Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Możesz bardzo łatwo odziedziczyć długi. Są jednak sposoby, aby temu zapobiec
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:22

Możesz bardzo łatwo odziedziczyć długi. Są jednak sposoby, aby temu zapobiec

Dziedziczenie długów po rodzicach
Pexels/Mikhail Nilov

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda dziedziczenie długów po rodzicach zgodnie z polskim prawem

  • Co zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji

  • Jak wyzbyć się długów po śmierci rodziców

Dziedziczenie długów za życia rodziców

Na dziedziczenie długów narażone są dzieci nawet wtedy, gdy ich rodzice jeszcze żyją. Jak to możliwe? Co do zasady każdy obywatel odpowiada za własne zobowiązania, a wszczęcie egzekucji przez bank czy firmę pożyczkową względem dziecka nie jest możliwe. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy dziedziczenie długów obejmuje potomków.

Tego typu ryzyko grozi małoletnim, których rodzice zaciągnęli zobowiązanie z ich majątku lub spłacają należność, wyzbywając się majątku dzieci, którym powinni zarządzać. Portal bankier.pl wskazuje, że w takiej sytuacji polskie prawo działa na korzyść dzieci. Rodzice muszą bowiem uzyskać zgodę sądu opiekuńczego, aby dysponować majątkiem dziecka. Jeżeli takiej zgody nie uzyskają to dziecko, jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia, ma prawo zawiadomić o tym prokuraturę. Następnie może domagać się uznania czynności za nieważną. Co więcej, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie od rodziców.

Dziedziczenie długów grozi także małoletnim, którzy poręczą za dług rodziców. Jak się przed tym uchronić? Warto skrupulatnie czytać umowy, które się podpisuje. Jeżeli dziecko poręczyło za zobowiązania pod wpływem błędu, groźby lub podstępu to ma prawo do obrony i wycofania oświadczenia. W tej sytuacji również może starać się o odszkodowanie z ramienia zadłużonych rodziców.

Zagrożenie dziedziczeniem długów czyha także na każdego, kto przyjmie podejrzany „podarunek” lub przelew pieniężny od rodziców. Dziecko, które jest świadome, że jego rodzic jest dłużnikiem nie powinno akceptować tego typu prezentów. Przelew czy przedmiot majątkowy od zadłużonego ojca lub matki może bowiem zostać mu odebrany na poczet spłaty zobowiązania.

Jeżeli jednak zostanie wszczęta egzekucja to dziecko ma prawo do obrony przed utratą środków. W takiej sytuacji może zawnioskować o wyłączenie otrzymanego „podarunku” spod egzekucji. Jeżeli w grę wchodzi nieruchomość, którą zainteresował się komornik, warto zaznaczyć w protokole, że konkretny przedmiot nie należy tak naprawdę do dłużnika, a jego właścicielem jest dziecko.

Podobne działania można podejmować, gdy przedmiotem egzekucji ma być przepisane na dziecko mieszkanie. Chcąc uchronić się przed dziedziczeniem długów i utratą posiadłości, warto wystąpić do sądu o zweryfikowanie księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, aby potwierdzić, że właścicielem nieruchomości jest już dziecko, a nie zadłużony rodzic.

Dziedziczenia długów dużo trudniej uniknąć, gdy dziecko mieszka wspólnie z rodzicami w wynajmowanym mieszkaniu. W takiej sytuacji sąd może stwierdzić, że doszło do dorozumianego zawarcia umowy najmu. Rezultat? Obciążenie dziecka opłatami za czynsz i eksploatację lokalu.

Dziedziczenie długów po śmierci rodziców

Dziedziczenie długów to jeden z najbardziej uciążliwych skutków ubocznych dla każdego spadkobiercy po śmierci najbliższych. W takiej sytuacji warto dokładnie sprawdzić wszelkie dokumenty, ponieważ gdy wysokość zadłużenia przewyższa wysokość całego spadku to istnieje możliwość jego odrzucenia lub przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza (czyli nabycie odpowiedzialności za zadłużenie, ale tylko do wysokości ogólnego majątku zmarłego).

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji sądowych i finansowych, warto jednak przestrzegać terminów. Czas na decyzję w sprawie spadku to 6 miesięcy od chwili nabycia statusu spadkobiercy.

Co więcej, rodzice mogą odrzucić spadek np. po dziadkach również w imieniu swoich dzieci. W tym celu należy uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Jeżeli rodzic zdecyduje się na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to tego typu zgoda nie jest potrzebna.