Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Sąd

Sąd

Wyrok sądu lockdown gospodarki
05.01.2021 01:00 Bezprecedensowy wyrok sądu. Lockdown dla przedsiębiorców łamie konstytucję

Z tego artykułu dowiesz się:W jakiej sprawie przedsiębiorca odwoływał się do sąduJaki zapadł wyrok sąduKtóre zapisy konstytucji zostały złamane

Spadki
21.10.2020 02:00 Spadek, testament i postępowanie spadkowe. Wszystko, co należy wiedzieć o dziedziczeniu. Prawa i obowiązki spadkobierców

Zgodnie z polskim prawem spadek pociąga za sobą szereg praw i obowiązków, które wypełnić powinien spadkobierca. Zazwyczaj otrzymanie spadku przebiega w sposób automatyczny, na podstawie ustaw o dziedziczeniu. Są jednak takie sytuacje, gdzie konieczne jest rozstrzygnięcie sprawy przez sąd. Co należy wiedzieć o spadkach?Z prawnego punktu widzenia spadek jest zbiorem praw i obowiązków, które do momentu śmierci należały do spadkodawcy, a w chwili zgonu zostają przeniesione na spadkobierców. Przedmiotami spadku są zazwyczaj rzeczy materialne – nieruchomości, pojazdy, obligacje, pieniądze, rzeczy prywatne zmarłego. Dziedziczyć może nie tylko osoba prywatna, ale również firma lub instytucja, jeżeli została wskazana w testamencie zmarłego.Jeżeli spadkobiercy osoby zmarłej są zgodni co do podziału majątku, wówczas sprawy spadkowe są bardzo szybkie. Problemy zaczynają się jednak w momencie, gdy nie ma porozumienia, co do podziału majątku i rzeczy osobistych osoby zmarłej. Sprawę spadkową można przeprowadzić przed sądem, ale także u notariusza. Ten drugi sposób zyskuje na popularności, ponieważ jest znacznie szybszy i tańszy.

Grzywna za jazdę po lesie
08.10.2020 02:00 15 tys. zł grzywny za jazdę po lesie. Sąd nie miał wątpliwości

Sąd nakazał zapłatę kary grzywny za jazdę na motocyklu po Karkonoskim Parku Narodowym. 24-letni mężczyzna będzie musiał zapłacić aż 15 tysięcy złotych. Jak dowiadujemy się z Wirtualnej Polski, mężczyzna został przyłapany podczas jednej z wielu akcji kontrolnych, jakie są przeprowadzane w polskich parkach narodowych. Przypomnijmy – tereny te mają zapewniać ochronę środowiska, a wykorzystywanie ich jako torów do jazdy quadami lub motocyklami jest nielegalne.

Pozew przeciwko Polsce
14.09.2020 02:00 Portugalczycy pozywają Polskę. Pierwsza taka skarga w historii

Pozew przeciwko Polsce oraz 32 innym krajom został zainicjowany przez grupę sześciu Portugalczyków, a w ich imieniu złożyła go międzynarodowa organizacja Global Legal Action Network. To pierwsza taka sprawa w historii. Skarga dotyczy polityki "nieprzychylnej klimatowi", która doprowadziła do podniesienia się średniej temperatury powietrza oraz pogorszenia warunków życia w Portugalii. Portal Interia wskazuje także, że pozwane państwa mogły pośrednio przyczynić się do regularnych, pustoszejących ten iberyjski kraj pożarów.

Sądy do reformy
11.09.2020 02:00 Sądy Apelacyjne do zamknięcia. Reforma wymiaru sprawiedliwości nabiera tempa

Sądy będą dalej reformowane. "Rzeczpospolita" dociera do informacji na temat projektowanych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Zmiany, które się szykują są naprawdę poważne. Ma zniknąć aż 11 sądów apelacyjnych, Naczelny Sąd Administracyjny będzie zreformowany na wzór Sądu Najwyższego, a także pojawi się instytucja Sądu Pokoju. "Rz" wskazuje także, że sędziom będzie trudniej dorabiać w instytucjach oświatowych, np. na uczelniach.

Reforma sądów
08.09.2020 02:00 Kolejna odsłona reformy wymiaru sprawiedliwości. PiS proponuje drastyczne zmiany

Reforma sądownictwa wkracza na nowy etap, szykują się kolejne zmiany w Sądzie Najwyższym. Ale to nie koniec, bo zrewidowane zostaną także sądy powszechne i administracyjne. Rzeczpospolita dociera do radykalnego projektu zmian, które chce wprowadzić resort Zbigniewa Ziobry.

Uber
21.08.2020 02:00 Uber dalej może zatrudniać bez umowy. Jest wyrok sądu

Kalifornijski Sąd Apelacyjny wydał decyzję, w które zezwala na dalsze zatrudnianie pracowników Ubera w ramach umów-zlecenia, a nie umów o pracę. Decyzja ma charakter tymczasowy, ostateczny wyrok zapadnie dopiero gdy uda się przesłuchać wszystkich świadków. Sprawa wywołuje kontrowersje, ponieważ Uber oraz spółka Lyfta złożyły odwołanie od decyzji wokandy niższej instancji w ostatniej chwili. Wyrok od którego odwołały się świadczące pasażerskie przewozy nakazywał im od dzisiaj dać etaty wszystkim kierowcom obsługującym zamówienia składane przez aplikacje firmowe.

Upadłość konsumencka
20.08.2020 02:00 Pętla zadłużenia zaciska się na twojej szyi? Jest na to rozwiązanie. Upadłość konsumencka i oddłużanie – wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Upadłość konsumencka to redukcja lub umorzenie zobowiązań w przypadku niewypłacalności. Najprościej mówiąc jest to rozwiązanie, które pozwala osobom, które zadłużyły się po uszy wyjść z finansowych tarapatów i zacząć nowe życie – bez długów i strachu. Jak wygląda proces „ogłaszania bankructwa”, kto może z niego skorzystać i z czym jest to związane? Sprawdzamy szczegóły przepisów o upadłości konsumenckiej. Dla wielu, którzy myślą, że są w beznadziejnym położeniu, może znów zaświecić słońce.

E-sąd i EPU
19.08.2020 02:00 Odzyskaj swoje pieniądze od dłużnika. E-sąd i EPU, czyli cyfrowa Temida.

e-sąd to specjalna komórka odpowiadająca za Elektroniczne Postępowania Upominawcze. Została ona utworzona 1 stycznia 2010 roku jako XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Póki co jest to jedyny sąd uprawniony do rozpatrywania wniosków złożonych on-line. Bez obaw, nie musimy mieszkać w stolicy województwa lubelskiego by złożyć tam swoją sprawę. e-Sąd obejmuje zasięgiem całą Polskę.

Mobbing w pracy
18.08.2020 02:00 Szykany, poniżanie, wyzwiska, ośmieszanie. Wszystko co trzeba wiedzieć o mobbingu w pracy. Jak przeciwdziałać, komu zgłosić, kiedy iść do sądu?

Mobbing to pojęcie wywodzące się z języka angielskiego. Oznacza ono „napadanie na tłum” lub „napadanie tłumem”. W polszczyźnie ugruntowało się ono w pojęciach związanych z przestrzenią zawodową. Zostało także zdefiniowane w prawie pracy. Statystyki są zatrważające – w Polsce ofiarami mobbingu mogło paść nawet 46 proc. wszystkich pracowników, donoszą badania Koalicji Bezpieczni w Pracy z 2019 roku. Niestety, tylko niewielki ułamek z nich miał odwagę skierować sprawę na drogę prawną.