Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Już 200 mln zł sięgają długi Polaków wobec najemców. Można temu zaradzić
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 27.04.2022 21:07

Już 200 mln zł sięgają długi Polaków wobec najemców. Można temu zaradzić

EN 01516743 0007
EAST NEWS

Już 200 mln zł długu mają osoby i firmy wobec spółdzielni, gminnych zarządców lokali i wspólnot mieszkaniowych. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Długi wzrosły rok do roku o ponad 19 mln zł. Według rejestru najbardziej zadłużone mieszkanie  znajduje się w Warszawie a jego dług wynosi 1,8 mln zł. 

Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor podał, że w styczniu i w lutym tylko za niezapłacone czynsze przybyło 1,4 mln zł zadłużenia. Od początku pandemii to aż 44,2 mln zł. Zobowiązania firm to 10 proc. a cała reszta to osoby fizyczne. 

Dłużników, którzy nie płacą za czynsz jest 8052, z czego 7619 konsumentów i 433 firm. 

Rachunki do zapłaty coraz wyższe

Halina Kochalska, ekspertka BIG InfoMonitor wyjaśnia, że te liczby są tylko niewielką częścią czynszowych zaległości. Według GUS nieuregulowane płatności dotyczą co czwartego lokalu. 

KRD podaje dane, że najczęściej nie płacą czynszu mieszkańcy Śląska, Mazowsza i Opolszczyzny. Tak przedstawiają się wyniki długu dla poszczególnych województw:

  • śląskie - 160 mln zł długu

  • mazowieckie - 60,6 mln zł długu

  • opolskie - 49,6 mln zł długu

Trudności są związane zwykle z poważniejszymi problemami finansowymi. ⅔ z tych osób ma jeszcze inne długi. 

Kto jest winny pieniądze

Największe zadłużenie czynszowe mają osoby w wieku 46-65 lat. Natomiast najwięcej dłużników jest w przedziale 36-45 lat. 

Nie tylko zaległości czynszowe dotykają powyższych. Jak podaje KRS, te osoby często borykają się z niezapłaconymi alimentami, długami w bankach lub też mają niezapłacone rachunki za Internet czy telefon. Często największym błędem są zaciągane “pożyczki-chwilówki”.  Nieopłacenie chwilówek wiążę się z przykrymi konsekwencjami. Poza odsetkami wszczyna się postępowanie windykacyjne. 

Lawinowo przybywa młodych dłużników. Jakie rady? 

Lekkomyślność to drugie imię młodego dłużnika. Impulsywne zakupy, życie ponad stan kończy się nie tylko pustką w portfelu. 

Każda osoba musi zmierzyć się z problemem, a nie chować głowę w piasek. Eksperci alarmują, aby nie ignorować wezwań do zapłaty, otwierania drzwi wierzycielom oraz nie ukrywać swoich problemów finansowych przed bliskimi. 

Zdarza się tak, że przyczyną długów są nieprzewidziane zdarzenia losowe, tj. choroba, utrata pracy, śmierć w rodzinie.

Sposoby na dług

Zacznij od spokojnej analizy swojego zadłużenia. Ustal przebieg rozmowy z wierzycielami i działaj zgodnie z zasadą ekspertów: "Im szybciej tym lepiej". A więc:

1. Podejmij negocjacje z bankiem i wynajmującym i przedstaw swoją sytuację

2. Nie zaciągaj kolejnych pożyczek nawet gdy takowe będą proponowane

3. Zrezygnuj ze wszystkich zbędnych wydatków. Zminimalizuj co się da przynajmniej na pewien czas.

4. Zacznij kontrolować i spisywać każdy swój wydatek, np. w excelu czy na kartce.

Tagi: Zadłużenie