Pozwy za lockdown
pixabay.com
Autor Kamila Jeziorska - 15 Września 2020

Pozwy za lockdown już się piszą, znaleźli furtkę w prawie. Rząd może się ugiąć

Pozwy za lockdown? Rząd boi się precedensu, a branże rozrywkowe i turystyczne zwarły swoje szyki przeciwko rządzącym. Przedsiębiorcy prawdopodobnie zdecydują się na pozwy przeciwko Skarbowi Państwa. Rząd zrobi wszystko, aby utrudnić wypłatę roszczeń. Czy faktycznie istnieje szansa na to, że pozwy mogą zakończyć się korzystnym orzeczeniem na rzecz pokrzywdzonych przez lockdown?

Pozwy za lockdown

Pozwy przeciwko Skarbowi Państwa szykują przedsiębiorstwa z branży turystycznej i rozrywkowej. Jak wynika z danych przedstawionych przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, obrtoy branży turystycznej w okresie lockdownu spadły niemal do zera.

W kwietniu obroty zmalały o 96 proc., natomiast w maju ruch był niższy o 89 proc. niż w analogicznym okresie rok temu. Mimo bonu turystycznego obroty branży w czerwcu nadal były niższe o 74 proc., a w lipcu już "tylko" o 60 proc. W efekcie, aż 160 przedsiębiorstw postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydować się na pozwy przeciwko Skarbowi Państwa. Jakie będą tego efekty?

Zjadł w Biedronce cukierka za 40 groszy. Teraz 70-letni emeryt musi zapłacić grzywnęZjadł w Biedronce cukierka za 40 groszy. Teraz 70-letni emeryt musi zapłacić grzywnęCzytaj dalej

Pozwy za lockdown mogłyby być przełomowymi w sprawie zamrożenia gospodarki. Przedsiębiorcy żądają, aż 180 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa. Mecenas Jacek Dubois reprezentuje pokrzywdzonych i uważa, że pozwy to jedyne rozwiązanie w tej sprawie, ponieważ rząd nie przejął się sytuacją branży turystycznej i rozrywkowej.

Niestety, ale rząd latem niezbyt przejął się pozwami od przedsiębiorców. Poszczególni ministrowie mówili, że nie ma żadnych podstaw do wypłacania odszkodowań firmom. Jak się okazuje, sprawa nie jest taka prosta i wie o tym nawet sam premier Mateusz Morawiecki, podaje money.pl.

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Potwierdzone: Rząd przyjął ustawę, Polacy zarobią więcej. Znamy już kwoty podwyżek
2. Lekarka, która przerywała ciąże nie wytrzymała. Jednego przypadku nigdy nie zapomni

Państwo ściągnie od ciebie pieniądze, za co się da. Podatek od betonu już funkcjonujePaństwo ściągnie od ciebie pieniądze, za co się da. Podatek od betonu już funkcjonujeCzytaj dalej

Pozwy od turystyki i rozrywki

Pozwy mogą być oparte na art. 417 Kodeksu cywilnego o odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie organu władzy publicznej. Mateusz Morawiecki skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten zbadał czy przepis nakazujący wypłatę odszkodowań jest zgodny z konstytucją.

- Zacznijmy od tego, że przez ostatnie kilka miesięcy do polskich przedsiębiorców został skierowany ogromny poziom wsparcia, więc chciałbym obalić tezę, że wsparcie nie było udzielane. Po drugie, kwestie formalne związane z roszczeniami są istotnym aspektem funkcjonowania państwa, ale bez wątpienia potrzebne jest spójne wyrokowanie w tym zakresie, dlatego ważne jest, by były ścisłe przepisy domagania się takich roszczeń, żeby to było konsekwentne i nie było różnic w orzecznictwie, powiedział w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce rzecznik rządu Piotr Müller. Co w takim razie tak w pozwach zdenerwowało rządzących?

Abonament RTV w górę, kary również. Ale nie wszyscy muszą płacićAbonament RTV w górę, kary również. Ale nie wszyscy muszą płacićCzytaj dalej

Pozwy mogą kosztować Skarb Państwa kilkaset milionów złotych. - Mamy do czynienia z bezprecedensową próbą zmiany prawa w celu uniknięcia odpowiedzialności przez organy władzy. Skierowanie wniosku pozwala również przypuszczać, że Rada Ministrów jest świadoma swoich naruszeń, dlatego stara się uzyskać korzystny dla siebie wyrok, który będzie wykorzystany w sprawach odszkodowawczych, wskazał w rozmowie z money.pl mecenas Dubois. Według ekonomistów, rząd nie chce dopuścić do pozwów, ponieważ mogłyby wywołać one lawinę innych roszczeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legenda siatkówki. Gwiazdor przegrał z koronawirusem, kochał go cały kraj
  2. Czy TVP Info powinno być finansowane przez podatników? W grę wchodzą gigantyczne pieniądze
  3. ZUS będzie ruszał z absolutną nowością. Szefowa zapowiedziała wielką zmianę
  4. Kodeks pracy do zmiany. Będziesz pracował z domu i jeszcze dostaniesz rekompensatę
  5. Wchodzi nowy podatek. I obejmie jednak więcej produktów, niż zakładano
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
Wybierasz się na grzybobranie? Zamiast z koszem borowików możesz wrócić do domu z surową karąWybierasz się na grzybobranie? Zamiast z koszem borowików możesz wrócić do domu z surową karąCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News