E-sąd i EPU
Pikist/DMCA
Autor Kasper Starużyk - 19 Sierpnia 2020

Odzyskaj swoje pieniądze od dłużnika. E-sąd i EPU, czyli cyfrowa Temida.

e-Sąd lub EPU – oto nowoczesne rozwiązanie... które funkcjonuje od ponad 10 lat. Na jakiej zasadzie działają sądy on-line i jakie sprawy możemy w nich załatwić? Okazuje się, że jest to naprawdę skuteczny sposób na odzyskanie pieniędzy od nieuczciwego dłużnika. A to wszystko bez potrzeby wstawania z kanapy. Czego dotyczą i jak przygotować się do wniesienia pozwu on-line?

e-sąd to specjalna komórka odpowiadająca za Elektroniczne Postępowania Upominawcze. Została ona utworzona 1 stycznia 2010 roku jako XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Póki co jest to jedyny sąd uprawniony do rozpatrywania wniosków złożonych on-line. Bez obaw, nie musimy mieszkać w stolicy województwa lubelskiego by złożyć tam swoją sprawę. e-Sąd obejmuje zasięgiem całą Polskę.

e-sąd pomoże odzyskać pieniądze

e-sąd zajmuje się rozpatrywaniem Elektronicznych Postępowań Upominawczych. Są to postępowania wynikające z wezwań do zapłaty, których stan uważa się za nieskomplikowany i niewymagający przeprowadzenia postępowania dowodowego. EPU przewidziane są dla roszczeń pieniężnych.

e-sąd został pomyślany jako ułatwienie dla dostawców usług masowych – internetu, mediów, telefonii. Dzięki wprowadzeniu EPU dostawcy otrzymali prawo do wyegzekwowania należnych im pieniędzy bez konieczności pozywania dłużnika w miejscu jego zamieszkania. W znaczny sposób przyśpiesza to bieg spraw, ale także odciąża wokandy w innych sądach rejonowych. Dostawcy usług nie są jednak jedynymi klientami e-sądów. Ty również możesz z nich skorzystać.

Zajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacićZajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacićCzytaj dalej

Katalog spraw EPU

W postępowaniach, które trafiają do e-Sądu rozpatrywane są najprostsze sprawy z powództwa cywilnego, który jest jasno udokumentowany rachunkami i fakturami. Mogą to być także np. umowy pożyczek. Warto jednak pamiętać, że w e-sądzie nie mamy obowiązku dołączania dowodów do pozwu, wystarczy, że zostaną one opisane. Wskazać trzeba, że są to postępowania o charakterze dobrowolnym, ponieważ wierzyciel może również wybrać tradycyjny sąd i tradycyjną drogę procesową – z zastrzeżeniem, że wówczas pozew musi trafić na wokandę właściwą dla miejsca zamieszkania pozwanego.

Jakie sprawy są rozpatrywane przez e-sąd? Przede wszystkim przedmiot EPU musi zostać wyrażony w wartości pieniężnej, maksymalny przedmiot sporu jaki może być rozpatrywany przez lubelski sąd to 100 mln zł. Sprawa skierowana do e-sądu musi opiewać na kwotę określoną w sposób jawny, a obowiązek zapłaty wynikał bezpośrednio z dostarczonych przez powoda materiałów. Należy pamiętać, że w EPU nie przeprowadza się postępowania dowodowego nie może istnieć choć cień wątpliwości co do obowiązku zapłaty.

ZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpniaZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpniaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Popularna sieć sklepów wprowadza nowy obowiązek. Bez maseczki niczego ci nie sprzedadzą
2. Bezpośrednia opinia pójdzie w pięty Jackowi Kurskiemu? Byłemu szefowi z TVP puściły nerwy

Przebieg postępowania

Postępowanie przed e-sądem zaczyna się w momencie wniesienia pozwu za pośrednictwem strony internetowej – e-sad.gov.pl. Aby założyć EPU należy posiadać konto zarejestrowane na stronie e-sądu. Nie jest to trudne, ale przy pierwszym zderzeniu strona wydaje się toporna i może odstraszać. Złożenie pozwu wiąże się z opłatą. Określona jest ona na 1,25 proc. wartości przedmiotu sporu, jednak niemniej niż 30 zł. Co ważne – nie możemy wnieść o zwolnienie z opłaty sądowej, ale możemy wnioskować o zasądzenie jej na naszą rzecz od dłużnika.

Powód musi pamiętać, że wszystkie pisma wnosi wyłącznie w drodze elektronicznej. Przesłanie dokumentów drogą tradycyjną nie niesie konsekwencji prawnych. Inaczej ma się komunikacja z pozwanym. Do niego e-sąd wysyła korespondencję drogą tradycyjną, chyba, że pozwany sam z siebie zainicjuje elektroniczną wymianę dokumentów, wówczas pisma „papierowe” nie będą brane pod uwagę. Uwaga! Pozwany może odwołać się od wydanego przez e-sąd nakazu zapłaty. Wystarczy, że złoży pisemny sprzeciw, a cała sprawa jest oddalana z automatu. To jednak nie koniec batalii, bo wówczas e-sąd przesyła sprawę do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, gdzie zostanie ona rozpatrzona „tradycyjnie”.

Dłużnik nie płaci mimo wyroku

W momencie uprawomocnienia się wyroku e-sądu i braku pieniędzy od dłużnika, mamy możliwość skierowania sprawy do komornika sądowego. To również odbywa się elektronicznie.

Niewątpliwym plusem e-sądów jest ich szybkość działania – wyroki uprawomocniają się już po 14 dniach od daty doręczenia. Ponadto wniesienie pozwu nie wymaga pomocy prawnika lub radcy prawnego – działanie EPU jest bardzo proste, choć przy pierwszym kontakcie ze stroną może wydać się nieintuicyjne. Z drugiej jednak strony pozwany nie ma możliwości odpowiedzieć na pozew, a jedyną obroną jest wniesienie sprzeciwu i przeniesienie sprawy do sądu tradycyjnego.

Co w momencie, gdy o wyroku dowiaduję się w momencie rozpoczęcia egzekucji komorniczej? Wtedy należy wnieść do e-sądu zażalenie na nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności oraz wystąpić o ponowne doręczenie wyroku, a następnie wnieść od niego sprzeciw. Wówczas sprawa trafia do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika.

Nawet nie przyjdzie ci do głowy, za co jeszcze wlepią mandat 500 zł. Zapamiętasz na długoNawet nie przyjdzie ci do głowy, za co jeszcze wlepią mandat 500 zł. Zapamiętasz na długoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  2. Pilne ostrzeżenia dla turystów w Ustroniu. Sprawa jest bardzo poważna
  3. Wielka awaria w ZUS, nie działa kluczowy system. Tysiące Polaków odciętych od pomocy lekarza
  4. Koronawirus uwielbia wesela. Ekspert tłumaczy dlaczego imprezy ślubne są tak obfite w zakażenia
  5. Posłom się nie udało, przejdzie w Kancelarii Prezydenta. Dostaną więcej o 2 tys. zł do wypłaty
  6. Koszyki w Lidlu mają nieznaną niemal nikomu, ukrytą funkcję. Ma ogromne znaczenie
mBank z ważnym apelem do klientów. Chodzi o ich bezpieczeństwomBank z ważnym apelem do klientów. Chodzi o ich bezpieczeństwoCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News