, a przyczyny mogą wywołać dreszcz na plecach. Wakacje mogą zamienić się w prawdziwy koszmar, niejeden decyduje się na skrócenie urlopu.
Rozpoczął się sezon na wakacyjne wyjazdy i jak można się było spodziewać, towarzyszy mu również wysyp tak zwanych „paragonów grozy”. Ostatnio pod tym względem uwagę turystów zwróciło jedno z polskich miast. Turystka poskarżyła się na wysokie ceny w kawiarni i to ile musiała zapłacić za niewielkie zamówienie. Jej relacja wzbudziła ożywioną dyskusję na temat drożyzny w najchętniej odwiedzanych miastach. Ile tak naprawdę kosztuje wizyta w „polskiej Padwie”?
Wakacje nad polskim morzem to dla wielu nieodłączny element letniego wypoczynku. Wraz z nimi powracają charakterystyczne nadbałtyckie stragany, które od lat wpisują się w krajobraz miejscowości turystycznych. Pluszowe gęsi Pipki czy kapibary, które jeszcze niedawno cieszyły się ogromną popularnością wśród dzieci, ustępują miejsca nowym zabawkowym przebojom. To właśnie one podbijają obecnie serca najmłodszych i robią furorę na plażach i deptakach.
Wakacyjny sezon 2025 rozkwita, a tysiące Polaków wyruszają na zagraniczne urlopy. Choć czołówka najchętniej odwiedzanych państw w zasadzie się nie zmienia, jedna destynacja zmiotła konkurencję. To największy hit tego lata, turyści wykupują wycieczki jak świeże bułeczki. Dotychczasowy lider przeniósł się na drugie miejsce.
Po tym, jak Komisja Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego przyjęła z końcem czerwca br. normalizację standardów przewozu w liniach lotniczych obsługujących Kontynent, przedstawiciele branży podnieśli sprzeciw, stawiając ponad wymuszonym komfortem pasażerów, “wolność wyboru”. Airlines For Europe, największy branżowy hub, odpowiadający za ponad 70 proc. ruchu powietrznego, pytał: “Co dalej? Darmowy popcorn do biletów?”. Nagle zmienili zdanie.
Administracja Donalda Trumpa podejmuje kolejne decyzje powiązane z osobami, które przyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych z zagranicy. Najpierw sprawa dotyczyła młodych aplikujących o wizy studenckie, tym razem wszystko poszło o krok dalej. Najnowsze regulacje dotkną turystów chcących zwiedzić konkretne miejsca. Ceny pójdą w górę.
Wakacyjny sezon w pełni, a Polacy ruszają do miejscowości turystycznych, aby skorzystać z wyczekanego urlopu. Ci kierujący się na Mazury powinni wiedzieć, że w jego sercu wprowadzono surowy zakaz silnie wpływający na odwiedzających. Radni podjęli decyzję, przedsiębiorcy się oburzają. Są już plany, jak obejść nowe regulacje.
Wakacyjny sezon sprzyja wycieczkom w polskie góry. Turystyka w Tatrach kwitnie, jednak już wkrótce odwiedzający doświadczą istotnych problemów na szlaku. W te miejsca nie będzie można pójść, Tatrzański Park Narodowy wydał oficjalny komunikat. Pilne informacje dotyczą wielu podróżujących.
Ta wiadomość rozczaruje turystów, którzy planowali swój wypoczynek na terenie jednego z popularniejszych kurortów w kraju. Część plaży pozostanie zamknięta aż do odwołania. Utrudnienia mogą potrwać nawet wiele miesięcy. Goście muszą przygotować się również na hałas i utrudnienia w ruchu.
Jedną z najbardziej uwielbianych przez Polaków wysp nawiedził ogromny pożar, który zmusił polskich gości do opuszczenia jednego z hoteli. Sytuacja ulega dynamicznej zmianie, ogień rozprzestrzenia się szybko, a sytuację potęguje silny wiatr. Strażacy walczą z żywiołem, trwa akcja gaśnicza.
Wakacyjne wyjazdy kojarzą się z relaksem, wypoczynkiem i spokojną głową. Do czasu, aż nie natrafimy na pierwszy strajk. Jeden z nich jest zaplanowany w najbliższych dniach na popularnych lotniskach w Europie. Turyści mogą doświadczyć poważnych problemów, dlatego przed podróżą lepiej sprawdzić, czy nie odwołano lotu.
W końcu nastąpił czas, na który wielu Polaków czekało z niecierpliwością. Wakacje to odpoczynek nie tylko dla najmłodszych, którzy mają wolne od szkoły i zajęć, ale często także okres urlopowy dla dorosłych. Choć niektórzy decydują się na odpoczynek w Polsce, inni relaksują się na zagranicznych plażach. W jednym z krajów często wybieranym przez polskich turystów ambasada wydała pilny apel. Może być niebezpiecznie, obowiązuje czerwony alert. Co to oznacza dla urlopowiczów?
Do miejscowości turystycznych skierowały się właśnie setki Polaków głodnych letniego wypoczynku. To świetny moment dla właścicieli straganów, którzy już zacierają ręce z myślą o zarobku. Okazuje się, że nadszedł nowy trend zakupowy na popularnych stoiskach. Gęś Pipa i kapibara odchodzą w zapomnienie — teraz to kupują Polacy na wakacjach.
Wakacyjne wyjazdy to czas, kiedy turyści chcą odpocząć od gotowania i chętnie korzystają z restauracji w miejscu wypoczynku. Nieraz są w stanie zapłacić więcej, żeby zjeść szybciej w centrum miasta, zamiast szukać tańszej knajpki na obrzeżu. Doskonale wiedzą o tym właściciele lokali w miejscowościach turystycznych, którzy dostosowują ceny posiłków do oblężenia odwiedzających. Na widok tego paragonu z Krupówek można złapać się za głowę, a to tylko koszt śniadania dla dwóch osób.
Choć lato ledwie się zaczęło, już teraz pogoda daje się we znaki – upały i niebezpieczne pożary niszczą wszystko, co napotkają. Fale ekstremalnych temperatur dotarły nie tylko na południe Europy, ale również poza jej granice, zagrażając popularnym wśród Polaków kierunkom wakacyjnym. Żywioł nie oszczędza kraju słynącego z taniego all inclusive, do którego co roku ponad milion Polaków wybiera się na wakacje. W związku z sytuacją podjęto decyzję o czasowym zamknięciu międzynarodowego lotniska.
Choć do wielu państw jesteśmy w stanie dotrzeć z dowodem osobistym, to wciąż jest długa lista miejsc, do których wpuszczą nas jedynie z paszportem. Sezon wakacyjny to moment, kiedy Polacy przeszukują domy w poszukiwaniu upragnionego dokumentu. Wiadomo, ile kosztuje wyrobienie zupełnie nowego w 2025 roku. Na takie kwoty trzeba się przygotować.
W ostatnich tygodniach wszelkie informacje z rajów turystycznych są na wagę złota. Wszystko ze względu na rozkwitający sezon wakacyjny, a także niebezpieczeństwa, które pojawiają się w chętnie odwiedzanych państwach. Tym razem komunikat przekazała polska ambasada z kraju, który od lat jest w czołówce, jeśli chodzi o ulubione destynacje Polaków.
Czy wakacje nad polskim morzem są już tak drogie, że stały się luksusem dostępnym tylko dla nielicznych? To przekonanie zaczyna się coraz bardziej ukorzeniać w świadomości turystów, co mogą potwierdzać, chociażby tak zwane paragony grozy z nadmorskich miejscowości, którymi dzielą się internauci. Ostatnio przedmiotem licznych komentarzy są również cenniki z polskich plaż, które mogą przyprawiać o zawrót głowy.
Pierwszy pociąg Adriatic Express z Polski do Chorwacji dotarł do celu w sobotę (28.06). To połączenie do uwielbianego przez Polaków wakacyjnego kraju dla wielu będzie okazją do zaplanowania dodatkowego urlopu. Niektórzy turyści zastanawiają się, czy warto wybrać przejazd koleją zamiast podróży samochodem lub samolotem. W takiej sytuacji zwracają uwagę nie tylko na czas i komfort podróży, ale także m.in. na ceny. Sprawdziliśmy, ile kosztują bilety w lipcu i sierpniu.
Zakopane wciąż dąży do pozycji jednego z atrakcyjniejszych punktów turystycznych na mapie Polski, również wśród zagranicznych turystów. W ostatnim czasie w regionie odnotowywano wzmożoną obecność gości z krajów arabskich, co budzi zastrzeżenia wśród wielu górali. Mieszkańcy kurortu zwracają się w nieco inną stronę i chcą promować region w innych, odległych krajach.
Tanie linie lotnicze zmieniają strategię w kwestii polityki bagażowej. Już kolejny przewoźnik zdecydował się na taki krok, a nowe przepisy dotyczące bagażu mogą znacząco podnieść koszty podróżowania. Już pierwsi pasażerowie przeszli przez nowe kontrole i podpowiadają, na co należy szczególnie uważać, aby uniknąć przykrej niespodzianki jeszcze przed wejściem na pokład samolotu.