Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Zadłużenie

Zadłużenie

Zadłużenie

liczenie
23.05.2024 17:05 Polacy boją się długów, ale w nie popadają. ‘’Erozja moralności finansowej”

Polacy boją się spirali zadłużenia, perspektywy komorniczej oraz tego, że zaciągnięte długi spadną na rodzinę. Paradoksalnie jednak, tylko w pierwszym kwartale tego roku zaległe rachunki i kredyty konsumentów wzrosły o rekordowe 2 mld zł, osiągając rekordowe 85,7 mld zł. Jednocześnie przeterminowane długi ma w Polsce ponad 2,6 mln osób.

portfel
07.03.2024 16:17 Ile komornik może zabrać z wypłaty? Są nowe limity

Każdy, kto posiada zadłużenie, musi pamiętać o ważnych zmianach, jakie weszły w życie od nowego roku. Mowa o wyższej stawce płacy minimalnej. Wraz z nią, zmieniają się także limity dotyczące zajęć komorniczych.

Kurier, paczki
13.12.2023 12:37 Ogromne zadłużenie branży kurierskiej. Kwoty są zdumiewające

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że wciąż rośnie zadłużenie kurierów i aktualne kwoty niespłaconych zobowiązań tej branży sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. Okazuje się, że dotyczy to aż 1237 podmiotów. 

zus-list-koperta
09.12.2023 15:18 Z ZUS-u płyną ponure informacje. Problem dotyka coraz większej liczby Polaków

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że z końcem lipca zadłużonych było niemal 672 tys. aktywnych płatników. Jest to o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. “Dane te potwierdzają, że płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe. Składki ZUS są płacone przez przedsiębiorców z wysokim priorytetem. Ważniejsze w hierarchii płacenia są zazwyczaj jedynie wynagrodzenia pracowników” – wyjaśnia na łamach portalu slaskibiznes.pl Marek Niczyporuk, radca prawny i doradca podatkowy z Kancelarii Ars AEQUI.

zadluzenie-dluznik-pieniadze-list
07.11.2023 15:02 Możesz mieć dług i nawet o tym nie wiesz. Jest kilka sposobów, by to sprawdzić

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że zadłużenie Polaków wynosi ponad 45 mld zł. Gdy pożyczamy pieniądze od banków czy firm pożyczkowych finansowych, możemy być pewni, że instytucje te będą monitorować nasz system spłat i nic nie umknie ich uwadze. Trudno również o to, by sam pożyczkobiorca zapomniał o swoich zobowiązaniach. Zdarza się jednak tak, iż dłużnik nie jest świadom, w jakiej sytuacji się znalazł. Jak to się dzieje i gdzie to sprawdzić?

Janusz Palikot
06.09.2023 11:14 Coraz większe kłopoty firmy Janusza Palikota. Długi idą w miliony złotych

Prezesem spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina jest Janusz Palikot, ale udziały w firmie ma też znany dziennikarz Kuba Wojewódzki. Z najnowszego raportu dotyczącego stanu finansów, możliwości rozwoju i potencjału spółek GK MPWiW wynika, że firma tonie w milionowych długach. Jak informuje Polskie Radio, były polityk Platformy Obywatelskiej przekonał tysiące osób do zainwestowania w biznes, który nie przynosi oczekiwanych zysków.

pieniądze
12.06.2023 19:21 Kim jest i ile do spłacenia ma najbardziej zadłużony Polak

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, zadłużenie 2,7 mln Polaków które uległo przeterminowaniu wynosi ponad 80 mld zł. Rekordową kwotą może “pochwalić się” mieszkaniec Lubeszczyzny - wynosi ona blisko 84 mln zł.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (1)
09.01.2023 11:38 Uwaga na ważne wiadomości od ZUS. Miliony Polaków dowiedzą się z nich o nadpłatach lub niedopłatach

Od 7 stycznia ZUS przekazuje płatnikom informacje o stanie rozliczeń na ich kontach za 2022 rok. Takie komunikaty zobaczy na swoich profilach na PUE ZUS nawet 3,1 mln Polaków. Dzięki temu płatnicy będą wiedzieli, czy na ich kontach jest saldo zerowe, nadpłata lub niedopłata. ZUS zapewnia, że w przekazanej informacji znajdzie się wysokość wpłat uiszczonych przez płatnika w 2022 roku oraz należności, które rozliczono tymi właśnie wpłatami. Natomiast osoby, które są zadłużone i spłacają zaległości w ratach, zostaną poinformowane, jaka suma została im jeszcze do uregulowania.

wawel zbadali georadarem
06.01.2023 14:55 Najbardziej zadłużone polskie miasta. Kraków na czele

Fundacja Wolności zebrała dane dotyczące zadłużenia polskich miast. Największe zadłużenie ma Kraków.

Długi Polaków rosną
01.01.2023 17:06 Zaskakujące dane nt. dłużników. Samorządy mają problem

W drugiej połowie 2022 roku wzrosło zadłużenie mieszkańców Polski wobec gmin. Zaległości sięgają już miliardów złotych. Polacy są za wyciąganiem konsekwencji, ale gminy… konsekwentne nie są.Świeżo opublikowane dane Krajowego Rejestru Dłużników nie są optymistyczne. W drugiej połowie 2022 roku zaległości przedsiębiorców jak i zwykłych mieszkańców wobec gmin wzrosły o 2,3 mld zł do 14,7 mld.Jak podaje za KRD Interia.pl, problemy dotyczą m.in. rachunków za media, czynszów lub alimentów. Znalazły się również długi za mandaty czy opłaty za umieszczanie reklam.

EN 01516743 0007
27.04.2022 21:07 Już 200 mln zł sięgają długi Polaków wobec najemców. Można temu zaradzić

Już 200 mln zł długu mają osoby i firmy wobec spółdzielni, gminnych zarządców lokali i wspólnot mieszkaniowych. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Długi wzrosły rok do roku o ponad 19 mln zł. Według rejestru najbardziej zadłużone mieszkanie znajduje się w Warszawie a jego dług wynosi 1,8 mln zł. Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor podał, że w styczniu i w lutym tylko za niezapłacone czynsze przybyło 1,4 mln zł zadłużenia. Od początku pandemii to aż 44,2 mln zł. Zobowiązania firm to 10 proc. a cała reszta to osoby fizyczne. Dłużników, którzy nie płacą za czynsz jest 8052, z czego 7619 konsumentów i 433 firm.

upadłość konsumencka
22.03.2022 08:31 Upadłość konsumencka – czym jest i jak ją ogłosić?

Coraz więcej osób z powodu spirali długów zmuszona jest do życia w ciągłym stresie. Przyczyną zadłużenia najczęściej są zdarzenia losowe, nagła śmierć wspólnika, zmiana sytuacji w gospodarce. Problem płynności finansowej dotknął jeszcze więcej osób w czasie zamrożenia gospodarki z powodu pandemii koronawirusa. Niektórzy nawet sobie nie wyobrażają, że mogliby znowu żyć bez długów.Niestety zadłużenie to jedna z najczęstszych przyczyn migrenowych bólów głowy, nerwic, depresji i jeden z głównych motywów samobójstw w Polsce. Szczególnie nieetyczne metody egzekucji długów stosowane przez niektóre firmy windykacyjne przyczyniają się do wzrostu wskaźnika samobójstw i zgonów z powodu zawału serca. Prawie każdy dłużnik nękany jest telefonami o nietypowych godzinach (często bardzo porannych), komornicy kontaktują się z rodziną dłużnika, nachodzą dłużników w ich domach. Dłużnicy tracą nie tylko spokój, lecz także dobre relacje z rodziną, z przyjaciółmi a w końcu swoje mienie i zdrowie.

spirala długów
22.03.2022 08:31 Jak wyjść ze spirali długów i odzyskać płynność finansową?

Kolejny miesiąc zwlekasz z opłatami a ponaglenia z informacją o odsetkach za przekroczenie terminu płatności nie przestają przychodzić? Ciągle jesteś zmuszony decydować, które zakupy są teraz najpotrzebniejsze? Nie możesz sobie pozwolić na żadne nadprogramowe wydatki, bo musisz spłacić pożyczkę? Sprawdź jak zmienić tę z pozoru beznadziejną sytuację i jak wrócić do życia bez długów.

Marek Bazak/EAST NEWS
18.07.2021 02:00 Zadłużenie Polaków rośnie w zastraszającym tempie. Rodaków nie stać na czynsz

Zadłużenie Polaków zdecydowanie wzrosło w dobie pandemii. Największym wyzwaniem są zobowiązania czynszowe, alimenty czy nieuregulowane rachunki u operatorów komórkowych i internetowych. Pandemiczny rekordzista za kwotę długu mógłby bez przeszkód kupić mieszkanie w stolicy.Z tego artykułu dowiesz się:O ile wzrosło zadłużenie Polaków w czasie pandemiiW których województwach jest najwięcej zobowiązańNa jaką kwotę zalega nowy rekordzista

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
13.07.2021 02:00 W Polsce opłaca się nie płacić podatków. System po prostu nie działa

Podatki płaci coraz mniej Polaków, a skarbówka jest bezradna. Dłużnicy są bowiem w stanie ukryć swój majątek zanim decyzja o ściągnięciu należności stanie się prawomocna. W rezultacie z roku na roku spada efektywność egzekucji. Jednak Ministerstwo Finansów tłumaczy nieudolność systemową trudnym czasem pandemii.Z tego artykułu dowiesz się:Który podatek najbardziej uszczupla budżetIle długów udało się ściągnąć w ostatnim czasieJakie są przyczyny tej sytuacji

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
02.07.2021 02:00 Zadłużenie jak sport ekstremalny, jest nowy bat na dłużników. Konto zajmą w ciągu jednego dnia

Zadłużenie zniknie z konta obywatela w ekspresowym tempie. Wszystko z powodu wdrożenia elektronicznej ścieżki wysyłania egzekucji i tytułów wykonawczych do urzędów skarbowych. Zaległy podatek od nieruchomości, PIT, a nawet abonament RTV zostanie ściągnięty w przeciągu jednego dnia.Z tego artykułu dowiesz się:Ile do tej pory trwała cała procedura ściągania zadłużeniaDlaczego rząd zdecydował się na zmianyKogo dotyczą

pixabay, succo
05.06.2021 02:00 Skarga na czynność komornika i jej skutki

W trakcie postępowania egzekucyjnego zdarza się, że naruszone zostaną prawa dłużnika, wierzyciela lub innych osób mających interes prawny. Szczególnie dotkliwe konsekwencje mogą mieć błędy popełnione przez komornika. W takich przypadkach dłużnikowi przysługuje skarga na czynności komornika.

letter-4745926 1920
31.05.2021 02:00 Wystawienie weksla in blanco pomaga pozyskać środki finansowe. Ale niesie też zagrożenia

Weksel to specyficzny rodzaj papieru wartościowego. Nazwa tego instrumentu pochodzi od niemieckiego słowa „der Wechsel” (wymiana) i oddaje istotę weksla jako dokumentu, z którym związane jest określone uprawnienie o wartości na nim podanej. Jego formę określa ustawa z 28 kwietnia 1936 roku Prawo wekslowe. Zgodnie z jej zapisami podpis wystawiającej weksel strony stanowi podstawę i przyczynę powstania tzw. zobowiązania wekslowego. Podpisująca taki papier osoba zobowiązuje się do uregulowania zapłaty określonej między stronami sumy pieniężnej o wskazanej wartości i w wybranej walucie (lub jej równowartości) na rzecz drugiej osoby fizycznej, firmy, organizacji bądź instytucji. Wartość ma być przeniesiona na drugą stronę zobowiązania w ściśle określonym czasie.

Dziedziczenie długów po rodzicach
14.03.2021 01:00 Możesz bardzo łatwo odziedziczyć długi. Są jednak sposoby, aby temu zapobiec

Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda dziedziczenie długów po rodzicach zgodnie z polskim prawemCo zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencjiJak wyzbyć się długów po śmierci rodziców

Zadłużenie Skarbu Państwa
02.03.2021 01:00 Zadłużenie Polski rośnie w zastraszającym tempie. 18,8 tys. zł obciążenia na pracującego więcej

Z tego artykułu dowiesz się:Ile wynosi aktualne zadłużenie Skarbu PaństwaO ile wzrósł krajowy dług państwa w skali miesiąca i rokuJakie są dane dotyczące zobowiązań w minionym roku

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Pieniadze, banknoty Narodowego Banku Polskiego
07.02.2021 01:00 Alimenty dociskają Polaków. Rekordzista ma setki tysięcy długu

Z tego artykułu dowiesz się:Kto może ubiegać się o alimentyIle wynosi dokładna suma długów z tytułu alimentówKto jest rekordzistą w tej kategorii

Policja zatrzymała mężczyznę niepłacącego alimentów
28.01.2021 01:00 Policja próbowała go dopaść od dwóch lat. Alimenciarz chował się pod podłogą

Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie schował się dłużnik przed policjąCo grozi osobom unikającym płacenia alimentówKim jest typowy alimenciarz

ZUS - saldo roczne i należności z 2020 r.
13.01.2021 01:00 Pilny apel ZUS, zalogujcie się na swoje konta. 2,5 mln osób otrzymało ważny komunikat

Z tego artykułu dowiesz się:Jak ZUS komunikuje się z płatnikamiIle osób otrzymało zawiadomieniaCo zrobić, gdy na koncie widnieje nadpłata lub niedopłata

Komornik dokonał wyceny błędnej nieruchomości
09.01.2021 01:00 Komornik popełnił kuriozalny błąd. Ktoś skorzystał i kupił świetną działkę za 1/4 wartości

Z tego artykułu dowiesz się:Ile warta była działkaJak z sytuacji tłumaczą się winowajcyJaką karę otrzymał komornik

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 17.10.2020. Warszawa w czerwonej strefie. N/z w komunikacji miejskiej obowiazuje limit pasazerow.
23.12.2020 01:00 Nie będziemy płacić za bilety, bo lepiej na gapę. A zadłużenie rośnie lawinowo

Z tego artykułu dowiesz się:Ile wynosi zadłużenie gapowiczówW którym województwie zadłużenie jest największeCo grozi za jazdę na gapęCzemu lepiej kupować bilety na przejazd komunikacją miejską