BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

East News, Piotr Molecki

Przełomowy wyrok sądu. Jednak nie wszyscy będą musieli wymieniać prawa jazdy

11 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Prawo jazdy stało się przedmiotem wyroku sądu, do którego zgłosił się pewien kierowca. Ostatecznie wygrał batalię, a wyrok sądu rzutuje na wszystkich kierowców. O co dokładnie chodziło i dlaczego sądu w orzeczeniu przyznał rację mężczyźnie?

Prawo jazdy w orzecznictwie sądowym

Prawo jazdy nieczęsto staje się przedmiotem orzeczeń sądowych, jednakże w przypadku pewnego mężczyzny było inaczej. Wszystko przez przepisy prawa, które od 2013 r. określają termin ważności prawa jazdy na 15 lat. Jednakże przepisy nie unieważniają uprawnień do kierowania pojazdem przyznanych bezterminowo, czyli przed 2013 r. Rzeczpospolita przytacza historię mężczyzny, któremu starosta taką terminowość wyznaczył. Jakie są szczegóły tej sprawy?

Prawo jazdy mężczyzna uzyskał w 2001 r., jednakże w 2019 r. po odbyciu dodatkowych szkoleń złożył do starosty wniosek o wydanie nowego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. Wszystko byłoby w porządku, jednakże starosta wydając nowy dokument, jednocześnie wyznaczył termin upływu ważności uprawnień na 3 września 2024 r. Wobec czego mężczyzna odwołał się od decyzji starosty i zażądał wydania nowego prawa jazdy, bez terminu ważności. "Uprawnienia kat. C uzyskał w 2001 r. bezterminowo, a obecny wniosek dotyczył wyłącznie dopisania nowej kategorii", zauważa Rzeczpospolita.

Prawo jazdy bez zmian dla starszych kierowców

Finalnie spór o prawo jazdy przeniósł się na grunt sądowy, ponieważ starosta podtrzymał w mocy wcześniej wydaną decyzję. Kierowca postanowił wyczerpać wszystkie możliwe drogi odwoławcze i zgłosił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Tamtejszy sąd po rozpoznaniu sprawy (sygn. akt II SA/Rz 173/20) mężczyzny uwzględnił jego skargę na decyzję starosty.

Według sądu podjęte przez starostę czynności były bezskuteczne, a nowe prawo jazdy, które zostało wydane z powodu zmiany stanu faktycznego, nie powinno wprowadzać nowych, a powtarzać stare zapisy. Co więcej, zdaniem sądu zmiany nie mogą obejmować już posiadanych uprawnień. Jak podaje Rzeczpospolita, na ten moment wyrok jest nieprawomocny. Na razie nie jest wiadome czy starosta postanowi odwołać się od decyzji WSA.

Tagi:

sądprawo jazdypolskie drogimotoryzacja

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >