Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przełomowy wyrok sądu. Jednak nie wszyscy będą musieli wymieniać prawa jazdy
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 11.10.2020 02:00

Przełomowy wyrok sądu. Jednak nie wszyscy będą musieli wymieniać prawa jazdy

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym
East News, Piotr Molecki

Prawo jazdy w orzecznictwie sądowym

Prawo jazdy nieczęsto staje się przedmiotem orzeczeń sądowych, jednakże w przypadku pewnego mężczyzny było inaczej. Wszystko przez przepisy prawa, które od 2013 r. określają termin ważności prawa jazdy na 15 lat. Jednakże przepisy nie unieważniają uprawnień do kierowania pojazdem przyznanych bezterminowo, czyli przed 2013 r. Rzeczpospolita przytacza historię mężczyzny, któremu starosta taką terminowość wyznaczył. Jakie są szczegóły tej sprawy?

Prawo jazdy mężczyzna uzyskał w 2001 r., jednakże w 2019 r. po odbyciu dodatkowych szkoleń złożył do starosty wniosek o wydanie nowego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. Wszystko byłoby w porządku, jednakże starosta wydając nowy dokument, jednocześnie wyznaczył termin upływu ważności uprawnień na 3 września 2024 r. Wobec czego mężczyzna odwołał się od decyzji starosty i zażądał wydania nowego prawa jazdy, bez terminu ważności. "Uprawnienia kat. C uzyskał w 2001 r. bezterminowo, a obecny wniosek dotyczył wyłącznie dopisania nowej kategorii", zauważa Rzeczpospolita.

Prawo jazdy bez zmian dla starszych kierowców

Finalnie spór o prawo jazdy przeniósł się na grunt sądowy, ponieważ starosta podtrzymał w mocy wcześniej wydaną decyzję. Kierowca postanowił wyczerpać wszystkie możliwe drogi odwoławcze i zgłosił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Tamtejszy sąd po rozpoznaniu sprawy (sygn. akt II SA/Rz 173/20) mężczyzny uwzględnił jego skargę na decyzję starosty.

Według sądu podjęte przez starostę czynności były bezskuteczne, a nowe prawo jazdy, które zostało wydane z powodu zmiany stanu faktycznego, nie powinno wprowadzać nowych, a powtarzać stare zapisy. Co więcej, zdaniem sądu zmiany nie mogą obejmować już posiadanych uprawnień. Jak podaje Rzeczpospolita, na ten moment wyrok jest nieprawomocny. Na razie nie jest wiadome czy starosta postanowi odwołać się od decyzji WSA.