Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Potwierdzone: Rząd przyjął ustawę, Polacy zarobią więcej. Znamy już kwoty podwyżek
Maria Glinka
Maria Glinka 15.09.2020 02:00

Potwierdzone: Rząd przyjął ustawę, Polacy zarobią więcej. Znamy już kwoty podwyżek

Płaca minimalna wyższa w 2021 r.
BiznesInfo

Płaca minimalna w górę

Podwyżkę płacy minimalnej obiecywał w trakcie kampanii parlamentarnej Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zadeklarował, że najniższa krajowa pensja będzie wynosiła w 2021 r. 3 tys. zł, a w 2022 r. - 4 tys. zł. Plany te pokrzyżował koronawirus.

Mimo trudnej kondycji finansowej kraju, rząd nie rezygnuje jednak z podwyżki płacy minimalnej. Rozporządzenie przyjęte dzisiaj przez Radę Ministrów zakłada zwiększenie najniższego wynagrodzenia o 200 zł. Oznacza to, że płaca minimalna w 2021 r. wyniesie 2 800 zł. Według wyliczeń za najniższą krajową, która wynosi 2 600 zł, pracuje obecnie ok. 1,7 mln osób w Polsce. Co więcej, modyfikacjom poddano także wysokość stawki godzinowej na umowach cywilnoprawnych. Od przyszłego roku można spodziewać się podwyżki rzędu 1,30 zł (wzrost z 17 zł do 18,30 zł).

DZISIAJ W GRZEJE:1. Już nie zarobisz tyle co wcześniej. Rząd chce położyć łapska na umowach milionów Polaków2. Ostatnie dni Violetty Villas były koszmarem. Gwiazda odeszła w zapomnieniu

Podwyżka płacy minimalnej mimo apeli przedsiębiorców

Według oficjalnych wyliczeń płaca minimalna będzie stanowiła 53,2 proc. średniej pensji krajowej prognozowanej na 2021 r. Portal bankier.pl podaje, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat najniższa krajowa wzrosła o 1050 zł. Zamrożenie płacy minimalnej w przyszłym roku postulował rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw. "Przyjęcie takiego rozwiązania [podwyżki płacy minimalnej - red.] w obliczu kryzysu gospodarczego, spowodowanego pandemią COVID-19, może spowodować negatywne skutki gospodarcze, które odczują nie tylko pracodawcy, ale także pracownicy. W regionach słabszych gospodarczo podwyżka płacy minimalnej może doprowadzić do redukcji zatrudnienia", czytamy w oficjalnym piśmie przesłanym przez MŚP.

W pracach nad wysokością płacy minimalnej uczestniczyła także Rada Dialogu Społecznego, która nie porozumiała się w sprawie propozycji zaprezentowanej przez rząd. W związku z niewypracowaniem wspólnego stanowiska przez stronę ostateczną kwotę wprowadziła Rada Ministrów na mocy rozporządzenia.