BiznesINFO.pl
ZUS - saldo roczne i należności z 2020 r.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pilny apel ZUS, zalogujcie się na swoje konta. 2,5 mln osób otrzymało ważny komunikat

13 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

ZUS przypomina płatnikom o ważnych dokumentach. Na osobistych profilach na Platformie Usług Elektronicznych są już dostępne informacje na temat salda z 2020 r. Zawiadomienia wysyłane przez ZUS umożliwiają sprawdzenie, czy na koncie pojawiła się nadpłata l

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak ZUS komunikuje się z płatnikami

  • Ile osób otrzymało zawiadomienia

  • Co zrobić, gdy na koncie widnieje nadpłata lub niedopłata

ZUS podlicza obywateli. 2,5 mln wysłanych zawiadomień

W tym roku ZUS postawił na komunikację przede wszystkim drogą elektroniczną. Do 2,5 mln obywateli zostały wysłane szczegółowe wyliczenia na temat salda na koniec grudnia 2020 r. oraz stanu wpłat z całego 2020 r.

ZUS przekazuje, że informacje dotarły do 243 163 aktywnych płatników składek z województwa dolnośląskiego. Najwięcej zawiadomień rozesłał oddział we Wrocławiu - 118 787. Natomiast placówka w Legnicy przekazała 63 528 rozliczeń, a w Wałbrzychu - 60 841.

Standardowy, papierowy list od ZUS otrzymali nieliczni klienci z nadpłatami na kontach. Ten sposób komunikacji został zastosowany względem płatników, którzy nie posiadają jeszcze konta na PUE ZUS.

Nadpłata i niedopłata w ZUS. Jak uniknąć przykrych konsekwencji?

- Warto wejść na swojej konto, żeby sprawdzić, czy zapłaciliśmy wszystkie składki do ZUS i czy na naszym koncie nie ma długu lub nadpłaty - oznajmiła Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Wyliczenia przedstawione przez ZUS należy porównać ze swoimi księgami finansowymi. W ten sposób przedsiębiorca może z łatwością zweryfikować, czy saldo przedstawione przez ZUS pokrywa się z osobistymi rozrachunkami.

W przypadku nadpłaty należność względem ZUS-u może zostać rozłożona na raty. Alternatywną metodą działania w razie pojawienia się niewielkiej nadpłaty jest skorygowanie należności poprzez pomniejszenie wysokości najbliżej płatności.

- Jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo jej spłacić, może złożyć wniosek o ulgę - powiedziała Anna Staszyńska z Departamentu Realizacji Dochodów Centrali ZUS. Chcąc zawrzeć układ ratalny, należy zatelefonować do doradcy ds. ulg i umorzeń. Urzędnik przedstawi optymalne rozwiązanie i pomoże prawidłowo wypełnić wniosek, a także zebrać wszystkie dokumenty, które są konieczne do uzyskania zgody na płatność ratalną.

Jak należy postępować w przypadku niedopłaty? - Jeżeli z naszej informacji ktoś się dowie, że ma zadłużenie w ZUS może podjąć decyzję jak dług spłacić. Czy zrobić to jednorazowo, czy wystąpić do ZUS-u o układ ratalny - wyjaśniła Kowalska-Matis.

W razie niewielkiej niedopłaty ZUS zaleca uregulowanie należności poprzez powiększenie wysokości składki w kolejnym, najbliższym terminie. Płatnik, który zgromadził wyższą niedopłatę na swoim konciemusi liczyć się z koniecznością doliczenia odsetek. W celu przeliczenia ostatecznej kwoty należnej ZUS można użyć kalkulatora, który jest dostępny na stronie www.zus.pl. W takich sytuacjach najkorzystniejsze jest zawarcie układu ratalnego, który wstrzymuje naliczanie odsetek za zwłokę.

ZUS tłumaczy, że możliwość udostępniania szczegółowych danych na temat rozliczeń względem ZUS to efekt projektu e-składki. Jego głównym punktem było przypisanie indywidualnych numerów rachunków składkowych do każdego płatnika. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi wykonywać kilku przelewów - wystarczy, że zrealizuje jeden, a ZUS samodzielnie rozkłada wpłatę na konkretne ubezpieczenia i fundusze.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Chiny podróżnik

Polska i Świat

Chiny łagodzą restrykcje covidowe. Ludzie masowo protestowali przeciw polityce zero covid

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary

Czytaj więcej >
Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek

Polska i Świat

Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zapłacisz dużą karę, jeżeli nie załatwisz jednej ważnej sprawy

Czytaj więcej >
Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem

Polska i Świat

Rada Europejska chce wspomóc Ukrainę miliardami euro, Węgry mówią "nie"

Czytaj więcej >
emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >