BiznesINFO.pl
Ulga przysługuje nawet rozwiedzionym rodzicom. NSA orzekł na korzyść rozwodników.

https://pixabay.com/Skullman

Sąd Najwyższy za samotnymi rodzicami. Mogą skorzystać ze specjalnej ulgi

25 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że ulga podatkowa przysługuje nawet rozwiedzionym rodzicom, którzy naprzemiennie sprawują opiekę. Według postanowienia sądu, art. 6 ust. 4 ustawy o PIT nie ogranicza się tylko do jednego rodzica.

Ta sama ulga widziana oczami różnych sądów

"Dziennik Gazeta Prawna" przypomina historię rozwiedzionego mężczyzny, który utrzymuje dwójkę swoich dzieci, nie jest pozbawiony praw rodzicielskich, a opiekę nad pociechami sprawuje z żoną naprzemiennie.Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówił mu skorzystania z prawa do korzystnego rozliczenia z kwotą wolną od podatku oraz uniknięcia wejścia w drugi próg skali podatkowej (ze stawką 32 proc.). Fiskus w uzasadnieniu wyjaśnił, że preferencja podatkowa jest dla samotnego rodzica, a nie dwójki wychowującej dzieci naprzemiennie.

Zdanie Krajowej Informacji Skarbowej podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny, który w wyroku z dn. 22 października 2019 r. (sygn. akt I SA/Łd 475/19) orzekł, że naprzemiennego wychowywania swoich dzieci przez rozwiedzionych rodziców nie należy utożsamiać z samotnym wychowywaniem. "Naprzemiennego przebywania dzieci raz u jednego, raz u drugiego z rodziców w żadnym przypadku nie można utożsamiać z samotnym wychowywaniem dzieci." - napisano w tezie wyroku, której nie podzielił Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA orzekł o uldze na dziecko

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dn. 20 maja 2020 r. (sygn. akt II FSK 383/20) orzekł, że "Literalna, celowościowa i systemowa wykładania art. 6 ust. 4 u.p.d.o.f. prowadzi do wniosku, że określone w tym przepisie kryterium samotnego wychowywania dzieci jest spełnione również wtedy, gdy rozwiedziony rodzic wychowuje dzieci naprzemiennie z drugim rodzicem".

- Ustawodawca nie zastrzegł wprost, iż z ustanowionej tym przepisem ulgi podatkowej może korzystać tylko jeden z rozwiedzionych rodziców. (...) prawidłowo dokonana wykładniaomawianego przepisu prowadzi do wniosku, że rozwiedziony rodzic samotnie wychowujący dziecko (dzieci) (...), jest uprawniony do ulgi ustanowionej tym przepisie, jeśli spełnia pozostałe warunki zwolnienia - wskazał NSA w uzasadnieniu.

"DGP" przypomina, że do 2010 r. przepisy definiowały, że samotnie wychowującym rodzicem była tylko jedna osoba, a nie dwie sprawujące opiekę naprzemiennie.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >