BiznesINFO.pl

flickr/Olgierd Rudak, (CC BY 2.0)

Zasiłek opiekuńczy znów przedłużony. Rodzice powinni być zadowoleni

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy przedłużono zasiłek opiekuńczy

  • Komu przysługuje

  • Ile wynosi zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy do 28 marca

ZUS przypomina, że zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do lat ośmiu lub starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Czas, w którym rodzice mogli korzystać z dodatkowej pomocy, przedłużano kilkukrotnie. Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów dodatkowo wydłuża czas, w którym będzie można korzystać z zasiłku opiekuńczego do 28 marca.

Wydłużenie tego terminu wynika z sytuacji epidemicznej. Rodzice mogą skorzystać z pomocy od państwa, jeśli szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub działa w ograniczonym zakresie, a także jeśli niemożliwe jest skorzystanie z pomocy niani lub opiekunów dziennych.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8 lat, a także sprawującym opiekę nad starszymi dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności. W tym drugim wypadku przedział wiekowy jest różny: do 16 lat, jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, jeśli posiada orzeczenie o orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, lub do 24 lat, jeśli ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Należy jednak pamiętać, że nawet mimo sytuacji, gdy dziecko do takiego zasiłku się kwalifikuje, sytuacja rodzica może uniemożliwić jego przyznanie. Ze świadczenia nie mogą bowiem skorzystać rodziny, w których jeden z opiekunów korzysta z urlopu rodzicielskiego lub jest bezrobotny.

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, rodzic powinien wysłać oświadczenie do pracodawcy lub zleceniodawcy. Zasiłek mogą otrzymać również rodzice, którzy sami są przedsiębiorcami. Aby otrzymać zasiłek, powinni złożyć dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jego wzór można pobrać ze strony ZUS .

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy

Zasiłki opiekuńcze z powodu COVID-19 działają na tych samych zasadach, co zasiłki przyznawane na zasadach ogólnych i wynoszą 80 proc. wynagrodzenia. Dodatkowe pieniądze są wypłacane za każdy dzień opieki nad dzieckiem, także w dni ustawowo wolne od pracy.

Warto pamiętać, że zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który przyznawany jest na zasadach ogólnych. To znaczy, że jeśli skorzystaliśmy z zasiłku na opiekę nad dzieckiem na ogólnych zasadach, nadal możemy skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu COVID-19.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]