BiznesINFO.pl
Płaca minimalna wyższa w 2021 r.

BiznesInfo

Potwierdzone: Rząd przyjął ustawę, Polacy zarobią więcej. Znamy już kwoty podwyżek

15 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Mimo koronakryzysu i licznych apeli przedsiębiorców płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie. Rząd przyjął już projekt ustawy w tej sprawie. Na jakie podwyżki będą mogli liczyć pracownicy?

Płaca minimalna w górę

Podwyżkę płacy minimalnej obiecywał w trakcie kampanii parlamentarnej Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zadeklarował, że najniższa krajowa pensja będzie wynosiła w 2021 r. 3 tys. zł, a w 2022 r. - 4 tys. zł. Plany te pokrzyżował koronawirus.

Mimo trudnej kondycji finansowej kraju, rząd nie rezygnuje jednak z podwyżki płacy minimalnej. Rozporządzenie przyjęte dzisiaj przez Radę Ministrów zakłada zwiększenie najniższego wynagrodzenia o 200 zł. Oznacza to, że płaca minimalna w 2021 r. wyniesie 2 800 zł. Według wyliczeń za najniższą krajową, która wynosi 2 600 zł, pracuje obecnie ok. 1,7 mln osób w Polsce. Co więcej, modyfikacjom poddano także wysokość stawki godzinowej na umowach cywilnoprawnych. Od przyszłego roku można spodziewać się podwyżki rzędu 1,30 zł (wzrost z 17 zł do 18,30 zł).

DZISIAJ W GRZEJE:1. Już nie zarobisz tyle co wcześniej. Rząd chce położyć łapska na umowach milionów Polaków2. Ostatnie dni Violetty Villas były koszmarem. Gwiazda odeszła w zapomnieniu

Podwyżka płacy minimalnej mimo apeli przedsiębiorców

Według oficjalnych wyliczeń płaca minimalna będzie stanowiła 53,2 proc. średniej pensji krajowej prognozowanej na 2021 r. Portal bankier.pl podaje, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat najniższa krajowa wzrosła o 1050 zł. Zamrożenie płacy minimalnej w przyszłym roku postulował rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw. "Przyjęcie takiego rozwiązania [podwyżki płacy minimalnej - red.] w obliczu kryzysu gospodarczego, spowodowanego pandemią COVID-19, może spowodować negatywne skutki gospodarcze, które odczują nie tylko pracodawcy, ale także pracownicy. W regionach słabszych gospodarczo podwyżka płacy minimalnej może doprowadzić do redukcji zatrudnienia", czytamy w oficjalnym piśmie przesłanym przez MŚP.

W pracach nad wysokością płacy minimalnej uczestniczyła także Rada Dialogu Społecznego, która nie porozumiała się w sprawie propozycji zaprezentowanej przez rząd. W związku z niewypracowaniem wspólnego stanowiska przez stronę ostateczną kwotę wprowadziła Rada Ministrów na mocy rozporządzenia.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >