Małgorzata Manowska - kto to jest? Dlaczego cała Polska mówi o Małgorzacie Manowskiej? Sprawa jest ważna, ponieważ chodzi o jeden z konstytucyjnych organów systemu prawnego Polski. Małgorzata Manowska jest sędzią Sądu Najwyższego, która uzyskała we wtorek, po trzech dniach obrad Zgromadzenia Ogólnego tej instytucji, największą liczbę głosów.Podczas wyłaniania kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego, które to stanowisko opróżniła Małgorzata Gersdorf, Małgorzata Manowska uzyskała 17 głosów. Był to najwyższy z wyników, które uzyskali kandydaci na prezesa Sądu Najwyższego. Teraz spośród kandydatów Małgorzata Manowska jest najpewniejszym wskazaniem prezydenta Andrzeja Dudy. Ten bowiem finalizuje cały proces, poprzez wybór jednego z 5 przedstawionych mu przez Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego kandydatów.
Sąd, a dokładniej jego nietypowa decyzja, stały się tematem tekstu portalu Bezprawnik. Ten przypomina, że sprawa miała swój początek na przełomie 2019 i 2020 roku, gdy przeciw spółce paliwowej Galp wytoczono powództwo ze względu na zapowiadane zmiany w kontroli wychodzenia personelu z budynku firmy. Planowano wprowadzić bowiem magnetyczne karty wstępu.Miały one powstrzymać nieuprawnione osoby przed wejściem na teren firmy i zmniejszyć ryzyko wystąpienia kradzieży. Pracownicy odebrali jednak proponowane zmiany przede wszystkim jako wprowadzone w celu rozliczania ich z każdej przerwy na papierosa czy kawę.Konfederacja związków zawodowych reprezentująca w sporze pracowników sprzeciwiała się pomysłowi pracodawcy. Tym bardziej, że do tej pory pracownicy mogli swobodnie wychodzić na krótkie przerwy. Zdaniem strony powodowej odpracowanie przerwy na papierosa to nadużycie ze strony pracodawcy. Chwila poświęcona na kawę, papierosa czy śniadanie powinna być natomiast traktowana jako nieodłączny element dnia pracy.
Konkretnie sprawa dotyczy wyroku wydanego przez ETPC w sprawie López Ribalda, który toczył proces z Hiszpanią. Dotyczył on użycia monitoringu do śledzenia pracowników, o którym nie byli oni poinformowani. Hiszpania, która występowała w roli obrońcy prywatności obywateli przegrała w Strasburgu 17 października bieżącego roku.
Szykuje się duża zmiana w procesach w sprawie długów. Nie będzie już przeprowadzania procesów bez dłużnika. Rząd postanowił wprowadzić zmianę - gdy awizo listu z sądu nie zostanie dwukrotnie odebrane do wezwanego wybierze się komornik.Do tej pory w takiej sytuacji sąd uznawał korespondencję za dostarczoną i proces kontynuował. Teraz nie będzie mógł tego robić do momentu, kiedy do list nie zostanie fizycznie dostarczony. Zajmie się tym komornik. Choć nowe rozwiązanie wzmacnia gwarancje procesowe pozwanych, to budzi ogromne kontrowersje.
Silvio Berlusconi może odetchnąć z ulgą. Sąd w Rzymie umorzył prowadzone przeciwko niemu postępowanie dotyczące pakietu posiadanego przez jego holding w grupie Banca Mediolanum. O sprawie poinformował prawnik Berlusconiego. Niccolo Ghedini. Sędzia, co prawda, przyznał, że dochodzenie "uwypukliło pewne niejasności", ale dowody, które udało się zebrać w sprawie nie pozwalały na dalsze kontynuowanie postępowania.Sąd w Rzymie umorzył postępowanie ws. korupcji przeciwko byłemu premierowi Włoch Silvio Berlusconiemu związane z pakietem posiadanym przez jego holding Fininvest w zarządzającej aktywami i ubezpieczeniami grupie finansowej Banca Mediolanum - podał prawnik.
Sieć Obywatelska Watchdog Polska walczy już prawie trzy lata o dostęp do danych nt. wydatków publicznych fundacji ojca Rydzyka Lux Veritatis (m.in. nadawca Telewizji Trwam). Dziś Watchdog poinformowała, że decyzją sądu prokuratura będzie musiała zająć się sprawą przeciwko fundacji Lux Veritatis.
Sąd Unii Europejskiej podtrzymał wyrok unieważniający zastrzeżenie trzech równoległych pasków dla firmy Adidas. Na terenie UE, tego typu logiem będą mogły posługiwać się również inne firmy. Pomimo tego, że logo z trzema paskami zostało po raz pierwszy użyte przez założyciela Adidasa, Adi Dasslera, na butach piłkarskich w dniu 18 sierpnia 1949 r., sąd stwierdził, że firma nie „udowodniła, że znak ten nabył na całym terytorium UE charakter odróżniający”. Wyrok jest częścią długiego sporu między niemieckim producentem odzieży sportowej a belgijską firmą Shoe Branding Europe .
Mieszkanie kupione na licytacji komorniczej to jedna z kilku opcji, aby stać się właścicielem nowego lokalu. Okazuje się jednak, że w ramach tego zakupu szczególnie trzeba mieć się na baczności, co wskazuje przykład 59-letniego oszusta. Mężczyzna, podając się za eksperta w branży, oferował zainteresowanym swoje usługi na drodze zakupu mieszkania.Jak podaje Bankier.pl, 59-letni Dariusz K. był bardzo wiarygodny. Mężczyzna wiedział dokładnie, jaka jest wartość mieszkań, ile pokojów mają, jaki metraż, a także jakie kancelarie komornicze się nimi zajmują. W ten sposób zapewniał, że chętni na zakup mieszkania będą mogli zostać odciążeni, jeśli chodzi o wszelkie formalności, a on zajmie się pośredniczeniem w całym procesie.